Bıttım sabunu ne işe yarar? Bıttım sabunu nasıl kullanılır? Bıttım sabunu ne kadar?

Ülkemizin Siirt ilinde yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım sabununun cilde ve saçlara birçok faydası bulunuyor. Cildi nemlendirmeden varislere hatta saç beyazlarını gidermeye kadar birçok sorunu ortadan kaldıran bıttım sabunu nasıl kullanılır ve bıttım sabunu ne işe yarar? İşte kullanım şekli:

Bıttım; Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin gelir kaynağı haline gelmiş ve yabani fıstık yani bilinen adıyla menengiç yağından elde ediliyor. Ülkemizin değerli şehirlerinden biri olan Siirt'de yetişen fıstığın aşılanmamış halinden elde edilen bıttım, yapımı oldukça zahmetli ve uzundur. Özellikle Siirt iline ait olan bıttım, farklı yörelere göre isim değiştiriyor. Menengiç, çitlenbik, çedene, çıtlık, çitemik gibi isimlerle bilinen bıttım sabununun katkısız olanları saça ve cilde olumlu etkiler bırakıyor. Çok uzun yıllardan itibaren temizlik amaçlı kullanılan bıttım sabunu uzmanların bu yıl araştırma konusu oldu. Alınan bilgilere göre saçları besleyerek siyahlaşmasını sağlayan bıttım sabununun olumlu etkilerini duyanlar aktarlara yoğunlaştı.

Keçi sütü sabunu ne işe yarar? Keçi sütü sabunu cilde nasıl uygulanır?İLİŞKİLİ HABERKeçi sütü sabunu ne işe yarar? Keçi sütü sabunu cilde nasıl uygulanır?

  • Fabrikasyon çıkışlı olmayan bıttım sabunlarından kısa süre içerisinde etki alabilir, olumlu birçok sonuç elde edebilirsiniz. Bıttım sabununun asıl bölgesi Siirt diye düşünüşse de asıl vatanı, Mardin Botan bölgesidir. Bu bölge, Mardin'den Şırnak'ın Cizre ilçesine kadar yayılmaktadır. Siirt adı ile özdeşleşmiştir.

bıttım meyvesi

bıttım meyvesi

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIYOR?

Siirt'te yetişen meyvenin hasadı Eylül ve Eylül ayının sonudur. Toplanan bıttımlar, tane tane ayıklanarak çürük gibi olanlar çıkarılır. 10 gün kuruması beklenen bıttımlar daha sonra öğütülerek orta sıcaklıkta suyla yoğurulur. 

Özenle yapılan yoğurma işlemi genellikle 2 saat sürer. Bite yoğurma işleminden sonra çıkan yağlar ayrı bir kenara alınır. 1 gece boyunca orta sıcaklıkta olan bölgede bırakılan bıttımlar, süzülmesi sağlanır. Kazan yakılarak içerisine alınır. Su kaynadıkça azar azar bıttım yağı ilave edilip karıştırılır.

Kastilya sabunu nedir? Kastilya sabunu nasıl kullanılır? Kastilya sabunu faydalarıİLİŞKİLİ HABERKastilya sabunu nedir? Kastilya sabunu nasıl kullanılır? Kastilya sabunu faydaları

Kazandaki su bu sayede buharlaştırılarak kazandan kalan yağ atılır. Ezilmiş ve yoğrulmuş bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken; bir miktar su yüze çıkar alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, bıttım kabuklarından arındırılır. Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. 

bıttım sabunu saça faydaları

bıttım sabunu saça faydaları

Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir. Daha sonra kullanıma hazır hale getirilerek satışa sunulur. 

PEKİ BITTIM SABUNUNUN SAÇA VE CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

  • - Bıttım sabunu saçlara düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini durduruyor. Uzmanlara göre saç dökülmesini önleyen en etkili yöntemlerden biridir. Saçlarınızın dökülmesinden şikayetçiyseniz mutlaka bıttım sabunuyla saçlarınızı yıkamayı denemelisiniz. 7-8 ay içerisinde tamamen parlak, ipeksi, güçlü, kepeksiz saçlara kavuşabilirsiniz.
  • - Tamamen doğal içerikli olan bıttım sabunu antiseptik özellik taşır. Bu da egzama, mantar, ergenlik sivilceleri veya saç diplerindeki yaraları kısa sürede ortadan kaldırır. Tamamen şifa kaynağı olan bıttım sabunu erken yaşta hormonlardan dolayı yaşanan saç beyazlamasını ortadan kaldırarak, kuru saçların nemlenmesini sağlar.

