Sağlık Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarılar yaptı. Hal böyle iken uyuz hastalığını duyan insanlar arama motorlarından "uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl tedavi ediliyor" diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtını uzmanlardan öğrendik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa sürede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının (Skabies) en belirgin özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. İlk başta egzama ile karıştırılan uyuz hastalığı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeleri gerektiği yönündedir. İnsandan insana buluşmanın görülebileceği uyuz hastalığı özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz hastalığına dair merak edilen soruları yanıtladı:

'Hominis' adlı akar türünün neden olduğu bir parazit hastalığı olan uyuzun özellikle el parmak araları, el bileği, koltuk altı, karın olmak üzere tüm vücutta yoğun kaşıntıya sebep olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, “Uyuzda gece artan kaşıntılar yaşanır. Bu yoğun kaşıntıya bağlı deride döküntü ve yaralar görülebilir. Genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye bulaşması için genellikle en az 15-20 dakikalık bir direkt temas şart. Uyuzlu bir kişinin yatağında yatmak, giysilerini yıkamadan kullanmak ile de bulaşabilir” ifadelerini kullandı.

ORTAK ŞAL KULLANIMIYLA BİLE BULAŞABİLİR

Prof. Dr. Kutlubay, uyuzun insana zorunlu bir parazit olduğunu söyleyerek, ortak şal kullanımıyla geçme ihtimalinin olduğunu vurguladı.

“Uyuz akarları, dış ortamda en fazla 3-4 gün canlı kalabilir. Havalandırmakla uyuz paraziti hemen ölmez. Bu tür kıyafetler ya 60 derecede yıkanmalı ya da ağzı kapalı bir poşette 7 gün bekletilmeli. Ancak bu şekilde parazitler ölebilir.”

Prof. Dr. Akdeniz, uyuzun temel olarak yakın deri teması ile bulaşacağını vurgulayarak, aynı yatağı paylaşma veya uyuz olan birinin yatağında uyumak, daha az sıklıkta ortak kullanılan giysi ve havlularla bulaşabileceğine dikkat çekti.

“Cinsel temas ile uyuzun bulaşmasına da sık rastlanır. Ancak örneğin uyuz paraziti taşıyan biriyle kısa süreli kolumuzun temas etmesi ile uyuz bulaşması pek olası değil, daha uzun süreli temaslar gerekir. Ancak çok parazitli uyuz tiplerinden biri olan Norveç uyuzunda kısa süreli temaslar bile bulaşmasına neden olabilir.”

UYUZ HASTALIĞININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun 2 veya 6 hafta sonrasında özellikle de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce benzeri kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle sınırlı olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama gibi sorunlarla karıştırılabiliyor.

uyuz böceği

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Kadın ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan kalabalık yerlerde görülme ihtimali daha fazladır. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.

uyuz olan bir hastanın ilk hali

Uyuz hastalığının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolayca yayılır. Uyuz hastalığı teşhisi konulan kişilerin kesinlikle kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini hatta tokalarını bile kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Kaşıntı

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Geceleri artan bir kaşıntınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Kişiye göre 8-10 saat arasında tedavi edilebilen uyuz hastalığını evdeki yöntemlerle de geçirmeniz mümkündür.

  • Ancak öncesinde mutlaka uzmandan bir tedavi yöntemini öğrenmelisiniz. Uzman doktorların en yaygın önerdikleri yöntemler arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi özellikle kuru vücudunuza sürmenizde fayda var. Kremi sürdükten sonra 8 - 10 saat bekliyoruz.
  • Durulandıktan sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en önemli detaylardan biri de üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin temiz olmasıdır. Krem uzun süre vücudunuzda kaldığı için kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAPIN 285

Hamdi 2 hafta önce

hayvanlardan uzak durun. Hiç bir hayvan insandan daha değerli değildir. Bakmayın siz hastalık bulaşmaz dediklerine. Bu sadece bir oyun.. Hele evde besleyenlerin durumu daha da vahim. Pirelenme, uyuz, ve başka hastalıklar var. Ayrıca, bu hazı hayvan yemlerinin icerigini kimse bilmiyor. Ne olacagını bilemezsiniz.

Kris 1 hafta önce

İnsandan uzak durun! Uyuz insandan geçer. Tövbe tövbe ..

Çerkez 3 ay önce

Merhabalar bizde oldu Eczaneden aldığımız kremler ve dotorun yazdığı ilaçların hiç bir faydasını görmedik çözümü ARDIÇ KATRANI YAĞI, VAZALİN VE KÜKÜRT karışımında bulduk kesin çözümdür allahın izni ile aktarlardan temin edebilirsiniz bilgilerinize

Toplam 4 beğeni

Rabia yildirim 1 ay önce

Merhaba biz de yaptırdık bu karışımı 3 gün sürdük 4 gün yıkandık ama halen kaşıntı var neden acaba bu hastalık delirtir insani

Toplam 0 beğeni

hacer 2 ay önce

acaba ileştinizmi

Toplam 0 beğeni

sunay akgül 3 ay önce

uyuzun çaresi kamalak ağcından çıra olarak çıkarılan sarı katran 'ı uyuz olan yerlere çalınmasıyla geçer.

Toplam 1 beğeni

hilal 3 ay önce

benzil benzoatı nasıl kullanacağız? tüm vücuda sürdükten sonra ne kadar bekletmemiz gerekir kaç gün arayla yapacağız bilen var mı

Toplam 1 beğeni

hakan 5 ay önce

arkadaslar daha oncede defalarca yazmistim.ama yazim.gerilerde kaldigindan tekrar yazmak istedim.ben neredeyse butun ilaclari kullandim.ise yaramadilar.n11 den benzil benzoat satin aldim.satici yuzme 25 saf alkoll yuzde 75 benzil benzoat karistirip kullanin dedi.ne kokusu var nede yakmasi.bi kez kullandim.tamamen bitti.ilac aramayin bunun disinda.gecmis olsun.

Toplam 10 beğeni

Emine 1 hafta önce

Yapmadığım hiç birsey kalmadı kötüye gittim nedeni su sicak su ve kesinlikle yasak ben hamama gittim sıcak ve kese birden arttırıyorum bakarak benzil benzonat aldim 2 günde çoğu gitti sukur

Toplam 0 beğeni

Aylin 1 ay önce

Nasıl kullanılacak nerden alcaz

Toplam 0 beğeni

hilal 3 ay önce

vücutta ne kadar kalması gerekiyor kaç gün arayla yapılıyor anlatabilir misiniz

Toplam 0 beğeni

hakan 5 ay önce

tabiki.sarac_hakan msn

Toplam 0 beğeni

damla 5 ay önce

abicim sana ulaşabileceğimim bir eposta adresi verebilir misin aynı satıcıdan almak istiyorum.

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun