Yaz aylarında evlerinizin en çok vakit geçirdiğiniz alanı balkonlar oluyor. Uzmanlar yakın zamanda tüm Türkiye'yi Afrika sıcaklarının beklediğini söylüyorlar. Peki hem karantina hem de sıcaklar sebebiyle vaktin tamamının geçirileceği balkonlar için nasıl dekorasyonlar uygulanabilir? Balkonlar için hangi çiçek ve aydınlatmalar tercih edilmelidir? İşte balkonlar için yaza özel dekorasyon önerileri.

Balkonlar özellikle kış sezonlarında ardiyelik olarak kullanılır. Ancak yaz sezonuna girildiği zamanlarda bu durum değişir. Yaşam alanlarının içerisine dahil edilen balkon dekorasyonları için yapılan en büyük yanlış, ev dekorasyonundan ayrı tutulmasıdır. Balkonlar her ne kadar evin dışında tutulsa da, dekorasyonda bir bütünlük sağlamak açısından ev içerisine uygulanan stili yansıtmalıdır. Mobilyaların rahat ve yumuşak minderli olmaları gerekir. Şık olması düşüncesiyle kaba ve sert mobilyaların tercih edilmesi, balkon dekorasyonu için yanlış bir seçim olacaktır. Bu alanlarda dinlenme fikri ön plana alınmalıdır. Pandemi sürecinden dolayı yazlıklara gitmek bu sene için raflara kalkmış olabilir. Ancak yazlıkların havası yer dekorasyonuyla balkonlara taşınılabilir. Bunun için yapay çim ve klasik parke modelleri tercih edilebilir.

YAZA ÖZEL KİŞİSEL BALKON DEKORASYONLARI

Zemin dekorasyonunda kilimler, yaz balkon dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir. Çünkü kimiler, halı ve yollluklara nazaran daha az yer kaplar. Kilimlerin sahip oldukları motifler, vintage ve etnik bir balkon dekorasyonu oluşturmanın da önünü açar.  

Bununla birlikte yer dekorasyonunda halılar da kullanılabilir. Halılar, balkonları olduğundan daha büyük ve geniş gösterebilir. Aynı şekilde açık renk tonlar da buna etki eder. Balkonlarda ince kenarlı mobilya ve raflar tercih edilmelidir. Bu parçalar bulunduğu alana şıklık ve zerafet katar. Bununla birlikte sandalye ve masalarda katlanılabilir modeller kullanılmalıdır. Bu sayede kullanılmadığı zamanlarda sandalye ve masalar alandan kaldırılır ve balkonlar daha da genişletilmiş olunur.

Aydınlatma konusunda parlak ışıklar tercih edilmelidir. Tıpkı görseldeki gibi bir dekorasyonla da, özellikle akşam vakitlerinde şık bir görünüm oluşturulmuş olunur. Cam güzeli ve karanfil balkonlarda en çok kullanılan çiçeklerdendir. Yaz sezonunda balkonunuzda canlılık ve renklilik katmak için bu çiçekler tercih edilebilir. Balkon dekorasyonunda ahşap her zaman için şık durur. Çiçekler için ahşap saksılar tercih edilebilir.

Genelde tercih edilen çiçeklerden biri olan sarmaşık ile dikkat çekici duvar dekorasyonları uygulanabilir. Bu dekorasyon için, saksılar duvara alt alta dizilmelidir. Renklilik katmak için saksılar boyanabilir.

Eğer balkon için konforlu bir alan yerine romantik bir alan oluşturmak isteniyorsa, ahşap mobilyalar yerine balkonların büyüklüğüne uygun olarak fergorje mobilyalar ve aksesuarlar tercih edilebilir. Daha sıcak ve yumuşak bir havanın oluşmasını sağladığı için country tarz da romantik balkonlar için uygun olacaktır. Bu tarz özellikle akşam yemekleri için manzara karşısında şık bir yemek masası oluşturulmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAPIN 0