Hamilelikte basur doğal yollarla nasıl geçer?

18 Ekim 2018, 08:50
Hamilelikte basur doğal yollarla nasıl geçer?

Anne adaylarında da görülebilen basur rahatsızlığına çözüm olarak evde yapılabilecek yöntemleri sizler için araştırdık. Hemoroid olarak adı geçen basur ağrısından kurtulmak için yapmanız gerekenler şöyle...

Diğer adıyla 'Hemoroid' olarak bilinen basur, hamilelik döneminde görülen sağlık problemlerinden biridir. Basurun oluştuğu bölgede kaşınma, yaralanma, kanama ve sancılanma gibi belirtiler kendini gösterir. Anne adaylarında basurun görülmesinin nedeni yüksek hormon seviyelerinin damarları gevşetmesinden kaynaklanır.

Başka bir nedeni de lif değeri az olan gıdaların kabızlık ve kuru dışkı sebebiyle damarlara hasar vermesidir. Bu nedenle hamilelikte bu sorunun geçmesi için meyve ve sebze gibi posalı besinler yiyerek bol miktarda su içilmelidir.

Hamileliğin başlangıcında oluşabileceği gibi doğum esnasında bile ortaya çıkabilen basuru doğal yollarla tedavi etmek için bazı yöntemler uygulanabilir.

HAMİLELİKTE BASUR İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

İltihapları yok etmesi bakımından önemli bir etkisi olan Hindistan cevizi yağı, basurlu bölgeye pamuk yardımıyla katı olarak uygulanır. Günde 2 veya 3 kez uygulanabilir.

LİMON SUYU

Yarım ya da 1 adet limonun suyunu çıkartarak, pamukla basurlu bölgeye sürün. Limonun asidik özelliği cildin yanmasına sebep olabilir, ancak uzun sürmeyecektir. Günde 2 defa yapılabilir.

BADEM YAĞI

Tamamen doğal bir badem yağına pamuğu batırıp hemoroitli bölgeye dokundurun. Günde 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Cenk Savran 2 yıl önce Şikayet Et
    Yazı için teşekkürler.
    Cevapla