Usta oyuncu Yavuz Bingöl 'Akif' filminin kazancını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak

06 Ocak 2021, 10:32
Usta oyuncu Yavuz Bingöl 'Akif' filminin kazancını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak

Çekimleri tamamlanan ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatını ele alan 'Akif' filminin kazancı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak

‘Akif' filminde İstiklal Marşı'nın yazarı ve şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatını oynayacak  olan Yavuz Bingöl, projeden elde edeceği geliri Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını söyledi. Bingöl, “Henüz ödemenin tümünü almadım. Ancak bu rol için alacağım ödemeyi Mehmetçik Vakfı’na ve Sebilürreşad’a bağışlayacağım” şeklinde konuştu. 

''MEHMET AKİF'İN RUHUNU İNCİTTİLER''

Çekimleri tamamen sonlanan “Âkif” filmi için Yeniköy Fuat Paşa Yalısı’nda basın mensupları ağırlanmıştı. Âkif Ersoy’u oynayan Yavuz Bingöl, rolü için bazı Arapça kelimeleri öğrendiğini söyledikten sonra gelen eleştirilere şöyle cevap vermişti: “Sosyal medyada yazılanlar zıvanadan çıktı. Mehmet Âkif’in ruhunu incittiler. Günümüzde yaşayan yakınlarını üzdüler. Benim ne cahilliğim kaldı ne başka bir şeyim. Daha gösterime çıkmamış bir filmi bu kadar eleştirmek doğru değil. 

Filmdeki Arapça vurguların diksiyonunu nasıl doğru yaparım diye İlahiyat Fakültesi’nden bir hocaya danıştım.

Sanki Mehmet Âkif’in vaazlarını Arapça verdiğini, Türkçe değil de Arapça konuştuğunu sanıyormuşum, bu kadar cahilmişim gibi bir ton şey yazıp çizdiler. Yapılan büyük haksızlık.”

YAVUZ BİNGÖL'E YÖNELİK HAKSIZ ELEŞTİRİ!

Karar Gazetesi'nin yayınladığı bilgilere göre, Twitter hesabında ‘Günün Sorusu’ başlığıyla eleştiride bulunan şair Özcan Ünlü, “Koskoca Türkiye’de ilk defa adamakıllı bir Mehmet Akif filmi çekiyorsunuz. Başrolünü Yavuz Bingöl isimli türkücüye veriyorsunuz. Allah’ın aşkına... Şu memlekette Akif’i oynayacak bir aktör kalmadı mı?” şeklinde soru yöneltti.

Sorulan bu soruyu alıntılayıp kendi yorumunu da katan D. Mehmet Doğan, Bingöl’ün “Rolüm için Arapça çalışıyorum” sözlerini şu ifadelerle eleştirdi:

“Bu türkücü aktör Mehmed Âkif'in camilerde Arapça vaaz verdiğini sanacak kadar câhil. Âkif Arapça vaaz verdiği için Arapça öğrenmeye çalışıyormuş! Türkçesi ne kadarsa!”

''HEPİMİZ ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUN ALTINA GİRDİK''

Filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran Fikret Kuşkan ise “Uydurulmuş ya da sonradan yazılmış bir hikayeyi anlatmıyoruz. Hepimiz çok büyük sorumluluk altına girdik. Büyük bir titizlikle çalıştım. Tarihi belgeleri tekrar tekrar okuyarak bir yol aldık” açıklamasını yaptı.

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 100. yıl dönümü olan 12 Mart 2021’de film vizyona girecek.

YAVUZ BİNGÖL, M.AKİF ERSOY'UN TORUNU İLE KONUŞTU

Ülkecek bağımsızlığımızı temsil eden en güzel şeylerden biri olan İstiklal Marşı'nın yazılış serüveni beyazperdeye aktarılıyor. Şair Mehmet Âkif Ersoy’un hayatından kısa kısa kesitlere rastlayabileceğiniz “Âkif” filminin çekimleri için mekan olarak Beykoz Kundura Fabrikası tercih edildi. Yapımcılığını Tarçın Film Yapım’ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda da Sadullah Şentürk’ün oturduğu filmin setine birbirinden özel konuklar ağırlanmıştı.

İçerik danışmanları Prof. Dr. Yasin Aktay, Sebilürreşad Derneği Genel Başkanı ve Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, Dernek Başkan Yardımcısı Fahrettin Ergün ve CGV Mars Dağıtım Genel Müdür Serdar Can film setini ziyaret etti. Görüşme esnasında filmin başrol oyuncusu ünlü isim Yavuz Bingöl’e Sebilürreşad Dergisi’nin “Âkif” özel sayısı, Mehmet Âkif Ersoy’un “Safahat” eseri ve Yasin Aktay'ın "Önce Söz Vardı" adlı kitabı hediye edildi.

ERSOY'UN TORUNU PANDEMİDEN DOLAYI SETE GELEMEDİ!

Şair Mehmet Âkif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon, koronavirüs nedeniyle sete ziyarete gidemedi. Ancak görüntülü bir şekilde bağlanıp, filmde dedesini canlandıran Yavuz Bingöl’le muhabbet edince duygusal anlar yaşandı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
19 Yorum Var
 • Ftrx 1 hafta önce Şikayet Et
  Mehmet Akif Ersoyun II Abdulhamide yazdığı nefret şiirini seslendirecekmi acaba çok istiyorum. Saraydaki baykuş
  Cevapla
 • Kalp dostu 1 hafta önce Şikayet Et
  Siz güzel insansınız, Siz Allah için bu rolün hakkından gelirsiniz. Bir zamanlar farklı bir kişiliği Minyeli Abdullah rolünde oynatmışlardı ucube bir filim ortaya çıkmıştı.
  Cevapla
 • ev sahibi 1 hafta önce Şikayet Et
  ASLAN GİBİ MİLLİ VE YERLİ BİR İNSAN. malum medya şimdi linç yazılarına başlar. ALLAH CC. şerlerinden korusun.
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben Yavuz beyin oynadığı dizi ve filimleri beğenerek izledim izliyorum.çok güzel oynuyor.sevda kuşun kanadın da dizisi ise mükemmeldi.akif filmininde vizyona girmesini sabırsızlıkla bekliyorum vesselam.
  Cevapla
 • Tarafsız35 2 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bingöl onların asıl derdi siz değilsiniz M.Akif'in kendisi ve fikirleridir... Allah'ın izniyle Mart ayında vizyona girip de ne kadar başarılı bir yapım olduğunu gördüklerinde sinileri ve yıkıcı eleştirileri de o kadar artacak.. Eğer siz Tevfik Fikret'i ya da Nazım Hikmet'i canlandırsaydınız aynı kesim yine filmi bile izlemeden sizi yere göğe sığdıramazdı..
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun