Hamilelikte düşükten gelen parçalar nasıl anlaşılır? Düşük gerçekleşmesi...

Hamilelikte karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan düşük, çoğu zaman kanamalarla kendini gösteren büyük bir problemlerdir. Hamilelikte düşük gerçekleşmesi olayına karşılık alınabilecek bazı önlem ve tedbirler vardır. Peki hamilelikte düşük belirtisi nedir? Düşük sonrası parça kalması nasıl anlaşılır?

Yaklaşık 40 hafta süren hamilelik serüveninin ilk 20 haftasından önce görülen düşük, bebeğin ve anne adayının hayatını etkileyen en ciddi durumlardan biridir. Hamilelikte en önemli sağlık sorunlarının habercisi olan düşük, son derece üzüntü ve mutsuzluk veren bir duygu olduğu için kimse tarafından istenilen bir durum değildir. Riskli hamilelik grubunda yer alan hamilelerin düşükten korunmaları için uzman tavsiyelerine kulak vermeleri gerekir. Hamilelikte düşüğün anlaşılabilmesi konusunda en önemli belirti kanamadır. Özellikle de ilk trimesterda kanamaya ağrı da eşlik ediyorsa düşükten şüphelenilebilir. Fakat bu durum her kanama görüldüğünde düşük gerçekleşiyor demek değildir. Kanama haricinde düşük belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Hamilelikte en sık meydana gelen düşüklük sebebi kromozomlardaki uyumsuzluktandır. Kromozomlardan biri görevini düzgün şekilde yerine getirmezse düşük gerçekleşir. Peki hamilelikte düşük gerçekleşince içeride kalan parçaya ne olur? Hamilelikte düşük ile ilgili merak edilenler...

HAMİLELİKTE DÜŞÜK NEDİR? HAMİLELİKTE DÜŞÜK NASIL OLUR?

Hamilelikte düşük nasıl hissedilir? Hamilelikte düşük parçası

Hamilelikte düşük nasıl hissedilir? Hamilelikte düşük parçası

İlk 20 haftalık süreçten önce gerçekleşen hamilelik kaybında bebeğin yaşamını yitirmesi düşük olarak sonuçlanır. Hamilelikte ilk 12 haftada meydana gelen düşükler erken düşük, 12. hafta ile 20. hafta arasındaki düşükler de geç düşük olarak nitelendirilebilir. 20. haftaya kadar bir şey olmazda 20. haftadan sonra bebeğin hayatını kaybetmesi sonucu ölü doğum gerçekleşir.

HAMİLELİKTE DÜŞÜĞÜN MEYDANA GELMESİ:

Erken hamilelik döneminde anne adayının vajinasından gelen kanama düşük tehdidi olarak karşımıza çıkar. Düşük tehdidinin en belirgin özelliği rahim ağzında açılma ya da herhangi bir farklılık olmamasıdır. Genel anlamda bakacak olursak hamilelikte yaygın görülen düşük belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Vajinal kanama (Damla ya da leke gibi bazen yoğun ve parlak renkte de olabilir.)
Karın ağrısı
Kahverengi ya da pembemsi akıntı
Vajinadan parça gelmesi
Sırt ağrısı
Kasık tarafında görülen kramplar
Mide bulantısı ve kusma
Ateşlenme durumu
Halsizlik bu belirtiler arasında sayılabilir.

KANAMA OLMADAN DÜŞÜK OLUR MU? DÜŞÜKTE GELEN PARÇA NASIL OLUR? DÜŞÜK SONRASI PARÇA...

Hamilelikte düşük belirtileri

Hamilelikte düşük belirtileri

Düşüğün gerçekleşmesi için illaki kanamanın olması şart değildir. Ağrı veya kanama görülmüyorsa, vajinadan da su fışkırıyorsa bu durum düşüğün habercisi olabilir. Vajinadan gelen şekilsiz dokunun doktor gözetiminde olması gerekir. Anne adayının vajinasından gelen bu parçayı bir kaba koyup doktorunuza göstermelisiniz.

Yapılacak tahlilin düşüğün sebebini gösterme ihtimali az ancak dokunun plasenta dokusu olduğunun tahlille onaylanması dış gebelik olasılığını yok eder.

DÜŞÜKTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI? HAMİLELİK İÇİN DÜŞÜĞE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Düşük nedir? Hamilelikte düşük belirtileri

Düşük nedir? Hamilelikte düşük belirtileri

Anne adaylarının düşük riskinden korunmaları için alınabilecek bazı önlemler elbette bulunmaktadır. Planlı hamilelik düşünülüyorsa alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar bir an evvel bırakılmalıdır. Beslenme düzeninin yerine oturması için sağlıklı ve dengeli beslenme programları oluşturulmalıdır.

En az 3 ay öncesinden folik asit tüketimine başlanılmalı ve aşırı kafein tüketmekten uzak durulmalıdır. Birtakım enfeksiyonlardan uzak durmak için sağlığınıza dikkat etmeli ve ağır spor hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Daha önceden düşük yapan kadınların rahminde ya da diğer üreme organlarında anatomik anormallikler olma durumuna karşı sağlık kontrolüne gitmelidir. Ailede şeker hastalığı varsa, kan şekeri seviyesinin durumuna bakılmalıdır. Tylenol ve antasit hariç ilaç almadan önce uzmana danışılmalıdır.

DÜŞÜKTEN SONRA NE ZAMAN HAMİLE KALINABİLİR?

Düşük geçiren hamilelerin en az 3 regl dönemi sonrasında hamile kalması mümkündür. Bu aşamadan sonra tekrardan hamilelik planlaması düzenlenebilir. Böylelikle hamileliğin düşükle sonlanmaması için, gerekli önlemlerin alınması ve uzman tavsiyelerine uyulması gerekir. Büyük çoğunlukla kadınlara düşükten sonra hamilelikte cinsel ilişki yasaklanabilir.

Likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin faydaları ve zararı...

İLİŞKİLİ HABER

Likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin faydaları ve zararı...
Hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte sağ ve sol kasık ağrısı nedenleri

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte sağ ve sol kasık ağrısı nedenleri
Hamilelikte nar yemek zararlı mı, bebekte leke yapar mı? Nar suyu ile kolay hamilelik

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte nar yemek zararlı mı, bebekte leke yapar mı? Nar suyu ile kolay hamilelik

BİR YORUM YAPIN 1

Şengul 1 yıl önce

Hamileyim 7 gundur kanamam olması normal mı