İslamiyette sağ taraftan başlamak neden önemli? Sağ eli kullanmanın önemi

04 Mart 2021, 22:49
İslamiyette sağ taraftan başlamak neden önemli? Sağ eli kullanmanın önemi

Gündelik hayatımız içerisinde temiz ve hayırlı işlerimizde sağ tarafımızı kullanmamız gerektiğini neredeyse hepimiz biliriz. Peki İslamiyete göre sağ taraftan başlamanın önemi nedir?

Allah-u Teala (c.c) insanoğlunu hiçbir zaman başıboş bırakmamıştır. Yarattıklarının nasıl yaşaması gerektiğini onlara bildirmiştir. En küçük elektronik aletin bile kullanma kılavuzu olurken yaratılan canlıların en üstünü olan insanların elbette yaşam rehberi vardır. Bizler ise mümkün olduğunca kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim ayetleriyle ve Peygamber Efendimiz (SAV)'in hadisleriyle yolumuzu çizmeye çalışıyoruz. Fani dünyanın geçici zevklerinin sona erdiği ve artık ebedi hayata geçeceğimiz ahiret hayatında mahşer günü amel defterini sağ taraftan almak ne güzel bir müjde olur. Nitekim İnşikak suresinde ‘Kime kitabı sağından verilirse, hesabı çok kolay bir şekilde görülecek’ ayeti zikredilmektedir.

Müslümanların ilk örnek alması gereken kişi Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), hayırlı işlere önce sağ tarafla başlamıştır.  Bunların içinde abdest ve gusül abdesti almak, yemek veya içmek, üzerini giyinmek de vardı. Hz. Aişe annemiz (ra)’den rivayet edildiğine göre ‘Resûlullah, (abdest, gusül gibi) temizlikten, saçını taramaya hatta ayakkabısını giymeye varıncaya kadar bütün işlerinde sağdan başlamayı severdi.’ (Buhari, Müslim). Hz. Aişe (ra) ‘dan başka bir rivayette: Resûlullah sağ elini temizlik ve yemek yemek için, sol elini de tuvalette temizlenmek ve benzeri kirli işler için kullanırdı. (Ebû Dâvûd)  

Çocuklarımızın bakımında dahi bizlere yol sunan Sevgili Peygamberimiz (SAV) cennetten gelen emanetlerimizin bakımında ilk önce sağ taraftan başlamamız gerektiğini söylemiştir. Ümmü Atiyye’den (ra) rivayet edildiğine göre; Hz. Peygamber, kızı Zeyneb’i (ra) yıkayacakları zaman kendilerine “Yıkamaya sağ tarafından ve abdest azalarından başlayın.” buyurmuştur. ( Buhârî, Müslim) Yukarıda bahsedilen birkaç hadis-i şerif örneğinden anlaşılacağı üzere, vücudumuzun sağ tarafını hayır ve güzellik için sol tarafını ise temizlik için kullanmalıyız.

KURANDA SAĞ TARAFIN ÖNEMİ...

Sağ tarafın önemi Kur'an-ı Kerim'de şöyle zikredilmektedir: Vakıa suresinin 8. âyet-i kerimesinde (Eshab-ül-meymene) ifadesi geçmektedir. Meymene, sağ, sağ kol, sağ taraf, bereket gibi anlamlar çağrıştırmaktadır. Eshab-ı meymene, sağcı manasındadır. Cennete gideceklere verilen isimdir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Kamelya 1 ay önce Şikayet Et
  Ben her iki ellimle yerim o bana ilgilendirir, her iki ellim , kollum yani her sağım kadar solum değerlidir hele sol çünkü herkez elini kullanamaz, peygamer de insan dı demek sadece sağ eliyle yiyibiliyorsa suç benimki marifet iki el
  Cevapla
 • Sevim denker. 1 ay önce Şikayet Et
  Super bir açıklama
  Cevapla
 • Safa 1 ay önce Şikayet Et
  İslamda böyle bişey yok. Yani ayetlerle emredilen bişey değil. Sadece müslümanlarda değil dünya nüfusunun % 85-90 ı sağ elini kullanır. Her iki elde önemlidir. Sol elini kullananlgünahkar değildir, sağ elini kullananlarda cenntlik değil.
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Sağ TARAF değil sağ EL.
  Cevapla
 • Sena 1 ay önce Şikayet Et
  Sağ elle yemekten önce
  Cevapla