Son zamanlarda yaygınlaşan sirkeli su ile banyo yapılır mı sorusu herkeste merak uyandırdı. Uzmanların önerilerde bulunduğu sirkeli su ile yıkanmak konusu hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Sirkeli su ile yıkanmak ne işe yarar? Sirkeli su ile nasıl banyo yapılır? sorularının yanıtı haberimizde.

Başarılı oyuncu Hazal Kaya'nın nazardan korktuğum için evimi sirkeyle temizliyorum, köpeklerimi ve kendimi sirkeyle yıkıyorum sözlerinden sonra sirkiyle yıkanmanın faydaları merak edildi. Sirke, İslam dininde oldukça değerli olan bir üründür. Hatta peygamber efendimiz, sirkenin çok mübarek bir nimet olduğunu vurgulamıştır. Sirke, hem bedene hem de sağlığa iyi gelir. Bundan dolayı yemeklerde ve çeşitli bakım yöntemlerinde sirke, sıklıkla yer alır.

Önceden yemeklerde ya da temizlikte kullanılan sirke, günümüzde beden temizliğinde ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra saç bakımı için de çok fazla kullanılmaktadır. Uzmanlar, sirkeli su ile yıkanmanın herhangi bir sakıncası olmadığını açıklamışlardır. Çünkü yapılan araştırmalarda sirkeli suyla yıkanmanın aslında birçok faydasının olduğu tespit edilmiştir.

İLİŞKİLİ HABERSirkenin cilde ve saça faydaları nelerdir? Sirke cilde nasıl uygulanır? İbrahim Saraçoğlu'ndan

Sirkeli su aynı zamanda saçlara da iyi gelir. Özellikle de kepek sorunu yaşayanların sirkeli su ile yıkanmaları önerilir. Bunun yanında kaşıntı ve egzama gibi sorunlar için de faydalıdır. Hem saçınızın hem de cildinizin düzenli bir şekilde nemlenmesini sağlar. Saçınızda mantar, bakteri ve enfeksiyon oluşmasına da engel olur.

İLİŞKİLİ HABERElma sirkesi suyunun faydaları nelerdir? Duş suyunuza elma sirkesi eklerseniz ne olur?

HZ. MUHAMMED'İN SİRKE HAKKI SÖYLEDİKLERİ: Sirkeyle Yıkanmak; Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin "Sirke ne güzel katıktır. Allah'u Teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz." (İ.Mace) buyurduğu sirke birçok konuda hayatımızda yer alır.

SİRKE İLE BANYO YAPILIR MI?

Halk arasında şifa kaynağı olarak yüzyıllardır kullanılan sirke, son günlerde adından sıklıkla söz ettiriyor.

İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımındın yanında pek çok alanda son derece etkili olan sirke, banyonun ardından durulama sırasında kullanılmaktadır. Sirkenin cilde faydaları;

İLİŞKİLİ HABERBeyaz sirke nedir ve beyaz sirke nasıl yapılır? Beyaz sirkenin kullanım alanları

  • Cildi derinlemesine temizler
  • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller
  • Cildi ölü derilerden arındırır
  • Cildin ferahlamasına yardımcı olur
  • Ph seviyesini dengeler
  • Fazla sebum üretiminin önüne geçer,
  • Cildin yağ dengesini korur
  • Kırışıklığı önler
  • Lekelerin azalmasına faydalı olur
  • Ter kokusunu önler.

SİRKELİ SUYLA BANYO NASIL YAPILIR?

Sirkeli su ile yıkanmanın bir kuralı vardır. Öyle kafanıza göre sirkeli su ile yıkanmanız yanlış olur. Sirkeli su ile yıkanmak için normal banyonuzu yapmanız gerekir. Daha sonra banyodan çıkmadan evvel, durulanma suyunuzun içerisine yaklaşık yarım çay bardağı kadar sirke koymalısınız. Bu uygulama için genelde elma sirkesi tercih edilmektedir. Ancak elma sirkesi yoksa üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Sade sirke ile yıkanmamaya dikkat edin. Sirke, yoğun bir ürün olduğu için suya fazlasıyla etki edecektir.

İLİŞKİLİ HABER

Ton sür ton nedir ve ton sür ton modasında nasıl giyinilir?

İLİŞKİLİ HABER

Ev dekorasyonunda koyu renk nasıl kullanılır? Koyu renk duvar dekorasyonu

BİR YORUM YAPIN 1

rolex 2 hafta önce

haberin en altındaki uyarıyı iyi ki okumuşum yoksa marketten 2 LT elma sirkesi alıp üstüme boca edecektim. :))