Kadınlarda çene kılları neden çıkar? Çene altı kıllarını yok eden yöntemler

Günümüzde; gerek yediğimiz hormonlu yiyeceklerden gerek ise kıl kökü yapısından dolayı sürekli olarak kılları almak zorunda kalıyoruz. Bunlardan biri de aşırı çıkan çene altı kıllardır. Tamamen bir çıkmaza giren bu kadınlar çene kıllarının neden olduğunu, bu kıllardan doğal yöntemler ile nasıl kurtulacağını merak ediyor. İşte merak ettiğiniz her şey ve yanıtları;

Kadınlarda aşırı vücut kılları görülmesine hirsutizm (aşırı tüylenme) adı veriliyor. Hirsutizm, genellikle androjen adı verilen erkeklik hormonunun üretimindeki bir artıştan veya cildin androjene karşı artan duyarlılığından kaynaklanıyor. Vücudunuzun aniden daha fazla erkeklik hormonu üretmesinin veya cildinizin birdenbire buna karşı daha duyarlı hale gelmesinin birkaç nedeni olabilir. Kadınlarda çene altında, gıdı kısmında, yan yanaklarda, alın gibi bölgelerde çıkan kıllara istenmeyen tüyler denir.Bir erkek sakalına benzer bir şekilde çıkan ve her kadında olmayan bu anormal oluşumun nedenleri;

hormon bozukluğu

hormon bozukluğu

Bacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemlerİLİŞKİLİ HABERBacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemler

  • Ergenlik: Ergenlik döneminde hormonlar üst seviyede olur ve bu hormonlar genç kızlarda erkek sakalına benzer kılların çıkmasına neden olur.
  • Hirşutizm: Kadınların çok nadir bir kısmında erkek androjen hormonları fazladır. Bu hormonların baskın hale gelmesi ile de çene kıllarının aşırı derecede büyümesi olayı olabilir. Erkek hormonlarının fazla olması erkek tipi bir sakal olma olasılığını arttırıyor.
  • Tiroid: Tiroid bezi içerisindeki hormonlar ile vücudumuzu direkt olarak yönlendiriyor. Tiroid bezindeki tiroid hormonlarının da dengesinin bozulması ile çenede istenmeyen kıllar çıkabiliyor.
  • Pcos: Kadınlardaki hormonal eksiklik de sakal benzeri çene kıllarının çıkmasına neden olabilir.

Hirsutizm

Hirsutizm

ÇENE VEYA ÇENE ALTI KILLARI NASIL YOK EDİLİR?

Çenede bulunan ve her kadında olmayan sakal benzeri çene kıllarından kurtulmak sandığınız kadar zor değil. Öncelikle hormonal nedenlerden dolayı çıkan bu sakal kıllarının önünü kesmek için tedavi olunması lazım. Hormon tedavisinden sonra bu kılları ağda ile veya lazer ile aldırabilirsiniz. Hormonal tedavi görmeden lazer de ağda da pek işe yaramayacak, bu kıllar yeniden çıkacaktır.

Kadınlarda bıyık çıkması nasıl engellenir? Bıyık nasıl yok edilir?İLİŞKİLİ HABERKadınlarda bıyık çıkması nasıl engellenir? Bıyık nasıl yok edilir?

Çene tüylerini beslemeden onlardan bir süreliğine de olsa kurtulmak için şekersiz ağdalar tercih edilmeli. Ağda bantları da kullanılabilir. Kılları beslememek adına ilgili bölgeye nemlendirici krem veya zeytinyağı gibi yağlar sürülmemeli. Çene altındaki tüyler kesinlikle jilet ile alınmamalı.

  • ÇAY AYAĞI YAĞI İLE ÇENE ALTI KILLARINDAN KURTULMA

Hirşutizm nedeni ile çıkan sakal benzeri kıllarınız var ise lavanta yağı ve çay ağacı yağı karışımını uygulayarak bundan kurtulabilirsiniz. Erkek androjen hormonları nedeni ile çene bölgesinde veya yüzün herhangi bir bölgesinde çıkan sakal benzeri kılları yok etmek, bu kılların çıkmasını önlemek için kullanılan bu karışım oldukça etkili.

çay ağacı yağı

çay ağacı yağı

MALZEMELER:

Çay ağacı yağı 5 damla

Lavanta yağı 1 yemek kaşığı dolusu

NASIL HAZIRLANIR?

Yağı temiz ve kuru bir kapta homojen bir karışım olana kadar karıştırın.

Çene bölgesine ince bir tabaka uygulayın ve bir gece boyunca onun nüfuz etmesini bekleyin.

Haftada 3 defa uygulayacağınız bu yöntem ile çenedeki sakal benzeri tüylerinize elveda diyebilirsiniz. Kullanılan bu yağlara karşı allerjiniz var ise bu maskeyi kullanmanız doğru olmaz.

Oyuncu Lily Collins milyon dolarlık anlaşma için imaj tazeledi!

İLİŞKİLİ HABER

Oyuncu Lily Collins milyon dolarlık anlaşma için imaj tazeledi!
Modada dev birleşim! GUCCI ve Adidas'tan ortak tasarımlar

İLİŞKİLİ HABER

Modada dev birleşim! GUCCI ve Adidas'tan ortak tasarımlar
Regl döneminde ped yerine ne kullanılır? Ped yerine kullanılabilir alternatifler nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Regl döneminde ped yerine ne kullanılır? Ped yerine kullanılabilir alternatifler nelerdir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0