Makyaj malzemesi alırken bilinmesi gerekenler

30 Nisan 2018, 07:52
Makyaj malzemesi alırken bilinmesi gerekenler

Makyaj malzemesi satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. İşte makyaj malzemesi satın alırken dikkat etmeniz gereken her şey...

Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan makyaj malzemeleri içeriğinde birçok kimyasal barındırdığını herkes biliyor. Peki, bu kimyasallar nelerdir ve ne gibi zararları vardır? Sizler için makyaj malzemesi alırken dikkat etmeniz gerekenleri araştırdık. 

İşte makyaj malzemesi alırken içeriğinde olmaması için dikkat etmeniz gereken kimyasallar:

PARABEN
Kansere yol açtığı bilinen paraben, ilaç, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bir kimyasal bileşendir. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız dişmacunu, sabun, deodorant gibi birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır.

PHTHALATES
Phthalates, kozmetik ürünlerinin kokularının daha kalıcı olması için kullanılan bir kimyasaldır. Phthalates genellikle deterjalar, plastik içeren tüm ürünler, vücut bakım ve kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunur. Hormonal yönden insan vücuduna zarar veren bu kimyasalın sebep oldukları araştırma sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.

FORMALDEHYDE
Yapılan araştırmalar sonucunda kanserojen olduğu kanıtlanan formaldehyde kimyasalı, maskara, oje ve temizleyici ürünlerde fazlasıyla bulunmaktadır. Birçok alerjik reaksiyona neden olabileceği gibi cilt yüzeyinde tahriş etkisi de vardır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar