Uyuz nedir? Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

Sağlık Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarılar yaptı. Hal böyle iken uyuz hastalığını duyan insanlar arama motorlarından "uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl tedavi ediliyor" diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtını uzmanlardan öğrendik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa sürede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının (Skabies) en belirgin özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. İlk başta egzama ile karıştırılan uyuz hastalığı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeleri gerektiği yönündedir. İnsandan insana buluşmanın görülebileceği uyuz hastalığı özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz hastalığına dair merak edilen soruları yanıtladı:

  • PANDEMİDE UYUZ VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği İdari Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, pandemide kapalı alanlarda geçirilen sürenin artması nedeniyle uyuz vakalarında yüzde 50 artış yaşandığını söyledi.

Uyuz hastalığının herkeste görülebileceğini belirten Kartal, “Bu, bulaş yöntemiyle geçen bir hastalık ve parazitin birine geçmesi için 15 ile 30 dakika temas olması gerekiyor. Uyuz, yaşam kalitesini çok bozar. Kişi bu yüzden çok fazla kaşınır.

Özellikle geceleri dayanılmaz bir kaşıntı yapar ve bu bir halk sağlığı problemidir; diğer insanlara da bulaşır, kendiliğinden geçmez. Diğer insanlara da bulaştığı için hızla hasta sayısı artar. El bileklerinde, vücutta, genital bölgede özellikle yoğunlaşan bir kaşıntı vardır. Bu parazitler deri altına girerler ve yumurtalarını bırakırlar. Tünel kazarlar ve oradan yaklaşık 2 ile 6 hafta sonra şikayetler görülmeye başlar” diye konuştu.

'Hominis' adlı akar türünün neden olduğu bir parazit hastalığı olan uyuzun özellikle el parmak araları, el bileği, koltuk altı, karın olmak üzere tüm vücutta yoğun kaşıntıya sebep olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, “Uyuzda gece artan kaşıntılar yaşanır. Bu yoğun kaşıntıya bağlı deride döküntü ve yaralar görülebilir. Genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye bulaşması için genellikle en az 15-20 dakikalık bir direkt temas şart. Uyuzlu bir kişinin yatağında yatmak, giysilerini yıkamadan kullanmak ile de bulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Uyuz hastalığına iyi gelen eczanedeki kremlerİLİŞKİLİ HABERUyuz hastalığına iyi gelen eczanedeki kremler

ORTAK ŞAL KULLANIMIYLA BİLE BULAŞABİLİR

Prof. Dr. Kutlubay, uyuzun insana zorunlu bir parazit olduğunu söyleyerek, ortak şal kullanımıyla geçme ihtimalinin olduğunu vurguladı.

“Uyuz akarları, dış ortamda en fazla 3-4 gün canlı kalabilir. Havalandırmakla uyuz paraziti hemen ölmez. Bu tür kıyafetler ya 60 derecede yıkanmalı ya da ağzı kapalı bir poşette 7 gün bekletilmeli. Ancak bu şekilde parazitler ölebilir.”

Prof. Dr. Akdeniz, uyuzun temel olarak yakın deri teması ile bulaşacağını vurgulayarak, aynı yatağı paylaşma veya uyuz olan birinin yatağında uyumak, daha az sıklıkta ortak kullanılan giysi ve havlularla bulaşabileceğine dikkat çekti.

“Cinsel temas ile uyuzun bulaşmasına da sık rastlanır. Ancak örneğin uyuz paraziti taşıyan biriyle kısa süreli kolumuzun temas etmesi ile uyuz bulaşması pek olası değil, daha uzun süreli temaslar gerekir. Ancak çok parazitli uyuz tiplerinden biri olan Norveç uyuzunda kısa süreli temaslar bile bulaşmasına neden olabilir.”

Wilkinson Pomad neye yarar ve ne için kullanılır? Wilkinson Pomad uygulama yöntemi!İLİŞKİLİ HABERWilkinson Pomad neye yarar ve ne için kullanılır? Wilkinson Pomad uygulama yöntemi!

UYUZ HASTALIĞININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun 2 veya 6 hafta sonrasında özellikle de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce benzeri kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle sınırlı olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama gibi sorunlarla karıştırılabiliyor.

uyuz böceği

uyuz böceği

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Kadın ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan kalabalık yerlerde görülme ihtimali daha fazladır. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.

uyuz olan bir hastanın ilk hali

uyuz olan bir hastanın ilk hali

Uyuz hastalığının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolayca yayılır. Uyuz hastalığı teşhisi konulan kişilerin kesinlikle kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini hatta tokalarını bile kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Kaşıntı

Kaşıntı

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Geceleri artan bir kaşıntınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Kişiye göre 8-10 saat arasında tedavi edilebilen uyuz hastalığını evdeki yöntemlerle de geçirmeniz mümkündür.

