Ev dekorasyonu oluşturulurken bazı güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Özellikle ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını düşünürsek dekorasyonda daha hassas davranmalıyız. Peki, Depreme uygun ev dekorasyonu nasıl yapılır? Evler depreme uygun nasıl dizayn edilir? Depremden korunmak için eşyalar nasıl yerleştirilmeli? Evi depreme hazırlamanın yolları nelerdir?

Evimizi dekore ederken boyut, şekil, renk ve doku gibi pek çok unsura dikkat ederiz. Kişisel zevklerimizin birer yansıması olan yaşam alanlarımızda tercih ettiğimiz stil ve konfor kadar güvenli olması da oldukça önemli. Ülkemizin yüzde 95'inin deprem kuşağında yer aldığını düşünürsek oldukça riski bir bölgede hayatımızı sürdürüyoruz. Bundan dolayı depremin zararını en aza indirecek dekorasyon önerilerine evimizde yer açabiliriz. Gelin, evlerimizi depreme karşı korumak için alabileceğimiz önemlere birlikte göz atalım.

DEPREME UYGUN EV DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Aktif fay hatları üzerinde yer alan ülkemizde depreme karşı hassas olmalı ve gerekli önlemleri almalıyız. Bunun için belli başlı adımları uygulamaya özen göstermeliyiz. Öte yandan; depremden kaynaklı evlerimizde oluşabilecek hasarı en aza indirmek için bazı düzenlemeler yapabiliriz.

Öncelikle hareketsiz mobilyalarınızı sabitleyerek işe başlayabilirsiniz. Vitrin, beyaz eşyalar, konsol, gardırop, kitaplık, vestiyer, televizyon ünitesi  gibi eşyalar çok sık yeri değiştirilmeyen evlerin temel mobilyalarıdır. Olası bir kazaya karşı bu eşyaları vida yardımıyla duvara monte edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çivi yerine vida ve dübel kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sehpa, komodin, sandalye, masa, koltuk gibi hareketli eşyalarda ise kullanılan malzemenin sağlamlığı ve ana malzemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle deprem anında koltuklarınızın sağlam ve dayanıklı olması oldukça önemli. Kaçış durumlarında size engel olmayacak eşyalar satın almaya özen göstermelisiniz.

EVLER DEPREME UYGUN NASIL DİZAYN EDİLİR?

Vitrin ve konsol gibi mobilyaların içerisine eşya yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ağır eşyaların doğru bir şekilde konumlandırılmasıdır.

Ağır olan objeleri en alt raflara yerleştirerek sallanma durumunda üzerinize düşmesine engel olabilirsiniz. Aynı zamanda içinde düşebilecek objelerin yer aldığı dolaplarda kilitli kulplar kullanarak güvenli bir ortam inşa edebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da tavan aydınlatmalarıdır. Ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri olan avizelerin şıklığı kadar hafif yapıda olması da oldukça önemlidir.

Deprem esnasında ağır yapılı bir avizenin üzerinize düşmesine karşın önleminizi baştan almanız gerekiyor. Ayrıca avizelerin yatak odalarında yatağın üzerinde; salonlarda ise koltukların tam üzerinde olmamasına mutlaka özen gösterin.

Pencere ve balkonların dış kısmında ağır çiçekler yerleştirmemeniz de bir diğer dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Deprem anında balkondan aşağı düşebilecek olan ağır bir saksı birinin yaralanmasına sebep olabilir. 

İLİŞKİLİ HABER

Afet bölgesi ne demek? Afet bölgesi nasıl ilan edilir? Ne zaman afet bölgesi ilan edilir?

İLİŞKİLİ HABER

Adile Sultan Kasrı nerede? Hababam Sınıfı nerede çekildi? Hababam Sınıfı Müzesi nerede?

BİR YORUM YAPIN 0