Hayatta kalmak için vazelin yedi, herkesi şoke etti! Vazelin yenir mi?

Çok eski yıllardan beri herkesin evinde bulunan hem kuru cildi nemlendirip hem de yaraları iyileştirme özelliğiyle 7'den 70'e kullanılan vazelin yenir mi? Vazelin zehirli bir madde midir? İşte, cilt nemlendirme için kullanılan vazelinin tüketilip tüketilemeyeceği hakkında bilinmesi gerekenler:

Son zamanlarda doğal bakım ürünlerine olan ilginin artması ile cilt bakım ürünleri arasında uzun yıllardır sessiz sedasız varlığını sürdüren vazeline dair araştırmalar çoğaldı. Büyük markaların kapsamlı bakım ürünlerine nazaran daha uygun fiyatlı olması ve kolay elde edilmesi sebebiyle Vazelin, kimyager Robert A. Chesebrough'un petrol kuyularına gittiğinde bulduğu bir maddedir. Ana malzemesi yumuşatıcı olan vazelin, ciltteki nemi hapseder ve cildi nemlendirir. Yalnızca topikal olarak kullanılması önerilir.  

  • Özellikle soğuk ya da rüzgarlı havalarda cildin nemini kaybetmesini engelleyen vazelin dış etkenler nedeniyle meydana gelen çatlakların da iyileşmesine yardım eder. 

Vazelin yüze sürülür mü? Vazelinin cilde faydaları nelerdir? Vazelin kullanım alanlarıİLİŞKİLİ HABERVazelin yüze sürülür mü? Vazelinin cilde faydaları nelerdir? Vazelin kullanım alanları

PEKİ VAZELİN YENİR Mİ?

Dünya tarihinde örneğine az rastlanır bir felaket, 6 Şubat 2023'de maalesef ki Yüzeye çok yakın mesafede, 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem art arda yaşandı. Depremler öyle şiddetliydi ki fay hattı üzerinde 6 buçuk metreye varan kaymalar görüldü. Pazarcık ve Elbistan depremleri, "Asrın Felaketi" olarak literatüre girdi. Depremde enkaz altında uzun bir süre kalan bir vatandaş enkaz altında vazelin bulduğunu ve çocuklarıyla beraber bir süre vazelin yediğini söylemişti. 

VAZELİN YENİR Mİ?

VAZELİN YENİR Mİ?

Kuyruk yağı ile vazelin karışımının cilde faydaları neler? İbn-i SinaİLİŞKİLİ HABERKuyruk yağı ile vazelin karışımının cilde faydaları neler? İbn-i Sina'dan gelen mucize

Uzmanlar Vazelin, küçük miktarda tüketildiğinde genellikle toksik olarak kabul edilmez. Az miktarda tüketilmesi müshil etkisi oluşturabileceğini söyledi. Vazelinin daha büyük miktarda tüketilmesi ise boğulma riskini artırır. Yağlı ve kalın bir dokuya sahip olduğu için, vazelinin ağız yoluyla alınması yutma esnasında boğulma tehlikesini artırır. Ayrıca bu yağlı madde, aspire edilmesi halinde akciğerlere ciddi zarar verebilir. 

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

eemekli42 1 ay önce

73 yıl evvel ben de yemiştim. Allah'a (cc) şükürler olsun ki yaşıyorum.