Hamilelikte görülen kasık ağrıları, çoğu zaman anne adaylarını korkutan bir durumdur. Hamilelikte şiddetli kasık ağrılarının nedenlerini ve hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Hamilelikte kasık ağrısı belirtileri neler, Hamilelikte kasık ağrısı nedenleri neler? Hamilelikte sağ ve sol kasık ağrısı cinsiyet belirler mi?

Hamilelik döneminin belirtileri olarak karşımıza çıkan kasık ağrıları, özellikle de ilk defa anne olacak kimselerin yaşadıkları dolayısıyla da endişe duydukları konulardan biridir. Sağ ve sol kasık bölgelerinde oluşan ağrılar yetmezmiş gibi bir de bu ağrıların bebeğe zarar verebileceği düşüncesi anne adaylarının kaygı duymasını daha da tetikleyen durumlardan biridir. Her hamilelikte olmayan ancak, hafif ve şiddetli kasık ağrılarının görüldüğü hamilelikte bu ağrıların neden ortaya çıktığı ve nasıl düzelebileceğini bilmek önemlidir. Bebeğin anne karnında kolaylıkla gelişimini sürdürebilmesi ve büyüyebilmesi için rahmin büyümesine bağlı olarak oluşan baskı anne adayında sancı hissi oluştururken bu durumun görülmesinde etken sebep hamilelik fıtratındaki doğal işleyiş ise sorun değil iken sebebi düşük ya da enfeksiyon gibi tehlikeli durumların işaretini verdiği zaman sıkıntı oluşturabiliyor. Hamilelikteki kasık ağrısının sebebi eğer masumsa yani anne adayının kendisi ve bebeği için zarar teşkil etmiyorsa günlük sıvı tüketimini arttırdığında veya magnezyum tabletlerinde olumlu etkisi görülür. Ancak sebebi dış gebelik, idrar yolu enfeksiyonu, plasentada kanama, preeklampsi gibi durumlar ise muhakkak doktora gitmek gerekir. 

İLİŞKİLİ HABERHamilelikte kahverengi leke (akıntı) neden olur? Hamilelikte ağrılı lekelenme

HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NEDİR? KASIKLAR NEDEN AĞRIR?

hamilelikte kasık ağrısı

Hamilelik döneminde anne adayının rahmi içerisinde büyüyen bebek gerek hacim gerek de ağırlık olarak anne adayını zorlamaktadır. Bebeğin karın içerisinde büyüdüğü zamanlarda daha çok hissedilen kasık ağrıları, rahim ağzında bebeğe yer açılması şeklinde de yorumlanabilir. Bebeğin büyümesi olarak bakıldığı zaman aslında iyi bir duruma işaret eden bir durummuş gibi görünse de bazı tehlikeli ağrılar anne adayını ve bebeğe riske sokabilmektedir. Onun için bu gibi şikayetlerde geç kalınmadan doktora gitmek oldukça önemlidir.

Genellikle hamileliğin 2. trimesterında yani ikinci üç aylık döneminde rastlanan bu durum anne karnındaki bebeğin büyümesi ve vücudun doğuma hazırlanması gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır. Şiddetli ve tehlikeli olmadığı sürece hamilelikte normal karşılanan kasık ağrıları, hamilelikteki karın ağrıları ile aynı sebepten dolayı ortaya çıkar.

Bebek sahibi olmadan önce pelvis bölgesinde yer alan rahim, bebeğin oluşmasıyla birlikte yavaşça büyür etrafındaki organlarda iterek baskı yapar. Rahmi yerine sabit kılan bağların gerilmeye başlaması kasık sancılarını beraberinde getirecektir. İlk hamileliklerini yaşayacak olan anne adaylarında daha erken aylarda görülen kasık ağrılarının nedenlerini ise kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

İLİŞKİLİ HABERHamilelikte İmplantasyon kanaması nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir

HAMİLELİKTE KASIK AĞRILARI CİNSİYET BELİRLER Mİ? 

hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte kasık ağrılarının bebeğin cinsiyetine yönelik ipuçlarını verebileceği düşünülse de bilimsel açıdan doğruluğu yoktur. Bebeğin sağda ya da solda olması cinsiyetin kız mı erkek mi olduğuna dair bir bulgu vermez.

HAMİLELİKTE KASIK VE KARIN AĞRISI NASIL GEÇER?

Acil ve tehlikeli bir durum olmadığı sürece doktordan onay alarak hamilelikte kasık ağrılarının önlenmesi mümkündür. Evde uygulayabileceğiniz bazı basit ve doğal yöntemlerle hamilelikte kasık ağrılarını geçirebilirsiniz. Hamilelikte kasık ağrılarına iyi gelen yöntemler...

- Sıcak kompres yapmak, sıcak banyo ve küvette suda durmak kasık ağrılarını gevşetmeye yardımcı olacaktır.

- Uzun süreli ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz.

- Kasık bölgesini desteklemek için hamilelik yastıkları kullanılabilir.

- Ağır yükler taşımamaya özen göstermelisiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte düşükten gelen parçalar nasıl anlaşılır? Düşük gerçekleşmesi...

BİR YORUM YAPIN 0