Ev dekorasyonunda tekdüze ve aynı tasarımlardan ziyade daha farklı ve özgün stiller kullanmak isteyebilirsiniz. Renklerin muhteşem bir ritim eşliğinde dans ettiği ve konforun ön planda olduğu 1970’li yıllar ev dekorasyonunda özgünlük ön plandadır. Peki 70’li yılların ev dekorasyonu nasıldır? 70'ler tarzı ev dekorasyon nedir? Retro ev dekorasyonu nasıl yapılır? İşte yanıtlar…

Samimi dostlukların, aile gibi olduğumuz komşuluk ilişkilerinin ve içten duyguların var olduğu 1970’li yıllar, hepimizin aklında en güzel hatıraların yegâne sahibidir. Kendine has özellikleriyle rengarenk bir dönem olan 70’lerde her kesime dokunan filmler ve özgün müzikler çok özel bir yere sahipti. Bunun yanı sıra; modanın parlak dünyası ve ışıltılı tasarımlar 70’lerde göz alıcıydı. Eğer hayatınızın çocukluk, gençlik veya orta yaşlarında 70’lerde bir an olsun bile bulunduysanız; renklerle çevrenmiş evlerini hatırlarsınız. Güçlü desenler, kadifenin yumuşak dokunuşları ve yuvarlak hatların hâkim olduğu 70’lerin ev dekorasyonu, sanatsal bakış açısı ve geniş renk yelpazesiyle göze çarpıyor. Geçmişin izlerini bazen evimizde kullanmayı seviyoruz. Eğer sizde evinizde 70’li yılların ruhunu yakalamak ve nostaljik bir yolculuğa çıkmak isterseniz; gelin 70’li yılların ev dekorasyonunu birlikte keşfedelim.

İLİŞKİLİ HABERHollywood dekorasyon stili nedir, nasıl uygulanır?

70’LER STİLİNDE MOBİLYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

70’li yıllarda mobilya seçimi yapılırken, kullanılan kumaş oldukça önemlidir. Kumaş türü olarak kadifenin yoğunlukta olduğunu görebiliriz. Özellikle koltuk takımlarında parlak ve mat kadifeler çok fazla tercih edilmektedir. 


Kadife dışında mobilyalarda çok fazla desen kullanıldığını görebilirsiniz. Dama desenli ve tüylü pelüş dokularla döşenmiş koltuklar, konfor ve görsel şöleni bir araya getiriyor. Dama desenleri, zeminlerin tasarımında da farklılık oluşturmaktadır.Mobilyaların boyutları konusunda dikkatli seçimler yapmanız gerekmektedir. 70’ler döneminde kullanılan mobilyalar, günümüz mobilya anlayışına göre daha küçük boyutlardadır. Daha az yer kaplayan koltuk takımları kullanarak, yaşam alanınızın geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. 


Yuvarlak hatlı ve kısa ayaklı ahşap mobilyalar 70’lerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İddialı ve dikkat çekici berjerler ile mobilyalarınızı destekleyebilirsiniz. 


Her dönemde kullanılan mobilyaların görünüşü kadar konforu da dikkat çekilen noktalardan biri olmuştur. Rahat ve yumuşak formda tercih edilen koltuklarda özellikle sünger kullanımı çok yaygındır.


Ayrıca o dönemde salonun tam ortasında bulunan ve havuzu anımsatan alanlar, oturma köşesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı dizayn şekillerine ilginiz varsa bu fikre bayılacaksınız!

70'LER TARZI EV DEKORASYON NASIL YAPILIR?

Ev dekorasyonunda renkleri cesur kullanmak 70’lerin ana temasını oluşturmaktadır.

Döneme ait karakterdeki renk ve desenlerin hâkim olduğu objelere yer verebilirsiniz. Parlak ve patlak renkleri ön plana almanızı tavsiye ederiz.


Güneş sarısı, hardal sarısı, turkuaz, turuncu, parlak kırmızı, camgöbeği ve indigo mavisi, yeşilin ve pembenin her tonu 70’ler ev dekorasyonuna yakışacaktır. Tüm gökkuşağı renklerinin harmonisiyle eşsiz bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. 


Özellikle geometrik ve etnik desenler duvar kâğıdı seçiminde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Büyük veya küçük çiçek desenlerine de duvar kâğıdında yer verebilirsiniz. 

70’LER STİLİNDE AKSESUAR SEÇİMİ NASIL OLMALI?

70’li yıllarda müzik, hayal dünyamıza çağ açacak nitelikteydi. Kaliteli ve duygulara hitap eden müzikler, evin bir köşesinde mutlaka yer almalı. 70’li yıllarda sıkça karşımıza çıkan pikaplar ve plaklar günümüzde de dekorasyonda çok fazla kullanılmaktadır. Hem şık bir aksesuar hem de geçmişin izlerini taşıyan pikaplara salonunuzda yer verebilirsiniz.


Ya da salonunuzda Retro tarzda bir radyoya yer vererek, ezber bozan müzikleri kucaklayabilirsiniz. Aynı zamanda antikacılardan seçeceğiniz küçük ancak etkili aksesuarlarla 70’leri evinize davet edebilirsiniz.


Mobilyalarınızın rengine uyum sağlayacak püsküllü abajurlar kullanabilirsiniz. Kadifenin yoğunluk kazandığı 70’ler tasarımında perdelerinizde de kadifeye yer verebilirsiniz. 


Geometrik ve farklı şekillerde aydınlatmalar,70’lerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Dönemin izlerini taşıyan retrospektif aynalar, vazolar, çerçeveler, saatler, minder ve kırlentlere yer verebilirsiniz. Desen, renk ve kumaşın uyum sağlayacağı şekilde farklı bir harman oluşturabilirsiniz. 


Yeşil yapraklı bitkiler, 70’ler ev dekorasyonunda önemli bir yer edinmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklarda üstün zeka nasıl anlaşılır? Üstün zeka belirtileri neler?

BİR YORUM YAPIN 0