Oturma odalarının olmazsa olmazı mobilyaların doğru bir şekilde seçilmesi kimi zaman kolay olmuyor. Özellikle dekorasyonda her parçanın birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünürsek yanlış seçimler istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Peki, oturma odası için en doğru mobilya nasıl seçilir? Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte merak ettiğiniz her şeyi sizler için açıkladık...

Dekorasyonda her evin ve her odanın ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu noktada hem kişisel zevklerimizi yansıtabileceğimiz hem de ihtiyaca yönelik bir dekorasyon oluşturmayı hedef edinmek gerekir. Evlerde bazı alanlar daha arka planda kalsa da bazı alanlar yıldız gibi parlamaktadır. Misafirlerimizi ağırladığımız ve dinlenme alanımız olan oturma odaları ise evlerin en gözde ve en dikkat çeken yerleridir. Oturma odalarının dekorasyonunda hassas ve özenli davranarak mükemmel bir yaşam alanı şekillendirilebilir. Gelin, oturma odalarının havasını bir anda değiştiren mobilyaların seçimi hakkında bilinmesi gerekenleri birlikte ele alalım.

OTURMA ODASININ BOYUTUNA VE ŞEKLİNE DİKKAT!

Bir oda dekore edilirken ilk dikkat edilen şey alanın boyutu ve şeklidir. Oturma odaları dinlenmek ve konforlu anlar geçirdiğimiz alanlardan biri olduğu için kasvetli, şekilsiz ya da zarif görünmeyen bir dekorasyon oluşturmak istemeyiz.

Eğer oturma odalarınız yüksek tavanlı ise aydınlatmayı odanın geneline yaymak zor olduğu için açık renkli mobilyaları tercih edebilirsiniz. Böylece daha ferah ve iç açan bir ortam elde edilebilir.

Alçak tavanlı oturma odalarında ise daha sıcak bir hava yakalamak için ahşabın gücünden faydalanabilirsiniz. Alçak tavanlı odalarda yüksek ayaklı ve duvardan duvara olan mobilyalardan kaçınarak odanızın şeklinin küçük görünmesini engelleyebilirsiniz.

Boyutu dar olan bir odayı oturma odası olarak kullanmak istiyorsanız derin ve geniş boyutlu mobilyalardan kaçınmalısınız. Ayrıca berjer gibi büyük ve yer kaplayan mobilyalar yerine tabure ya da puf kullanabilirsiniz.

Geniş oturma odalarında ise derin ve geniş mobilyalar kullanabileceğiniz gibi koyu renklere de yer verebilirsiniz. Özellikle siyah ve koyu tonlu mobilyalar salonunuzda yıldız gibi parlayacaktır.

ZAMANSIZ PARÇALAR SEÇİN

Mobilya alırken yalnızca o yılın trendlerine uygun modelleri tercih etmemeye özen gösterin. Köşeli koltuklar ve berjerler gibi her döneme uyum sağlayan mobilyalar kullanarak ilerleyen zamanlarda bile modaya uygun bir oturma odasına sahip olabilirsiniz. Özellikle nötr renklerde mobilyalar seçersiniz sonrasında kırlent ve minderlerle her seferinde yepyeni bir tarza kucak açabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Çambaşı Yaylası nerededir? Çambaşı Yaylasına nasıl gidilir?

İLİŞKİLİ HABER

Sonbahar şıklığına yakışan 4 farklı kombin önerisi

BİR YORUM YAPIN 0