Hamilelikte en fazla kaç kilo alınmalı? Hamilelikte kilo ne zaman alınır? Aşırı kilo alımı...

10 Nisan 2021, 14:42
Hamilelikte en fazla kaç kilo alınmalı? Hamilelikte kilo ne zaman alınır? Aşırı kilo alımı...

Bebek bekleyen anne adayları hem karınlarındaki bebekleri hem de kendi sağlıkları için mevcut olan kilosunu ideal düzeyde tutmalıdır. Aşırı kilo alımı bebek ve doğumla ilgili birçok riski beraberinde getireceği için oldukça önemli bir konudur. Peki hamilelikte 2 kişilik beslenmek doğru mu, hamilelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar?

Hamilelik döneminde hem beden hem de psikolojik anlamda belirgin olarak görülecek olan değişimler arasında kilo alımı gelmektedir. Gün geçtikçe büyüyen karınla beraber genel vücut ağırlığı artacak ve buna bağlı olarak birtakım rahatsızlıklar meydana gelecektir. Özellikle de hamileliğin son zamanlarına doğru artacak olan ödem problemi ile anne adayı kendini olduğundan daha fazla kilolu görecek ve psikolojik anlamda daha hassas olacağı için olumsuz bir ruh haline bürünecektir. Ancak her anne adayında aynı hamilelik dönemi belirtileri ve seviyeleri birebir yaşanmaz. 9 aylık yepyeni maratonlarında bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için kilo almaya çalışan hamileler olduğu gibi kilo dengesini tutturamadığı için ölçülü beslenmesi gerektiğini bilen anne adayları da vardır. 

HAMİLELİKTE KAÇ KİLO ALINMALI? İDEAL KİLO...

hamilelikte kilo alımı

Her vücudun kendine has biyolojik ve metabolik özellikleri farklı olduğundan dolayı anne adaylarının kilo alma süresi ve miktarının aynı olmayacağı bilinmelidir. Genel anlamda bakacak olursak; hamileliğin başlangıcından itibaren yavaş yavaş kendini gösterecek olan kilo alımı hamilelik bitimine kadar devam edecektir. Anne karnındaki bebeğin organ gelişimi ilk üç ayda gerçekleştiği için bu süreç çok önemlidir. Genellikle fazla kilo alımının görülmediği ilk üç ayda toplamda ancak 2 ya da 3 kilo alınabilir. Çok zayıf ya da şişman anne adaylarında alınan kilo değerleri birbirlerinden farklı olsa da kilo alımında haftalık 500 gram artış beklenir.

Kısaca açıklayacak olursak:
1 ve 3 ay arasında yaklaşık 2 kilo alımı,
3 ve 6 ay arasında yaklaşık 6 kilo alımı,
6 ve 9 ay arasında yaklaşık 4 kilo alımı beklenmektedir.

HAMİLELİKTE 2 KİŞİLİK BESLENMEK DOĞRU MU?

hamilelikte beslenme

Bebeklere nasıl kilo aldırılır? Bebeklerde hızlı kilo aldıran yiyecek ve yöntemlerİLİŞKİLİ HABERBebeklere nasıl kilo aldırılır? Bebeklerde hızlı kilo aldıran yiyecek ve yöntemler

Hamilelik dönemiyle ilgili halk arasında yaygın hale gelen batıl inanışlardan birisi de hamilelerin 2 kişilik kadar beslenmesidir. Hem bebeklerinin hem de kendileri için 2 kişilik kadar yemek yemenin hiçbir bilimsel göstergesi yoktur. Bilakis hamilelik döneminde fazla kilo alımına sonrasında ise obezliğe zemin hazırlayabilmektedir. Doğum sonrasında kiloları vermek epey zorlaşacaktır.

Genelde hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantıları literatürde 'sabah hastalığı' olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı sonucu kusmaların yaşandığı ilk aylarda kilo almak biraz zor olacağı için anne adayları kendilerini kilo almaya zorlamamalıdır.

(Hamilelikte mide bulantısını kökten çözen en etkili yöntemler için tıklayın)

HAMİLELİKTE NEDEN KİLO ALINIR? KİLOLAR NEREDEN GELİYOR?

Anne adaylarının hamilelikleri boyunca aldığı kiloların tümü birden yağa dönüşmez. Bebeklerini yaklaşık 3 ila 3,5 kilo ile dünyaya gelen anne adaylarının kilolarına katkı sağlayan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bebek; 3.5- 4 kg
Plasenta; 0.5-1 kg
Amniyotik sıvı; 1 kg
Göğüsler; 0.5 kg
Uterus; 1 kg
Anne kan hacminde artış; 1.5 kg
Yağ deposu; 3 veya daha fazla
Artan kas dokusu ve hücre içi sıvı; 2- 3.5 kg
Toplam; 12.5 kg civarındadır. Hamilelikte alınması gereken ideal kilo değerini rakamla açıklayamayız. Ancak, hamilelik öncesindeki vücut kitle endeksine göre yani boyun kiloya oranını hesaplayarak kilo dengesini korumaya çalışabilirsiniz.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Anne karnındaki bebeği etkileyen besinlerİLİŞKİLİ HABERAnne karnındaki bebeği etkileyen besinler

Örneğin ağırlığınız 65, boyunuz ise 1.60 cm ise vücut kitle endeksini hesaplamak için kiloyu boya bölmeniz gerekecektir. Ardından çıkan rakamı tekrar boyunuza bölüp BKİ'yi (Beden kitle endeksi) tespit edebilirsiniz.

65: 1.60= 40.63

40.63:1.60= 25.39

Örnek rakamlar vererek hesapladığımız bu sonuçta sizde kendi boy ve kilo ölçülerine göre hesaplama yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç;

18.5'ten az ise: ZAYIF

18.5 ile 25.00 arasında ise: NORMAL

25.00 ile 30.00 arasında ise: HAFİF KİLOLU

30.00 ve 35.00 arasında ise 1. derece: KİLOLU- OBEZ

35.00- 40.00 arasında 2. derece: KİLOLU- OBEZ

40.00 45.00 arasında 3. derece: KİLOLU-OBEZ

ANNE ADAYLARINDA AYLARA GÖRE KİLO ALIM DEĞERLERİ

hamilelikte kilo almak için ne yapılmalı

1. TRİMESTER: İlk üç ayı kapsayan bu süreçte rahim içerisindeki bebek ancak bir haşhaş tohumu kadardır. Kilo alım miktarı 2 ila 3 arası gidip gelebilir. Bulantıların yoğunlukla görüldüğü bu evrede kusmalardan dolayı pek kilo alınmaz ama bulantıyı bastırmak için tüketilecek kalorili besinlere dikkat etmekte yarar var.

2. TRİMESTER: İkinci 3 aylık dönemde bebeğiniz ilk aylara göre daha hızlı büyüyecektir. Hamilelikte iştah açılmasına balı olarak en fazla kilo alınan evre 2. trimesterdir. Bu süreçte 5.5 – 6 kilo alınabilir.

3. TRİMESTER: Son 3 aylık süreçte bebeğin kilo alımı hızlanacaktır 3.5 – 4.5 kilo kadar alınabilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar