Kulak deldirme nasıl yapılır, acıtır mı? Kulak deldirme ağrısına hangi kremler sürülür?

Kulak kıkırdak deldirme, en yaygın piercing işlemlerinden bir tanesidir. Günümüzde çok yaygın olan kulak deldirme daha çocukken hatta bebekken bile kız çocuklarına yapılıyor. Kulak deldireceklerin genellikle arattığı soru acır mı ve ağrı yapar mı oluyor. Bugünkü yazımızda Kulak deldirme nasıl yapılır, acıtır mı? Kulak deldirme ağrısına hangi kremler sürülür? sorularının yanıtını veriyoruz.

Kulak deldirme küpe takmak amacı ile kulak memesinin delinmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında kulak memesi olarak tanımlanan doku oldukça yumuşaktır ve kolay bir şekilde delinebilmektedir. Kulak deldirme işlemi tarih boyunca farklı teknikler ile uygulanmıştır. Son yıllara kadar özellikle kırsal kesimlerde iğne ile kulak delme işlemi pek çok problemi de beraberinde getirmektedir ve bu nedenle klinik ortamında kulak anatomisini bilen doktorların kulak delme işlemini gerçekleştirmesi çok daha sağlıklı ve güvenilirdir.  Klinik ve hastane ortamında kulak deldirme işlemi günümüzde çok daha sağlıklıdır. Öyle ki özellikle ev ortamında ya da çeşitli aksesuar satan mağazalarda uygulanan kulak deldirme işlemi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • -  Alerjik reaksiyonlar
  • Sinirlere yaplan müdahale 
  • - Kulak memesinde sarkma ve şekil bozuklukları

Keloid nedir ve belirtileri nelerdir? Keloid hastalığı nasıl geçer? Keloid tedavisi...İLİŞKİLİ HABERKeloid nedir ve belirtileri nelerdir? Keloid hastalığı nasıl geçer? Keloid tedavisi...

KULAK DELDİRMEYE UYGUN YERLER:

1.KULAK LOBU: Kulak lobu, kulağın en etli alanını oluşturduğundan burada acı hissi hafif ve kısa sürelidir. Deldirme işleminden sonra bir müddet dikkat edildiği takdirde kulağınıza istediğiniz küpeleri takabilirsiniz.

2. KULAK LOBU: Kulağınızın alt kısmından yukarı doğru olan alanı deldirme işlemidir. Burada kulak yapınızın önemi büyüktür. Kıkırdağa yakın olmasına rağmen etli bir kısımsa acı hissini duymayabilirsiniz.

3.KULAK LOBU: Bu alan kıkırdağa yakın olduğundan dolayı acı hissetmenize neden olabilir. Ancak düzenli bakım ve dikkatle kısa sürede iyileşerek kullanıma hazır hale gelebilir.

2022 en güzel küpe modelleri hangisi? Altın küpe alırken nelere dikkat edilmeli?İLİŞKİLİ HABER2022 en güzel küpe modelleri hangisi? Altın küpe alırken nelere dikkat edilmeli?

SARMAL: Sarmal yani kulağın kıkırdaklı bölgesine oluşturan yere verilen addır. Kıkırdak yapısından dolayı bu alanı deldirme işlemi yaparken piercing yöntemi kullanılır. Deldirme işlemi yaparken biraz daha zorlayıcı olduğundan kulakta acıya neden olabilir.

ÜÇLÜ SARMAL: Kıkırdak ve etli alanın ortasının delinme işlemidir. İşlem sırasında ağrı duyulabilir.

TRAGUS: İç kıkırdağı oluşturan bölgedir. Kıkırdakta en hafif acı hissi veren bölgedir.

KALE: Kulağın dış kısmında dikine yapılan bir uygulamadır. Bu alan yine kıkırdak olduğundan piercing iğnesi ile işlem tamamlanır ve yine kıkırdak olduğundan acı hissi de daha fazla olabilir.

İÇ CONCH: Görsel anlamda güzel dursa da bu bölgede kıkırdaktan oluştuğundan acı hissi verebilir. Kıkırdağın delinmesi sırasında kulağa verilen basınç acı hissinin artışına neden olur.

PEKİ KULAK KIKIRDAK DELDİRME AĞRISI NASIL GEÇER?

Kıkırdak delme işlemlerinin iyileşme süreci etli alanlara göre daha uzundur. Burada doku kendini zamanla iyileştirme çabasına girer. İçeriden ve dışarıdan gerçekleşen iyileşme sürecinde kulağınız dışarıdan bakıldığında iyileşmiş gözükse de iç katmanlar hala iyileşmemiş ve ağrılı olabilir. Ayrıca bazı kişilerde enfeksiyon ve reaksiyonlarla karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle piercing işleminden sonra ellerinizle bakteri götürme ihtimaline karşı dokunmaktan kaçınılmalıdır. Kulağınızdaki ya da vücudundaki herhangi bir piercing sahipseniz eğip bükmekten kaçınmalı ve kıyafet giyinirken cildin yırtılmasına riskine karşı dikkatli olmak gerekir. Eğer yara ve kabuklanma oluşuyorsa iyileşmenin normal bir parçası olduğunu unutmayın. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde deldirme işleminin verdiği acı hissi kendiliğinden kaybolacaktır.

KULAK DELDİRME SONRA HANGİ KREM KULLANILIR?

Kulağınızı deldirdikten sonra antibiyotik ya da ispirto içeren kremler kullanabilirsiniz. Delinen alanların bu sayede enfeksiyon kapma riski de ortadan kalkacaktır. Kremi bir pamuk yardımı ile kulağınıza nazikçe sürmeniz gerekir. Krem uyguladığınızda iyileşme hızını da iki katına çıkarabilirsiniz.

Çocuklarda mevsimsel alerji nedir? Nezle ile karışır mı? Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklarda mevsimsel alerji nedir? Nezle ile karışır mı? Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

Jxjxxji 1 yıl önce

Sevgilimle birlikte deldirmistik kız kıkırdak delinirken az kalsın bayılıyordu jcjccj