Kesin çözüm! Tırnak yeme en kolay nasıl bırakılır? Çocuklar için en kuvvetli yöntemler

Çocukluk döneminde sık rastlanan problemlerden biri olan tırnak yeme alışkanlığı, en sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Bu durum karşısında telaşlanan anne ve babalar çocuklarında tırnak yeme alışkanlığını bıraktırmak için çeşitli çözüm yolları ararlar. Tırnak yemeye başlayan çocuklarda bu alışkanlığın görülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık. Peki tırnak yeme en kolay nasıl bırakılır?

Toplum içerisinde büyük küçük demeden ne yazık ki hemen hemen herkesin ya kendisinde ya da çevresinde karşılaştığı bir problem olan tırnak yemek alışkanlığı, özellikle de 3-4 yaş grubundan itibaren kendini gösterebiliyor. Yetişkinlerin bile alışkanlık haline getirebildiği tırnak yeme durumu genellikle strese bağlı olarak ortaya çıkar. Yetişkinlik döneminde sınav stresi, ayrılık kaygısı ve şiddet gibi nedenlerden dolayı farkında olunmadan elin ağza gitmesi ile gerçekleşen tırnak yeme durumu, hem sağlık açısından çok zararlı hem de kişi sağlıklı olsa bile kusurlu görünüme yol açar. Yetişkinlik ve çocukluk döneminde görülen tırnak yeme alışkanlığı, erkeklere nazaran kızlarda daha sık görülür. Peki kişiden kişiye değişebilen bu alışkanlıkta tırnaklar neden yenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı? Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Tırnak yemenin etkili çözümleri...

Tırnak yeme nedenleri

Tırnak yeme nedenleri

Davranış bozuklukları olarak tanımlanan tırnak yeme alışkanlığı, çocukluk döneminin bir parçası olduğunda yetişkinliğe göre daha zor ve geç bir sürede çözüme kavuşabiliyor. Ev içerisindeyken anne ya da baba çocuğunun tırnağını yediğini fark ettiği zaman önlemek amaçlı eline hafif vurabilir. Ancak bu şekilde davranmak sorunu halletmekten çok dikkat çekmek için daha fazla elini ağzına getirmesine sebep olabilir.

Çocuğun tırnak yediği fark edildiği zaman öncelikli olarak altında yatan psikolojik sorunun çözülmesi gerekir. Sınav stresinde olan bir çocuk psikolojik olarak elini sık sık ağzına getirebilir. Bunun için yapılabilecek en mantıklı şey sınav stresi sorununu ortadan kaldırmaktır.

OKUL DÖNEMİNDE TIRNAK YEME SORUNU

Okul döneminde tırnak yeme sorunu

Okul döneminde tırnak yeme sorunu

Çocukların ateşi düşürülürken yapılan hatalar! Çocuklar için evde ateş düşürme yöntemleriİLİŞKİLİ HABERÇocukların ateşi düşürülürken yapılan hatalar! Çocuklar için evde ateş düşürme yöntemleri

Okul dönemindeki bir çocuğun sınıf arkadaşlarında tırnak yiyen biri varsa onları kendilerine rol model edinip bir süre sonra kendisi de tırnaklarını yiyebilir. Başından geçen bir olay da çocuğun tırnak yemesine sebep olabilir. Mesela; boşanma, ilgisizlik, kardeş kıskançlığı ya da büyük yaşlarda görülen sınav stresi gibi faktörler tırnak yemeyi tetikliyor.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

TIRNAK YEMEYE İTEN SEBEPLER:

Bırakılması gereken kötü alışkanlıklardan birisi olan tırnak yeme, insan sağlığını riske atıyor. Dolayısıyla tırnak yiyen kişilerin bir an önce bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor. Peki tırnaklar neden yenir? İşte araştırmalarla kanıtlanmış tırnak yeme nedenleri...

1- Yapılan araştırmalar, psikolojik olarak rahatlamaya çalışmalarının bir yansıması olduğu için kişiler stresli yada baskı altındayken tırnak yeme eğilimi gösteriyor.

2- Bir başka araştırma, kişinin tırnak yeme alışkanlığının geçmiş zamanlarda yaşanan bazı olaylardan etkilenerek tırnak yeme alışkanlığına başlamış olabileceğini gösteriyor.

3- Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar kişilerin, ailesinde de bu alışkanlığa sahip en az bir kişi olduğunu gösteriyor.

4- Stresli, kaygılı ve endişeli zamanlarda tırnak yeme alışkanlığına daha sık rastlanıyor.

Tırnak yiyen çocuğa ne yapılmalı

Tırnak yiyen çocuğa ne yapılmalı

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

- Çocuk elini ağzına getirdiği zaman söz ile ikaz etmek yerine dikkatini farklı bir yere çekmek için başka bir yere yönlendirilebilir.

- Tesbih ağacı yağını tırnaklara sürüp üzerinde kurumasını bekleyin. Farkında olmadan tırnağını ağzına getirdiğinde gelecek olan acı tattan dolayı tırnak yemeyi bırakacaktır.

- Tırnak yeme davranışı esnasında farkındalığı arttıran ifadelere yer verilebilir.

- Herhangi bir sıkıntısı olduğu zaman rahat bir şekilde ailesine açabilme güveni verilmelidir.

tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

- Tırnak yemeyi önleme amaçlı üretilmiş ojeler sürülebilir.

- Kulağa komik gelebilir ama yara bantlarını tırnak bölgesine kapatıp elini ağzına getirmesi önlenebilir.

- Tek bir acı kabağı kase içinde güzelce ezdikten sonra suyunu çıkartıp çocuğunuzun tırnaklarını bu suya değdirmesini isteyin.

Hamile kalmak için okunabilecek etkili dua ve sureler! Hamilelik için denenmiş manevi reçeteler

İLİŞKİLİ HABER

Hamile kalmak için okunabilecek etkili dua ve sureler! Hamilelik için denenmiş manevi reçeteler
Buharlı vantilatör işe yarıyor mu? Buharlı vantilatör soğutuyor mu?

İLİŞKİLİ HABER

Buharlı vantilatör işe yarıyor mu? Buharlı vantilatör soğutuyor mu?

BİR YORUM YAPIN 24

İsimsiz 7 ay önce

Ya ben tırnak yiyom npcam bilmiyom baksanız kusarsınız

Semih Yakuboğlubla 7 ay önce

Hangi yazı ben bilmiyom da üç yaşındayım yemin ederim

Toplam 1 beğeni

Ibrahim 2 yıl önce

Tesbih ağacı yağını neden temin edebiliriz benim kızım dört yasinda tırnak yiyir

Toplam 3 beğeni

Isimsiz 2 yıl önce

Nasıl yemiyim her türlü elim azıma gidiyo sonra ellerim berbat ötesi

Toplam 8 beğeni

Beyza Nur 2 yıl önce

Bende yiyorum ama hiç bişey denemedim annem yeme diyor ama yiyorum onlara diyemiyorum

Toplam 4 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun