Tuzlu su, klor, güneş ışınları ve kum cildinizin yaz aylarında en çok maruz kaldığı şeylerdir. Cilt tüm bu saydığımız nedenlerle kısa sürede kuruyarak kötü bir görüntüye dönüşebilir. Bu yüzden cildinizi sık sık güneş koruyucularla korumalı ve doğru bakımı yapmalısınız. Peki güneşlendikten sonra cilt bakımı nasıl yapılır? Vücudu temizleyen en kolay yöntem nedir? soruların yanıtı haberimizin detaylarında.

Yaz tatilinde deniz, havuz derken cildiniz istediğiniz gibi kısa sürede bronzlaşabilir. Ancak özellikle beyaz tenliler güneşten uzak durması gerekiyor. Bunun nedeni ise yapılan araştırmalarda beyaz tenliler daha hassas olduğu için derinin kısa sürede yanarak zarar görmesidir. Uzmanlar güneşin en bilinen zararlı etkileri arasında güneş yanıklarını, vücudun sıvı-mineral dengesindeki bozuklukları, göz sağlığına olan olumsuz etkilerini ve cilt kanserini sıralıyor. Vücudun D vitamini karşılayan güneşten olumlu etkilerinden yararlanmak isterseniz sabah saatlerinde ya da öğleden sonra güneşlenebilirsiniz. Ayrıca havuz içerisindeki klor, denizden gelen tuzlu su, güneş ışınlarının vücudu daha çok etkilemesine ve cildin kurumasına neden olur. Bugünkü yazımızda güneşlendikten sonra cildimizi nasıl korumalıyız sorusunu yanıtlıyoruz. 

İLİŞKİLİ HABERGüneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler

SERİNLEMEK İÇİN DUŞ ALIN

Güneşlenme sonrası cildinizi kurutacak sabun ve tahriş edecek keseleme işleminden uzak durun. Duş alarak cildinizi serinletin ve ardından vücudunuza duşun verdiği nemi nemlendirici yardımı ile cildinize hapsedin.

İLİŞKİLİ HABEREn etkili ve en iyi güneş kremleri 2021

KESİNLİKLE PEELİNG YAPMAYIN

İLİŞKİLİ HABERGüneş kremi nasıl seçilir? En iyi bronzlaştıran güneş kremleri 2021

Güneşlenme esnasında cildinizde rüzgar ve kumun hakim olduğu doğal peeling yapabilirsiniz. Ancak güneşlenme sonrasında peeling yaparsanız cildinizin yıpranmasına ve tahrişe neden olabilirsiniz. Cildinizi temizleyici yardımı ile nazikçe temizleyerek güneş koruyuculardan arındırabilirsiniz.

SAÇLARINIZI İHMAL ETMEYİN

Her plaj keyfiniz kuru ve kabaran saçlarla son buluyorsa bunu önlemek için saç nemlendirici spreylerden faydalanabilirsiniz. Plaj sonrası saçlarınızı nemlendirici spreyden arındırmak için saçlarınızın kökten uca yıkanmasını ve temizlenmesini sağlayın. Detaylı bir şekilde saçlarınızı deniz sonrasında saçlarınıza bakım yapmak isterseniz haberimize tıklayabilirsiniz: DENİZ SONRASI SAÇ BAKIMI

İLİŞKİLİ HABERDenizden sonra saça ne yapılır? Deniz ve havuz sonrası yıpranan saçlar için bakım önerileri

BİR YORUM YAPIN 0