Doğru egzersizin çocuklar için önemi! Çocuklar için doğru egzersiz nasıl olmalı?

Özellikle günümüzde çocuklarda da sıklıkla görülen hareketsizliğin en yaygın nedenleri arasında şüphesiz bilgisayar ve televizyon kullanımı yer alıyor. bu cihazların fazla kullanımlarından kaynaklanan hareketsizlik özellikle çocuklarda oldukça büyük problemlere yol açabiliyor. Bu sebeple doğru egzersizin çocuklar için katkısı büyük önem arz ediyor. Peki çocuklar için doğru egzersiz nasıl olmalı?

Çocukların sağlıklı büyümeleri için büyük önem teşkil eden en önemli nedenler arasında doğru egzersizler yer alıyor. Hareketsiz yaşama alışan çocuklar, özellikle büyüme dönemlerinde önemli boyutta sorunlarla karşılaşabiliyor. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Büşra Alkan da çocuklarda fiziksel aktivitenin önemine dair altın değerinde bilgiler paylaştı.

Doğru egzersizin çocuklar için önemi

Doğru egzersizin çocuklar için önemi

DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALKAN:

"GÜNÜMÜZDE HAREKETSİZLİĞİN EN BÜYÜK NEDENİ TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR KULLANIMI"

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına dikkat çeken KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Büşra Alkan konuyla ilgili olarak "Günümüzde hareketsizliğin en yaygın nedeni televizyon ve bilgisayar kullanımıdır. Bu nedenle iki yaşın altındaki bebeklerin hiçbir şekilde televizyon seyretmesini önermiyoruz. Daha büyük çocuklar ise günde bir saat televizyon izleyebilir fakat bu süre günde iki saati kesinlikle geçmemelidir. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçları gösteriyor ki6-11 yaş grubu çocukların %58.4’ü düzenli (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) olarak egzersiz yapmıyor. Bu yaş grubunda televizyon, bilgisayar, internet, ev ödevi ve ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saat; 12-14ve 15-18 yaş grubunda yer alan erkek çocuklarının hiç egzersiz yapmama oranları%41.4 ve %44.6 olarak gözlemleniyor" ifadelerini kullandı.

 Dr Öğr Üyesi Büşra Alkan

Dr Öğr Üyesi Büşra Alkan

"AKTİVİTELER ÇOCUKLARIN YAŞ GRUPLARINA GÖRE BELİRLENMELİ"

Çocukların yaş gruplarına göre aktiviteler yapılması gerektiğine değinen Alkan; "12-18 yaş arasındaki ergenler için hedef günde en az 60 dakika, orta şiddetliden daha yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler olmalıdır. Aktivite tercihlerinin içerisinde haftada en az 3 defa yüksek şiddette aktiviteler ile en az 3 defa kas ve kemikleri güçlendiren kuvvet aktiviteleri yer almalıdır. Aerobik aktiviteler, bu programın merkezinde bulunmalıdır. Özellikle daha önce hareketsiz olanlar egzersize yavaş başlamalı ve haftada 1-2 defa 15-30 dakikalık orta şiddetli aktiviteler yapmalıdır" dedi. 

Çocuklar için doğru egzersiz nasıl olmalı

Çocuklar için doğru egzersiz nasıl olmalı

"BÜYÜMEYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR"

Fiziksel aktivitenin, çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, gelecekteki yaşantıları üzerine etkilerine de değinen Alkan; "Fiziksel aktiviteler; çocukların kas kuvveti, refleks ve denge gelişimi, yorgunluğunun azaltılması, kalp dolaşım sisteminin gelişmesi gibi birçok noktada önemli rol oynuyor. Çocukların fiziksel aktiviteye katılımı ile kuvvet, çeviklik, denge ve koordinasyon gerektiren becerilerde artış gözlemleniyor. Kalp, damar ve solunum sistemi, dayanıklılık sporları için elverişli hale geliyor. Çocukların, kemik sağlığının ileri yaşlarda korunması için sıçrama aktivitelerinin yer aldığı ip atlama, voleybol, basketbol gibi sporlara özellikle teşvik edilmesi gerekiyor. Aşırı yüklenmenin, belirli dönemlerde büyümeyi olumsuz etkilediği görüşü kabul ediliyor. Bu nedenle, çocuğun fiziksel kapasitesinin bilinmesi ve gereksiz zorlamalardan kaçınılması çok önemli" diyerek önemli tavsiyelerde bulundu.

Her sabah kahvaltıda simit yiyenlere kötü haber! Kahvaltıda simit sağlıklı mı?

İLİŞKİLİ HABER

Her sabah kahvaltıda simit yiyenlere kötü haber! Kahvaltıda simit sağlıklı mı?
250 mililitresi 270 lira, faydası saymakla bitmiyor! Evde kolay avokado yağı yapımı tarifi

İLİŞKİLİ HABER

250 mililitresi 270 lira, faydası saymakla bitmiyor! Evde kolay avokado yağı yapımı tarifi
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0