Ciltteki morarma ve ezik nasıl geçer? Hızlı bir şekilde morarma geçiren yöntemler

Çoğunlukla vücuda alınan darbeden ya da spor yaralanmalarının sonucunda ortaya çıkan bu morluk nasıl geçer? Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Genellikle vücuda alınan bir darbe veya çarpma etkisiyle oluşan morluklar, kendi kendine geçebilme özelliğindedir. Morluk oluşma nedeni, morluğun şiddeti ve bulunduğu alana göre iyileşme süresi değişiklik gösterir. Ezikte ciltte renk değişikliği olur. Ezik önce kırmızı-pembeyken, sonra mavi yeşil-sarı renge dönüşmektedir. Şişme olur. Ağrılı veya ağrısız olabilmektedir. Eğer ezik kemiğin hemen üstünde ise daha fazla rahatsızlık verir. Kan geri emildikçe ezik solar. Eziğin iyileşme süresi büyüklüğüne göre değişir.  Eğer herhangi bir yere çapmadığınızdan eminseniz ve vücudunuzda sık sık morluk oluşuyorsa, mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun dışında düşme, çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklar, alınan darbeye göre mavi ve kırmızı renk aralığındadır. Herhangi bir tedavi uygulanmadığında genelde 1 haftada geçen morluklar, bazı durumlarda 2 haftaya kadar uzayabilir. Ancak bazı tedavi yöntemleri ile bu süreyi kısaltmak da mümkündür. Peki, morluk nasıl gelir, nasıl tedavi edilir? İşte, vücut morluklarına 15 doğal çözüm:

Fucidin krem ne işe yarıyor? Fucidin krem nasıl kullanılır? Fucidin krem fiyatıİLİŞKİLİ HABERFucidin krem ne işe yarıyor? Fucidin krem nasıl kullanılır? Fucidin krem fiyatı

 • Morluklar ilk oluşmaya başladığında kırmızımsı bir renktedir.
   
 • 1-2 gün içerisinde morluklar mavi ve siyah renge dönüşür.
   
 • 3-4 gün sonra ise morluk rengi tekrar değişerek sarı veya yeşile dönüşür.
   
 • Birkaç gün ardından açık kahverengi veya kahverengimsi sarıya dönüşür.
   
 • 2 hafta sonunda morluk tamamen geçer ve cilt normale döner.

EVDE MORLUK GEÇİREN YÖNTEMLER

 • SOĞAN

Soğanı iki parçaya ayırın ve bir dilimini morluk oluşan bölgeye uygulayın. Bu işlemi düzenli uygulayarak şişkinlik, ağrı ve morlukların kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • ZENCEFİL

İltihap giderici özellikleri bulunan zencefil de morluk tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefili ikiye böldükten sonra morluk oluşan bölgeye koyarak bekleyin.

 • SİRKE

Sirke, kan akışını arttırdığı için morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlar. Sirkeyi ılık su ile karıştırın ve temiz pamuk yardımıyla moraran bölgelere sürün. Etkili çözüm için elma sirkesi ve alıç sirkesi kullanabilirsiniz.

 • MAYDANOZ

Maydanozu ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu morluk oluşan bölgelere sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayabilirsiniz.

 • YABAN MERSİNİ

Yaban mersini özü kılcal damarları güçlendirerek morluğun kısa sürede geçmesini sağlar. Bunun için 1-2 yaban mersinini blenderdan geçirip sıvı kıvama getirin. Ardından bu karışımı morlukların üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.

 • SOĞUK ET

Çok eskilerden kalan bu yöntem, morluk oluşmasını önlemek içindir. Düşme ve çarpma durumlarında, acıyan bölgelere soğuk kırmızı et koyup bekletin. Morluk oluşması önemli ölçüde engellenir.

Çocuklar neden çabuk hastalanıyor? Uzmanlar uyardı! Verilere göre 1 saatten fazlası zarar

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklar neden çabuk hastalanıyor? Uzmanlar uyardı! Verilere göre 1 saatten fazlası zarar
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0