Cilt soyulmasına ne iyi gelir ve cilt soyulması nasıl olur? Cilt soyulması için evde çözüm

Güneşe aşırı maruz kalanların özellikle de denizden gelen tuzlu su sonrasında vücudunda aşırı yanma sonucu acı ve sızlamalar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra bu acı yerini deri veya cilt soyulmalarına bırakıyor. Peki, güneş yanığı soyulmasına ne iyi gelir? Cilt soyulması için evde çözüm önerileri neler? İşte sorunun yanıtı:

Yaz tatilinin dibine kadar tadını çıkardığımız şu dönemlerde deniz ya da havuza girdiğimizden dolayı vücudumuzda birçok değişiklik meydana geliyor. Bunlar biri güneş yanığı sonrasında cilt soyulmasıdır. Bronz bir tene ulaşmak için saatlerce yandıktan sonra vücudunuzda soyulmalar oluşabiliyor. Uzmanlar cildin pul pul dökülmesi, cilt kuruluğu ve cildin soyulması gibi durumlara sebep olan başlıca nedeni güneş yanığı olduğunu vurguluyor. Güneşlenerek elde edilen doğal bir bronz ten çekici olsa da çoğu zaman tehlikelidir. Genellikle insanlar güneşe aşırı derece maruz kalmanın cilt kanseri riskini arttırdığını ve bundan kaçınması gerektiğini bilse de ne yazık ki yine de göz ardı edebiliyorlar. Bunun yanı sıra cilt döküntülerine sebep olabilecek diğer nedenler şunlar olabilir: Sert iklim koşullarına maruz kalma, bazı zararlı içerikleri bulunan cilt bakım ürünleri kullanımı: egzama, sedef hastalığı, zayıf bir bağışıklık sistemi, dermatit ve kimyasalların veya ilaçların yan etkileri de cilt soyulmasına neden olabilir. 

Evde güneş kremi nasıl yapılır? En pratik ve etkili güneş kremi yapımıİLİŞKİLİ HABEREvde güneş kremi nasıl yapılır? En pratik ve etkili güneş kremi yapımı

Cilt dokusunun pul pul olup ya da ince bir tabaka halinde soyulması, kişiyi oldukça rahatsız eder.

Cilt dokusunun pul pul olup ya da ince bir tabaka halinde soyulması, kişiyi oldukça rahatsız eder.

Güneşlendikten bakım sonra nasıl yapılır? Güneş sonrası cilt bakımıİLİŞKİLİ HABERGüneşlendikten bakım sonra nasıl yapılır? Güneş sonrası cilt bakımı

CİLT SOYULMASI SAĞLIKLI MIDIR?

Aşırı güneşlenme cilt sağlığını da olumsuz etkiler. Cildin farklı katmanlarının etkilendiği, düzensiz yara iyileşmesi ve ciltte lekelenmelere neden olur. Bu nedenle güneş yanığından sonra cildin soyulması cildin temizlendiği, ölü derilerden arınması olarak düşünülmemelidir. Cildin soyulması güneş yanığından dolayı meydana gelir. Bunu önlemek için güneş yanığına karşı önlem alınması yeterli olacaktır.

Pek çok kişinin yaşadığı cilt soyulması, evde en kolay yöntem olan salatalık püresiyle geçmektedir.

Pek çok kişinin yaşadığı cilt soyulması, evde en kolay yöntem olan salatalık püresiyle geçmektedir.

CİLT SOYULMALARINA NE İYİ GELİR?

Önlem almanıza rağmen soyulma başlarsa soğuk bir duş alarak soyulmanın önüne geçebiliriz. Yaklaşık olarak 1 hafta içinde soyulmalar ortadan kalkacaktır. 1-3 hafta peeling işlemlerinden uzak durmanız gerekir. Cildinizde eğer kabuklanma meydana geldiyse elinizle müdahale etmeyin ve düzenli olarak nemlendirici uygulayın.

Güneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümlerİLİŞKİLİ HABERGüneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı harika bir doğal nemlendiricidir. Kuru ve soyulan ciltler için nemlendirici etki gösteren ve cildi besleyen yağ asitleri içerir. Cildi mantolayarak nemini hapseder. 

Zeytinyağına batırdığınız parmak uçlarıyla yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Cildiniz sağlığına kavuşana kadar bunu günde en az 3 kez yapın.

  • Salatalık

Soyulan cilt için salatalık da oldukça etkili bir yöntemdir. Salatalık, içeriğindeki yüksek su içeriği sayesinde cildi nemlendirir.

Bir salatalığı rendeleyip ezin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 2 kez yapabilirsiniz.

Kavurma kaç kalori, kilo aldırır mı? Kurban etinden diyet kavurma nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Kavurma kaç kalori, kilo aldırır mı? Kurban etinden diyet kavurma nasıl yapılır?
Dana dili yemenin faydaları nelerdir? Dil nasıl tüketilir? Dana dili yemek neye iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Dana dili yemenin faydaları nelerdir? Dil nasıl tüketilir? Dana dili yemek neye iyi gelir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

irem 3 yıl önce

her deniz sonrası sızlama ve soyulma yaşardım ama zigavus güneş sonrası aloe-vera Ice Gel ile tanıştım okadar rahat ettim ki cildin nemlenmesini sağlıyor sızlamayı engelliyor çok beğendim