Canlı çiçekler ile uygulanacak ev dekorasyonunda bilinmesi gereken bazı küçük detaylar bulunur. Canlı çiçekler hangi odalarda kullanılmamalı? Mutfak ve banyo gibi sık kullanım alanlarında neden canlı çiçekler tercih edilmemeli ve ev dekorasyonu için en uygun olan canlı çiçek hangisidir? Bu soruların yanıtlarını bilmek, sizlere doğru bir canlı çiçek dekorasyonu uygulama fırsatı sunacaktır.

Çiçekler hem kokuları hem de sahip oldukları bazı özellikleri itibariyle bulundukları ortamda farklılık oluşturmayı başarırlar. Elbette bunda kokuları ve özellikleri kadar isimlerinin anlamlarının da etkisi bulunur. Bu nedenle, evinizde istediğiniz etkiyi oluşturabilmek için en azından çiçeklerin özelliklerini bilmeniz gerekir. Peki evlerde masumiyeti, sıcak sevgiyi ve temizliği hangi çiçekler temsil eder? Canlı çiçekler evin hangi bölümü için dekorasyon açısından uygundur? Sizler için hem bu sorulara hem de çiçeklerin anlamının keşfedilme hikayesine, içeriğimiz içerisinde yer verdik.

ÇİÇEKLERİN ANLAMLARI

Çiçeklerin bir anlama sahip oldukları ve dillerin çözümü ilk kez 1600'lü yıllarda gerçekleşti. İlk kez İstanbul'da yaşanan bu olay, 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul'da hayatını sürdüren İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından İngiltere'ye taşındı. Montagu, çiçeklere karşı olan duygularını şu sözlerle ifade etmişti; 'Parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz.' Çiçeklerin anlamlarına yönelik merak, çok az sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesini sağlamıştır.

Beyaz gül; masumiyeti, mor glayör çiçeği; inancı, beyaz karanfil; temizliği, sterliçya; sıcak sevgiyi temsil eder. Bu çiçekleri evinizin herhangi bir köşesine koyduğunuz zaman, bu çiçeklerin anlamı, bulunduğunuz ortama sirayet eder. Önerimiz bu çiçekleri, ev dekorasyonunda tercih etmenizdir. 

EV İÇERİSİNDE ÇİÇEK DEKORASYONU

Salonlarınızda bu dekorasyonu uygularken, orta sehpa alanını seçip çiçeği merkez alanına koyabilirsiniz. Aynı zamanda mum, dekoratif parçalar, şekerlikler ve vazolarla bu dekorasyonu çalışmasını tamamlayabilirsiniz.

Yine salon dışında yatak odalarınızda da komidin üzerilerine yapay çiçeklerden küçük saksılar dekore ederek, dinlenme odalarınızın atmosferini değiştirebilmeniz mümkündür. 

Ev dekorasyonunda çiçek, genellikle salonlarda kullanılır. Bu nedenle bazı çiçekler, salon çiçeği olarak adlandırılır. Estetik özelliğe sahip olmalarıyla da dikkat çeken çiçekler içerisinde son dönemde en çok, bambu tarzı az bakım ve su isteyen bitkiler tercih edilmektedir. 

Yatak odası dekorasyonunda da canlı çiçek kullanılmak istenilebilir ancak bu alanlar için pek önerilen bir seçim değildir. Aynı şekilde banyo ve mutfak alanlarında da canlı çiçek kullanımı tavsiye edilen bir şey değildir.

Buna sebep olarak, oluşan su buharı ve sıcaklığa dayanabilecek bir çiçeğin bulunmamasıdır. O yüzden en uygun dekorasyon alanı salonlar ve antreler olacaktır.

İLİŞKİLİ HABER

Menekşe çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Menekşe çiçeği nasıl çoğaltılır?

BİR YORUM YAPIN 0