bıttım sabunu nasıl kullanılır

bıttım sabunu nasıl kullanılır

Nergis sabunu nedir ve ne işe yarar? Nergis sabunu ile cilt temizleme İLİŞKİLİ HABERNergis sabunu nedir ve ne işe yarar? Nergis sabunu ile cilt temizleme

  • - Saçlarını parlak ve canlı göstermek isteyen kadınların bir numaralı tercihleri arasında yer alması gerekir. Tıkanan saç gözeneklerini açarak, saç derisindeki bakterilerin giderilmesine olanak sağlar.
  • - %100 bitkisel olan bıttım sabunu, siyah noktaların giderilmesinde önemli rol oynar. Özellikle ergenlik sivilceleri olmak üzerine diğer tüm sivilcelerin kısa sürede geçmesini sağlar.
  • - Saçta aşırı ısıdan kaynaklı olan kırıkları onararak, yeni kırılmalarında önüne geçer. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, saç foliküllerini besleyerek, yumuşak olmasını sağlar. Gözeneklerin açılmasını sağlayan bıttım sabunu varisleri rahatlatarak azalmasına yardımcı olur.

bıttım sabunu nasıl yapılır

bıttım sabunu nasıl yapılır

BITTIM SABUNU NASIL KULLANILIR?

Bıttım sabunu tamamen doğal içerik olduğu için ve kesin sonuç elde etmek istiyorsanız kesinlikle kimyasal ürünlerle birlikte kullanmamalısınız. Saçlarınızı ıslatın ve bıttım sabununu saçlara sürerek köpürtün. Saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra su ile durulayabilirsiniz. Saçlarınızı parlak göstermek ve sorunları ortadan kaldırmak istiyorsanız, 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanabilirsiniz. Aynı şekilde cildinize de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 89

Gözde 1 yıl önce

Merhaba kalıbı eriterek sıvı halde kullanabilirmiyiz saçlarım çok gür ve kalın arindiramiyorum durularken aslında faydasını gördüm egzamam geçti ama zor oluyor durularken teşekkürler

Ömer 2 yıl önce

Merhaba, sedef hastalığına karşı iyi olduğu söyleniyor konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Toplam 4 beğeni

Melek 2 yıl önce

Meraba. Sedef icin kullaniyorum ben ayrica yağı ve kremini de kullaniyorum. Ben caresini bulamadım sedefin bunu da deniyorum. Suana kadar degisen bisey olmadı. Duruyolar. 1 ay dan fazla oldu kullanali. Bitinceye kadar kullanicam bakalim.

Toplam 0 Beğeni

Songül. 2 yıl önce

Merhaba arkadaşlar siirtin eruh ilçesinde oturuyoruz ve bu sabunu doğal haliyle kullanıyoruz kilosu 150 lira burda bi tanıdıktan ancak 120 ye alabildim.Saclarinizi bittim sabunuyla 2 günde bi yıkayın ilk bi ay saçlarınız sert oluyor ve taraması oldukça zorlaşıyor ama bi iki ay içerisinde hem o sertlik yerini yumuşamaya bırakıyor hem hızlı uzuyor hemde gurlesiyor.ayrica yüzumede bu sabundan kullanıyorum leke ve siyah noktalarda oldukça etkili.

Toplam 5 beğeni

Ahmet 1 yıl önce

Sedef e faydası varsa alalım nasıl

Toplam 0 Beğeni

Polat 2 yıl önce

1 kilosu 150 lira mı peki instagram sayfasında 1 kg 70 lira olansabunlar ne oluyor

Toplam 0 Beğeni

habibe 3 yıl önce

Bim’e gelmiş bugün ben 12 ₺ aldım paketini..İnşaallah gerçektir

Toplam 4 beğeni

Guleser 2 yıl önce

İzmir sirinceden aldik 30 TL'ye orada da yapiliyo hakiki olduğunu dusunyrm szin aldgnz baya uygun sanmam gerçek degildir

Toplam 0 Beğeni

Sedef 3 yıl önce

5 tl ye İran pasajından aldım.

Toplam 0 Beğeni

Ayse 3 yıl önce

Ben 27 den. 25 tl ye aldım kalıbını

Toplam 2 beğeni

Furkan 2 yıl önce

Bende aldım faydası varmı acaba

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun