Uyuz nedir? Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

25 Ocak 2021, 09:05
Uyuz nedir? Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir

Sağlık Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde bir uyarılar yaptı. Hal böyle iken uyuz hastalığını duyan insanlar arama motorlarından "uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl tedavi ediliyor" diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü yazımızda merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtını uzmanlardan öğrendik.

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa sürede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının (Skabies) en belirgin özellikleri arasında kaşıntı ve deri döküntüsüdür. İlk başta egzama ile karıştırılan uyuz hastalığı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sağlık Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeleri gerektiği yönündedir. İnsandan insana buluşmanın görülebileceği uyuz hastalığı özellikle toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülüyor. Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu uyuz hastalığına dair merak edilen soruları yanıtladı:

UYUZ HASTALIĞININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun 2 veya 6 hafta sonrasında özellikle de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce benzeri kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun çoğunu etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, meme başı, penis, bel gibi bölgelerle sınırlı olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu yerleri kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama gibi sorunlarla karıştırılabiliyor.

uyuz böceği

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Kadın ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan kalabalık yerlerde görülme ihtimali daha fazladır. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.

uyuz olan bir hastanın ilk hali

Uyuz hastalığının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık genellikle uyuz olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa süreli sarılarak genellikle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolayca yayılır. Uyuz hastalığı teşhisi konulan kişilerin kesinlikle kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini hatta tokalarını bile kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Kaşıntı

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Geceleri artan bir kaşıntınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Kişiye göre 8-10 saat arasında tedavi edilebilen uyuz hastalığını evdeki yöntemlerle de geçirmeniz mümkündür. Ancak öncesinde mutlaka uzmandan bir tedavi yöntemini öğrenmelisiniz. Uzman doktorların en yaygın önerdikleri yöntemler arasında krem ve losyonlar kullanılıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Bu noktada her gün uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Kremi özellikle kuru vücudunuza sürmenizde fayda var. Kremi sürdükten sonra 8 - 10 saat bekliyoruz. Durulandıktan sonra kıyafetlerinizi giyebilirsiniz Bu noktadaki en önemli detaylardan biri de üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin temiz olmasıdır. Krem uzun süre vücudunuzda kaldığı için kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
208 Yorum Var
 • Cihat 1 hafta önce Şikayet Et
  Kesin çuzum
  Cevapla
 • Cihat 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben ilacını yapıyorum yetişkin çocuk kullanabilir
  Cevapla
 • Nur 2 gün önce Şikayet Et
  Nedir ilacı nasıl ulaşabilirim
 • ümit 2 hafta önce Şikayet Et
  kesin çözümü yazıyorum biraz maliyetli ama yüzde yüz milyon çözüm... stromectol 3 mg.. bu türkiyede satılmayan bir ilaç.. türkiyeye yasal yollardan uyuz hastalığı için gelmiyor. ama kesinlikle geçiriyor bu hastalığı.. 100 dolar gibi bir fiyatı var 20 tabletlik olanının.. herkese geçmiş olsun.. bu ilaca ulaşıp kullandıktan sonraki süreç çok önemli tabii.. tekrar bulaşmaması için yapılacak olanları zaten herkes yazmış..bi daha yazmaya gerek yok..
  Cevapla
 • Zeynep 2 hafta önce Şikayet Et
  Ya arkadaşlar ben çok ilaç kullandım hiç ara vermedim yanlız ama ısırmalarda gitmedi vucudumdan hep ısırmalar devam ediyor ara vermelimiyim yoksa ara verirsem dağamı kötü olur
  Cevapla
 • Cihat 1 hafta önce Şikayet Et
  Zeynep hanım merhaba öncelikle geçmiş olsun ben ilaçını yapıyorum yetişkin çocuk kullanabilir
 • Zeynep 2 hafta önce Şikayet Et
  Zehra mutlu bana ulaşın lutfen Bebeklere suruluyormu bu
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun