Özenle hazırladığınız sofraların en önemli detaylarından biri, çatal, bıçak ve kaşıkların nasıl duracağı konusudur. Çatal ve bıçak dıştan içe doğru mu konur ya da çatal, bıçak nasıl kullanılır gibi pek çok sorunun doğru yanıtı bulunmaya çalışılır. Bir sofra düzeninde servis sunumunun doğru şekli nasıl olmalıdır? Sizler için bu soruya yanıt aradık.

Çatal, bıçak ve kaşıklar, bir sofranın en önemli parçalarındandır. Sunum hazırlarken, sofra üzerinde en şık ve en doğru haliyle yer alması istenir. Ancak dizilimleri konusunda bilinmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu detayları bilmek, daha doğru bir sofra sunumunu hazırlamak konusunda yardımcı olacaktır. Bir masa hazırlarken, her şeyin birbirleriyle uyumlu parçalarla dizilmesine gerek yoktur. Birbirleriyle zıt parçalarla da güzel bir masa uyumu sağlanabilir. Bu çatal, bıçak ve kaşık seçiminde de geçerlidir. Bunun için yalnızca sezonun modellerini bilmeniz yeterli olacaktır. Birbirleriyle farklı meç etme stilli, tamamen sizin zevkinize kalır. Peki bir sofrayı hazırlarken önem vermeniz gereken çatal, kaşık ve bıçak dizimi nasıl yapılmalıdır? Günümüzün popüler yemek yarışma programlarında bile üzerine önemle durulan konulardan biri olan çatal, kaşık ve bıçak dizimi ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler, ayrıntılarıyla içeriğimizde yer alıyor. 

- Öncelikle bilinmelidir ki, çatal, kaşık ve bıçak dizilimleri dıştan içe doğru yapılır.

- Her bir yemek için ayrı bir çatal, kaşık ve bıçak bulunur.

- Tatlı çatalı, tatlı kaşığından farklı olarak yemek tabağının hemen önüne koyulur.

- Meşrubat ve su aynı bardakta içilmez. İkisi için ayrı bardak kullanılır.

ÇATAL KAŞIK VE BIÇAK DİZİMİ

BIÇAK DİZİMİ

Yemek bıçakları, tabağın sağ tarafında ilk sırada durur. Tatlı bıçağı ise tabağın üst kısmında ilk sırada olur.

ÇATAL DİZİMİ

Yemek çatalı, tabağın sol tarafında ilk sırada durur. Çatalın hemen yanında salata çatalı durur. Tatlı çatalı ise tabağın üst kısmında orta sırada olur.

KAŞIK DİZİMİ

Tabağın sağ tarafında yemek kaşığı ve çay kaşığı olur. Yemek kaşığı son sırada, çay kaşığı ise ortada durur. Tatlı kaşığı ise tabağın üst kısmında son sırada durur.

İLİŞKİLİ HABER

Dolma içi buzlukta saklanır mı? Artan dolma içi saklama yöntemleri...

BİR YORUM YAPIN 1

Hakikat 4 ay önce

Müslüman çatalı sol eliyle kullanıp yemek yemez. O yüzden çatalı sol tarafa koymakta ısrar etmeyin artık.