Peygamberimizin nazardan korunmak için okuduğu dua! En etkili koruyucu nazar duası

Kem gözlü bakışlardan korunmak ve kendimizde dahil sevdiklerimize zarar gelmemesi niyetiyle okunan dualar ile beraber Peygamberimiz (SAV)'in bu gibi durumlara karşı okuduğu duayı sizlere araştırdık. Nazardan korunmak için en etkili dua hangisi? Bebek ve çocuklarda nazara karşı okunacak dualar...

Birileri tarafından beğenilmek ve göze gelmek, kişi üzerinde her ne kadar güzel bir his uyandırsa da devamında getirebileceği maddi-manevi sıkıntılar bakımından kişinin kendini koruması gereken bir durumdur. Basit bir meseleymiş gibi algılanan ama kişiyi ölüme bile sürükleyebilecek etkileri olan kem bakışlar, insanı derinden etkileyebilecek iç sıkıntılarına, maddi çöküşlere veya işlerin bir türlü rast gitmemesi gibi çeşitli sorunların oluşumuna yol açabilmektedir. Nazar değdiği düşünülen kişi kendinde anormal durumlar, hastalıklar, iç sıkıntısı gibi durumları zuhur edebilir. 

  • Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (SAV), yüzünde sarılık gördüğü bir kimse için “Buna dua okuyun, çünkü kendisinde nazar var” diyerek nazarın gerçek olduğunu vurgulamıştır. (Buhari 34) 

NAZAR EN ÇOK KİMLERE DEĞER? NAZARA KARŞI ÖNLEMLER

bebeklere nazar değmemesi için dualar

bebeklere nazar değmemesi için dualar

Toplum içerisinde nazar değmeye yatkın olup başkalarının nakışlarından en çok etkilenen kimseler bebekler, çocuklar ve hamilelerdir. Özellikle şirinlikleriyle dilden dile dolaşan bebek ve çocuklar bilinçsizce bile olsa kem gözlü kimselerin nazarına karşı oldukça savunmasızlardır. Normalde çok uslu ve sakin olan bir bebek, kalabalık bir misafir ziyareti sonrasında nedensizce ağlama nöbetlerine ya da huysuzlanmalara girebilir.

İlk etapta nazar olduğunu anlayamayan aileler, bebeklerinin ya da çocuklarının acaba bir sağlık probleminin mi olup olmadığını düşünmeleri de oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Gerekli tespitler yapılmış ve çocuğun olumsuz etkilenmesini sağlayacak bir faktör bulunmamışsa bu durumdan sonra akla ilk gelecek şeylerden biri nazardır.

NAZAR DEĞMESİ NASIL ANLAŞILIR? HASET VE NAZAR BELİRTİLERİ...

Kişinin üzerinde nazar olup olmadığını anlamanın en basit yolu devamlı uykunun gelmesidir. Yeterli uyku almasına rağmen uykusuzluk ve yorgunluk hissediyorsanız sebebi nazar olabilir. Hatta üzerine nazar olduğunu düşünen kişinin karşısındakine olumsuz enerji yayarak esnemeye neden olmasının da bundan kaynaklı olduğu düşünülür.

Nazar olduğunu anlamanın başka yolu da normalde sakarsanız bile bu durumun yaygınlaşmasıdır. Devamlı bir şeyin bozulması ya da kırılması nazarın belirtilerindendir.

NAZAR GERÇEKTE VAR MI? NAZAR DEĞEN KİŞİYE OKUNACAK DUALAR

nazara karşı okunacak en etkili dualar

nazara karşı okunacak en etkili dualar

Peygamber Efendimiz (SAV)'in göz nuru olan biricik torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i nazardan korumak amacıyla dualar ettiği bilinmektedir.

ANLAMI: İkinizi de (Hasan ve Hüseyin r.a.) bütün şeytanların, zehirli mahlukatın ve nazarı isabet eden kötü gözden (göz değmesinden) Allâhü Teâlanın kelimât-ı tâmmesine (noksansız kelimelerine) sığındırırım. Yine, Hz. Âişe (r.a) rivayetine göre Resulullah (SAV) şöyle buyuruyor: “Nazardan Allah’a sığınınız. Çünkü göz (değmesi) gerçektir” (İbn Mace).

Peygamber Efendimiz (SAV)'in nazara karşı Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bu surelerin okunmasını önerdiği rivayet edilmiştir. (Tirmizî) 

Peygamber Efendimiz (SAV)'in pek çok hadis-i şerifinde gördüğümüz gibi gerçek hayatta var olduğu kesin olan nazar durumunda Kuran-ı Kerim'de geçen bazı sureler okunabilir. Örnek vermek gerekirse Kalem Suresinin 51. ve 52. ayetlerine hatta 'Nazar Duası' da denilebilen bu suredeki nazar ayetleri şunlardır:

NAZAR DEĞMEMESİ İÇİN NE DENİLMELİ? PEYGAMBERİMİZİN NAZAR DUASI

peygamberimizin nazar duaları

peygamberimizin nazar duaları

Peygamber Efendimiz (SAV) nazardan bahseden bir hadis-i şerifinde nazar değmemesi için söylenilmesi gereken zikri şu şekilde ifade etmektedir: “Kim hoşuna giden bir şey görür de; ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâ billâh’ (Allah’ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhakî, Şu‘abü’l-îmân, VI, 213)

Efendimiz SAV kendisini nazardan korumak için "Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım" şekline benzer dualarla cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırdı. Daha sonralarında Muavvezatân nazil olunca bu sureleri okumaya başlayarak diğer duaları terketti" (İbn Mace, Tıb, 34).

nazardan korunmak için ne yapılmalı?

nazardan korunmak için ne yapılmalı?

BEBEK VE ÇOCUKLARI NAZARDAN NASIL KORUMALIYIZ?

  • Çağımızın en büyük sorunu haline gelen gösterişli trend bebek partileri, etkinliğe katılacak olan davetlilerin ilgi ve dikkat odağını bebeğe çekecektir. Özellikle de bebeğinizin kırkı çıkmadan kalabalık mekanlarda gezdirmeyin.
  • Sosyal medya hesaplarınıza bebek ya da çocuklarınızın fotoğraflarını yayınlamayın.
  • Ayetel Kürsi, Fatiha, Felak ve Nas sureleri çocuğun üzerine okunup üflenebilir.
  •  Dua etmenin yanı sıra eve gelen misafirlere “maşaallah”, “barekallah” demelerini rica edin.
  • Çocuğunuzu ya da bebeğinizi dikkat çekecek şekilde aşırı süsleyip gezdirmeyin.
  • Kehf suresinin 39. ayetinde geçen “Bağına girdiğin zaman, ‘Maşaallah, Allah’tan başka kuvvet yoktur’ demen gerekmez miydi?” ifadesi güzel bir şey gördüğümüz zaman Maşaallah denilmesinin gerektiğini ifade eder.
Nazardan korunmak için Felak ve Nas suresi okunuşu! Felak ve Nas ne için okunur?

İLİŞKİLİ HABER

Nazardan korunmak için Felak ve Nas suresi okunuşu! Felak ve Nas ne için okunur?
Huysuz ve yaramaz çocuklar için okunacak etkili dualar! Söz dinlemeyen çocuklara sakinlik duası

İLİŞKİLİ HABER

Huysuz ve yaramaz çocuklar için okunacak etkili dualar! Söz dinlemeyen çocuklara sakinlik duası

BİR YORUM YAPIN 20

İsimsiz 2 yıl önce

Herkes arapça biliyor ya sayfanıza gelen o arapçasını verdiğiniz duayı okuyup faydalanır.

Toplam 3 beğeni

MELEK YALÇIN 2 yıl önce

şükürler olsun nazar boncuğunun caiz olmadığını anlatan bi haber

Toplam 3 beğeni

sucu 3 yıl önce

Nazar şu; gözden çıkan, bakılan şeyin ahengini bozan zararlı göz dalgalarıdır.Radyo dalgaları dahil geçemedikleri tek nesne tek metal kurşundur bu yüzden kurşun döktürülür.Kasası ve tavanı kurşun plakalarla kaplanmış giriş kapısından geçmek böyle zararlı frekansları engeller en pratik çözüm budur ve nazar duası her zaman okunmalıdır.

Toplam 6 beğeni

halk 3 yıl önce

bir eşyadan medet umacağına oku allah cc nın kuran ayetını oku

Toplam 3 beğeni

zafer gülten 4 yıl önce

nazar boncuğu sadece nazarı değen kişinin dikkatini,yani kem gözünü başka noktaya çekmek içindir.hatta bunun bir hikayesi vardırki,İzmir de Arap Camisi adını bundan almıştır.---arabın birinin çok güzel öküzleri vardır,ve bir gün bu öküzlerle camiye yapı malzemesi taşıma işi alır,ama öküzlerime nazar değecek diye içi gider,sonunda çareyi üstünü çıkarıp don gömlek öküz arabasının başına geçmekte bulur ve herkes ona baktığı için öküzlere kimse dikkat edip bakmaz.

Toplam 8 beğeni

Ahmet 2 yıl önce

Aslında burda eğer kişi rabbi yerine nazar boncuğunun koruyacağına inanıyorsa bu yanlıştır ve put perestige girer ama burda sadece dikkati belli bir yere doğru çekmek için kullanılıyorsa bunda bir sakınca yok , her halukarda en iyisini Allah cc. bilir

Toplam 0 Beğeni

KAYI 3 yıl önce

Nazar boncuğu CAİZ değildir. Ne diye saçma sapan açıklama yapıyorsun haberi okumadı mı.

Toplam 1 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun