Soğuk günlerin vazgeçilmezi şömineler son dönemlerin en şık dekoratif parçalarından biri. Peki, salon dekorasyonunda şömine nasıl kullanılır? Şömineyle salon dekorasyonu nasıl yapılır? Şöminenin yeri nasıl belirlenir? Şömine hangi dekorasyon tarzıyla uyumludur? Televizyon ve şömine birlikte nasıl kullanılır? Şömine dekorasyonu nasıl yapılır? İşte yanıtlar...

Havaların soğumasıyla birlikte ev dekorasyonunda farklılıklar yapmaya başladık. Serin havaların kurtarıcısı örgü battaniyeler salon ve yatak odalarında kendisine yer bulurken; mevsime uygun bazı dekoratif ögelerle sonbaharın esintilerini evimize davet ediyoruz. Yaşam alanlarımızda hem şıklığı vurgulamak hem de kullanışlı alternatifleri değerlendirmek istiyoruz. Özellikle salon ve yatak odalarında eşsiz bir bakış açısı oluşturmaya yardımcı olan şömineler kusursuz bir ortam oluşturmanızı sağlayabilir. Gelin, salon dekorasyonunda şömine kullanımına birlikte göz atalım.

ŞÖMİNE HANGİ DEKORASYON TARZIYLA UYUMLUDUR?

Hem ısınma hem de dekoratif amaçlı kullanılan şömineler, yaşam alanlarında muhteşem bir bakış açısı yakalamanızı sağlar. İç ısıtan ambiyansıyla neredeyse her tarzla uyum yakalayan şömineler özellikle; rustik, klasik, retro, minimal ve endüstriyel tarzlarla ahenk yakalamaktadır. 

Şömineler, ahşabın doğallığı ve taş duvar dekorasyonuyla eşsiz bir bütünlük oluşturmaktadır. Doğanın zengin dokusuna yer açan dokunuşlarla şömineyi bir araya getirerek iç ısıtan samimi bir ortam şekillendirebilirsiniz.

ŞÖMİNENİN YERİ NASIL BELİRLENİR?

Salon dekorasyonu şekillendirilirken öncelikle odak noktası belirlemeniz gerekiyor. Bu kimi zaman televizyon, kitaplık olabileceği gibi bazı evlerde şömine de olabilir. Eğer şömineyi salonunuzda odak noktası olarak belirlemek isterseniz; mobilyaların yerleşimini de buna uygun bir şekilde yapmalısınız.

Örneğin en büyük oturma parçası olan kanepeyi şöminenin karşısına konumlandırdıktan sonra berjer ve puf gibi daha küçük olan eşyaları şömineye yakın bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Böylece soğuk kış günlerinde şöminenin çevresinde sıcak bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. 

TELEVİZYON VE ŞÖMİNE BİRLİKTE NASIL KULLANILIR?

Son dönemlerde ev dekorasyonunda modern tasarımlar sıklıkla yer almaya başladı. Yenilikçi bir bakış açısıyla döşenmiş salonlarda televizyon ve şömine bir arada kullanılabilir.

Genellikle şöminenin bulunduğu duvarda televizyon kullanılması çok fazla önerilmemektedir. Çünkü yükseklik ve ısı açısından sıkıntılar oluşabilir. Ancak doğru bir televizyon ve şömine seçimiyle yardım alarak bu dizaynı kolaylıkla yapabilirsiniz. 

FARKLI TASARIMLARA ŞANS VERİN!

Eğer salon dekorasyonunda alışılmışın dışında özgün dokunuşlardan hoşlanıyorsanız; klasiği bir kenara bırakarak şömine dekorasyonunda farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Salonunuzun boyutu ve şekline uyum sağlayacak şömine tasarımları arasından kendi zevkinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

İstanbul'un en iyi esnaf lokantaları nerededir? İstanbul'da en iyi esnaf lokantaları adresleri

BİR YORUM YAPIN 0