Sağlık Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarılar yaptı. Hal böyle iken uyuz hastalığını duyan insanlar arama motorlarından "uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl tedavi ediliyor" diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtını uzmanlardan öğrendik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa sürede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının (Skabies) en belirgin özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. İlk başta egzama ile karıştırılan uyuz hastalığı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeleri gerektiği yönündedir. İnsandan insana buluşmanın görülebileceği uyuz hastalığı özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz hastalığına dair merak edilen soruları yanıtladı:

UYUZ HASTALIĞININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun 2 veya 6 hafta sonrasında özellikle de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce benzeri kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle sınırlı olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama gibi sorunlarla karıştırılabiliyor.

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Kadın ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan kalabalık yerlerde görülme ihtimali daha fazladır. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.

Uyuz hastalığının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolayca yayılır. Uyuz hastalığı teşhisi konulan kişilerin kesinlikle kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini hatta tokalarını bile kesinlikle kullanılmamalıdır. 

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Geceleri artan bir kaşıntınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Kişiye göre 8-10 saat arasında tedavi edilebilen uyuz hastalığını evdeki yöntemlerle de geçirmeniz mümkündür.

  • Ancak öncesinde mutlaka uzmandan bir tedavi yöntemini öğrenmelisiniz. Uzman doktorların en yaygın önerdikleri yöntemler arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi özellikle kuru vücudunuza sürmenizde fayda var. Kremi sürdükten sonra 8 - 10 saat bekliyoruz.
  • Durulandıktan sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en önemli detaylardan biri de üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin temiz olmasıdır. Krem uzun süre vücudunuzda kaldığı için kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

İLİŞKİLİ HABER

Güneş lekesi nasıl geçer? Tatil sonrası oluşan güneş lekeleri için maske

İLİŞKİLİ HABER

Kız Kulesi nerede, ne zaman yapıldı? Kız Kulesine nasıl gidilir? Kız Kulesi efsaneleri

BİR YORUM YAPIN 274

Çerkez 2 hafta önce

Merhabalar bizde oldu Eczaneden aldığımız kremler ve dotorun yazdığı ilaçların hiç bir faydasını görmedik çözümü ARDIÇ KATRANI YAĞI, VAZALİN VE KÜKÜRT karışımında bulduk kesin çözümdür allahın izni ile aktarlardan temin edebilirsiniz bilgilerinize

sunay akgül 2 hafta önce

uyuzun çaresi kamalak ağcından çıra olarak çıkarılan sarı katran 'ı uyuz olan yerlere çalınmasıyla geçer.

hilal 3 hafta önce

benzil benzoatı nasıl kullanacağız? tüm vücuda sürdükten sonra ne kadar bekletmemiz gerekir kaç gün arayla yapacağız bilen var mı

hakan 3 ay önce

arkadaslar daha oncede defalarca yazmistim.ama yazim.gerilerde kaldigindan tekrar yazmak istedim.ben neredeyse butun ilaclari kullandim.ise yaramadilar.n11 den benzil benzoat satin aldim.satici yuzme 25 saf alkoll yuzde 75 benzil benzoat karistirip kullanin dedi.ne kokusu var nede yakmasi.bi kez kullandim.tamamen bitti.ilac aramayin bunun disinda.gecmis olsun.

Toplam 1 beğeni

hilal 3 hafta önce

vücutta ne kadar kalması gerekiyor kaç gün arayla yapılıyor anlatabilir misiniz

Toplam 0 beğeni

hakan 2 ay önce

tabiki.sarac_hakan msn

Toplam 0 beğeni

damla 2 ay önce

abicim sana ulaşabileceğimim bir eposta adresi verebilir misin aynı satıcıdan almak istiyorum.

Toplam 0 beğeni

Uqur 3 ay önce

2 sene önce yaşadım tekrarladı bu sene yine yeni başladı şu an ilaç tedavisine başladık yine . İlk önce kwella şampuanla duş alıp kese yapıyoruz sonra akşam metrin krem sürüp sabah duş alıyoruz. Dştan snra eczanenin yaptığı vazelin kükürt karışımını 4 gün sabahtan sürüp duş almıyoruz . Tabi bu arada evde ne var ne yok yıkayın. 4 gün bitince tekrar duş alyoruz . Nemlndirici losyn kullnıyoruz. Bunu ben daha önce kullanmadım ama bu sefer doktor bunuda kullan dedi cilt kuruluğu olmasın diye . 2 hafta tekrar metrin krem sürüp karışımı akşam sürüp sabah duş alack şekilde tekrar ediyoruz . Ben daha önce bu şkilde kurtldum . Şu an yine bu şekilde tedavi ediyorum .

esra 3 ay önce

kükürtle vazelin karışımı yakıyor mu peki bazı yerlerde yanma oluyor mu

Yorumların Tümünü Okuyun