Ek gıda döneminde 6-7. aylık bebeklerde başlanan yoğurt tüketiminde annelerin bilmesi gereken önemli detayları sizlere derledik. Bebeklere kaçıncı aydan sonra yoğurda başlanabileceği konusunda uzmanların görüşleri şu şekildedir:

Ek gıda dönemine başlar başlamaz bebeğinize süt içirmeniz tavsiye edilmiyor iken haliyle yoğurt verme konusunda tereddütler yaşamanız da normaldir. Fermente sütten yapıldığı için belirli bir zamandan sonra gönül rahatlığıyla tüketilebilecek olan sağlıklı yoğurt, inek sütünden çok daha kolay bir şekilde sindirilebilir. Uzmanlar bebeklerde yoğurt tüketimine kaçıncı ayda başlanması gerektiği ile alakalı çeşitli görüşlerde bulunmuşlardır. Kimileri 6. aydan sonra yoğurt tüketimine başlanılabileceğini önerirken kimileri mide mukozosunun yoğurttan dolayı tahriş olabileceğini düşündüğü için sindirimi zorlamamak açısından 9. ayı beklemeyi faydalı bulabiliyor.

  • Ek gıda döneminde çoğu zaman anneler muhallebi yerine ikindi öğününü yoğurttan yana kullanmaktadır.
     
  • Ek gıda döneminde bebeğin tanıştığı her yeni gıda gibi 3 gün aralıkla sadece 1 çay kaşığı miktarında başlayıp herhangi bir alerjik reaksiyon görülmezse yarım ile tam çay bardağı seviyesine çıkılmalıdır.

İLİŞKİLİ HABERAnne sütü ile yoğurt tarifi! Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama...

Probiyotik bakımdan zengin olan anne sütü, ilk altı aylık dönemde bebeğe geçen tek besindir. Anne sütünden sonra probiyotik ihtiyacını karşılayan ideal besin ise yoğurttur. Gelişim ve büyüme çağındaki dönemde kemiklerin güçlenmesi için tüketilen yoğurt, laktozu az barındırdığı için bebeklerde şişkinlik yapmadığı bilinmektedir.

BEBEKLERDE YOĞURT TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Bebeklere yoğurt nasıl verilmeli

Tıpkı biz yetişkinlerde olduğu gibi bebekler için de güzel bir besin kaynağı olan yoğurt, en önemli kalsiyum takviyelerindendir. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan yoğurt, bebeklere verileceği zaman inek sütü ya da keçi sütü alerjisinin olmaması önemlidir. 6-7. ay aralığında başlanması tavsiye edilen yoğurdun yapılışı da bir hayli önemlidir. Peki bebeğe yoğurt nasıl verilmeli?

Ek gıda döneminde bebek için hazırlanılabilecek olan yoğurt anne sütünden yapılabilir. Ancak yine de yoğurdun tutmama riskine karşılık altın kadar değerli olan anne sütünün ziyan olmaması için (Eğer alerji yoksa) inek sütü, keçi sütünden yapılması önerilebilmektedir. Süt olarak ilk 1 sene bebekler için yasak olan keçi sütü ve inek sütü eğer bebekte alerjik etkiler sergilemiyorsa sadece yoğurt mayalamak için bu şekilde kullanılabilmektedir.

İLİŞKİLİ HABERBebeklere yoğurt nasıl yapılır? Bebekler için ev yapımı meyveli yoğurt tarifleri

ANNE SÜTÜNDEN YOĞURT NASIL YAPILIR?

MALZEMELER: 1 çay bardağı kadar yeni sağılmış anne sütü, 1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

YAPILIŞI: Yoğurdun mayasını buzdolabından çıkarttıktan sonra bir müddet dinlendirip ılık anne sütüyle karıştırın. Ardından yoğurdun kalan yerini karıştırıp cam mama kavanozunda muhafaza edin. Kavanozda düzgün bir şekilde durabilmesi için havlu kağıda sarıp oda sıcaklığında 4-6 saat bekletin. İşte bu kadar!

BEBEĞE YOĞURT NASIL VERİLMELİ?

Yoğurdu küçük porsiyonlar halinde tek öğün halinde vermek oldukça önemlidir. Eğer bebek sade yoğurt tadını sevmemişse içerisine bazı kuru meyvelerle ya da meyve püreleriyle tatlandırmalar yapılabilir.

İLİŞKİLİ HABER

Nar en kolay nasıl ayıklanır? Nar nasıl soyulur? Nar ayıklamanın püf noktaları

BİR YORUM YAPIN 0