  • Ancak öncesinde mutlaka uzmandan bir tedavi yöntemini öğrenmelisiniz. Uzman doktorların en yaygın önerdikleri yöntemler arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi özellikle kuru vücudunuza sürmenizde fayda var. Kremi sürdükten sonra 8 - 10 saat bekliyoruz.
  • Durulandıktan sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en önemli detaylardan biri de üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin temiz olmasıdır. Krem uzun süre vücudunuzda kaldığı için kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAPIN 321

MANAGER 1 hafta önce

2.12.22de kızımız doğdu Aralık sonu gibi eşimin kaşıntı başladı.Sislide özel hastaneye gitti cilt doktoru alerji kremi vermiş geçmedi sonra dahiliyede testler yapıldı kanser yada psikolojik olacağını söylediler.24 şubat gibi Floryada Özel Hastanede Hemetologa gittik adam direk uyuz dedi.Kweleda krem söyledi aldık sonra başka bir cilt Dr wilkinson pomad kullanın dedi ben ve diğer kızım kweleda kullanıyoruz eşim wilkinson pomad bebege özel karışım aldık.Sitede Hakan beyin yazısını okuyunca eczaneye sordum yetişkin için Şişli Furkan Eczanesi Benxil Bonzoat Karışım yaptıklarını söyledi onuda aldık. Bakalim BU kadar Mülteci alırsan ülkene bakalim ne olacak daha.

Toplam 1 beğeni

Ceylin 2 ay önce

Vazelin kükürt kullanın bzde butun aileye bulastı eltilerim kayınlarım gorumcelerım ve cocukları sırayla herkeze bulastı kaynım doktora gttı dokkçtır vazelıin kükürt yazdrdı eczanede bu karısım hazrlanıyor onu kullaindıktan sonra hepsi uyuzdan kurtuldu bızede bulasma bulasma hemen belli etmiyor kuluçka donemi var belli bi süre gectıkten sonra kasınmayla ortaya cıkıyor bzde aldık ve kullanıyorz ıns bzde kurtulacaz

Merve 10 ay önce

Malesef bizim de geçmiyor özellikle de geceleri çıldırıyoruz uykudan uyanıyoruz bir türlü geçmiyor doktara gittik kaç kere ilaçlar kullandık okadar ama bir türlü geçmiyor ya artık bıktık ailecek ben kıyafetleri 90 derce yıkıyorum ama ne bir değişiklik nede bir geçme var ya canımızdan bezdik ya

Toplam 5 beğeni

Seher 7 ay önce

Bizde aynıyız

Toplam 0 Beğeni

eczacı 1 yıl önce

beyaz çamaşırları 80/90derecede çamaşır suyuyla yıkayın. renklileri de normal yıkayıp kuruduktan sonra ütüleyin. beyazları da ütüleyebilirsiniz lastikli kısımlara dikkat edin. uyuz ilacını (kükürtlü vazelin olabilir, hazır ilaçlar olabilir,hepsi de etkilidir önemli olan uygulamayı iyi yapmaktır) 10 gün ara ile iki defa uygulayın evde kapı kolu gibi en çok el değen yerleri uygunsa sulandırılmış çamaşır suyu ile silin veya kükürtlü su ile silin bir litre suya 2 yemek kaşığı kükürt atın hızlıca karıştırın kükürt dibe çökmeden hemen bir bezi batırın fazla suyunu sıkın ve bununla her yeri silebilirsiniz zarar vermez. ve etkilidir. eczacıdan size geçmiş olsun

Toplam 4 beğeni

Eda 5 ay önce

Hamileler kullanımına uygunmudur acaba

Toplam 0 Beğeni

Sevtap 11 ay önce

Birşey sormak istiyorum bende kükürt vazalin karışımı yaptırdım eczaneden ilk kullanimda hiç bir sikintim olmadı ara verdim tabi ikinci uygulamada vücudum çok kötü oldu zaten egzamaya yatkın bir cilt yapım var heryerim sıcak suyla haşlanmış gibi kızardı kabardı 3 aydır uğraşıyorum bende hiç bu kadar kaşintim olmamıştı elimi çekemez oldum sanki bende alerji yada tahriş yaptı bana öyle geldi şimdi kükürt vazalin kremi kullanmaya korkuyorum eczacı olarak sizin görüşünü nedir

Toplam 0 Beğeni

ahmet 1 yıl önce

Başıboş köpekler yüzünden yayılıyor bu hastalık. Önlem alınmazsa başıboş köpekler başımıza daha çok dert açacak.

Toplam 37 beğeni

Leyla 11 ay önce

Hayvanlardan bulaşan uyuz insanda kolay kolay yaşayamaz. Ülkeye mültecilerden girdiği kesin. Sağlık bakanlığı ciddiye almadığı için bu kadar artıyor. Bilgi sahibi olmadığınız halde zavallı hayvanları hedef göstermek çok yanlış.

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun