Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun koronavirüs tedavisinin ardından saçlarının döküldüğünü açıklamasıyla gündeme geldi. Yapılan bilimsel çalışmalar da koronavirüs sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra neredeyse 4 hastanın birinde saç dökülmesi yaşandığını ortaya koyuyor.

Saçlar, bir döngü halinde doğup büyür ve istirahatte bekledikten sonra vücuttan dökülerek atılır. Saçlarda bu canlılık döngüsü yaşam boyunca devam eder. Günde 70-100 saç telinin kaybedilmesi sonrası yeniden saçlar üretilir. Eğer günlük saç teli kaybı 100’den fazla olursa ve bu sorun kontrol altına alınmayarak devamlı bir hale gelirse 6’ncı aydan sonra kronikleşebilir, saçlarda seyrelmeyle birlikte hacim kaybı gözlenir. Kovid-19 enfeksiyonunu geçirenlerde hastalık sonrası saçlarda dökülme görülebilir ancak saçların dökülmesi koronavirüs belirtileri arasında sayılmaz.

İLİŞKİLİ HABERSaç neden dökülür? Saç dökülmesini durduran 3 doğal karışım

saç dökülmesi

Bu nedenle saçı dökülenlerin 'Koronavirüs hastası mıyım?' diye endişe duymasını gerektirecek bir kanıt bulunmuyor. Yani saçları yoğun şekilde dökülen ancak ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri olmayan kişilerin koronavirüs testi yaptırmasına gerek yoktur.

İLİŞKİLİ HABERSaçkıran (Alopesi areata) nedir? Saçkıran belirtileri neler? Saçkıran için etkili çözümler

KOVİD-19 SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Kovid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların muhtemel yan etkileri nedeniyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilir.

saç dökülmesine ne iyi gelir

Koronavirüsün saçlar üzerindeki etkisiyle ilgili olarak yakın zamanda Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışma, hastalık sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra hastaların yüzde 24,1'inde yaklaşık 56’ncı günde saç dökülmesinin başladığı saç dökülmesi süresinin ortalama 76 gün olduğunu ortaya koydu.

BİR YORUM YAPIN 2

Ayşe 5 ay önce

Her saçı dökülen kovid geçirdim diyo enteresan

Yolcu 5 ay önce

Yasliliginda maddi skinti çekerse yüzüne vurun Türkiye'deki bir çok sanatçı ne oldum delisi olmuş gösteriş meraklıları Sonradan görmeler

Toplam 1 beğeni