Burun büyüklüğünün nedeni ortaya çıktı! Annenin hamilelik sırasında yediği besinler...

Fiziksel özelliklerimizin üzerinde nelerin etkili olduğunu hepimiz merak etmişizdir. Gözlerimiz, kaşlarımız, ağzımız ve burnumuz... Kısacası yüz özelliklerimizin neye göre şekillendiği her zaman merak konusu olmuştur. Burun büyüklüğünün nedeni ise yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Bilim insanları, annenin hamilelik döneminde yediği besinlerin yüz hatlarının oluşumunda önemli bir rol oynadığını keşfetti.

İnsanların temel yüz yapıları genel olarak ebeveynlerden aldıkları genler tarafından belirlense de yapılan araştırmalar annenin hamilelik sırasında yediği besinlerin bebeğin yüz yapısının oluşumunda etkili rol aldığını gösteriyor. Nature Communications dergisinde yayımlanan uluslararası bir çalışmada, "Anne diyetindeki protein miktarının, embriyonun kafatası ve yüz yapısında küçük fakat dikkate değer değişikliklere neden olan mTORC1 aktivitesini düzenlediği" belirtildi ve annenin hamilelik döneminde tükettiği gıdaların, çocuğun burnunun büyüklüğü gibi yüz özelliklerini etkileyebildiği ortaya koyuldu.

Hamilelik sırasında yenilen besinlerin etkisi

Hamilelik sırasında yenilen besinlerin etkisi

ARAŞTIRMANIN BULGULARI

Araştırmacılar, hamile fare ve balıklara uygulanan farklı diyetlerin, mTORC1 sinyal yolunu değiştirerek yavruların yüz özelliklerini belirlediğini gözlemleyerek özellikle protein bakımından zengin diyetlerin, yavruların burun ve çene yapılarını genişlettiği tespit etti. Hamile farelere ve balıklara farklı protein oranlarına sahip diyetler verildi ve yavrularının mTORC1 adlı genin aktivitesini etkilediğini ve bu genin de kafatası şekli, burun kıkırdağı miktarı ve çenenin belirginliği gibi yüz özelliklerini belirlediğini gözlemlendi.

Nature Communications dergisinde yayımlanan uluslararası çalışma

Nature Communications dergisinde yayımlanan uluslararası çalışma

PROTEİN ALIMI VE YÜZ ÖZELLİKLERİ

  • Araştırmanın sonucuna göre; annenin hamilelik sırasında protein alımı, bebeğin yüzünün genişliğinden burun şekline kadar birçok özelliğini etkileyebiliyor. Hamilelik sırasında alınan protein miktarı arttıkça, 'mTORC1' olarak bilinen genlerin aktivitesinin de arttığı kaydedildi ve anne karnındaki beslenmeyle tetiklenen genlerin, kafatası şeklinden burundaki kıkırdak miktarına kadar yüzdeki ince farklılıkları oluşturduğu ifade edildi.
     
  • Araştırmalara göre; protein ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarının, daha geniş burun ve çenelere sahip olduğu, düşük proteinli beslenen annelerin çocuklarının ise yüz hatlarının daha ince ve sivri olduğu keşfedildi.

Hamilelikte protein alımı

Hamilelikte protein alımı

Amerikan mutfakların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Amerikan mutfakların avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Tıkanan lavabo nasıl açılır? Tıkanan lavaboyu açmanın doğal yolu! En etkili lavabo açma yöntemi

İLİŞKİLİ HABER

Tıkanan lavabo nasıl açılır? Tıkanan lavaboyu açmanın doğal yolu! En etkili lavabo açma yöntemi
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0