Kadir gecesi faziletleri ve ibadetleri! Kadir gecesi ayın kaçında? Kuran nasıl indirildi?

Ramazan ayının içinde olan Kadir Gecesi, İslamiyet'e göre bin aydan daha hayırlı bir gece olarak tanımlanır. Peki 2024 Kadir gecesi ne zaman, Kur'an-ı Kerim nasıl indi? Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler yapılmalı? Kadir Gecesi'nin faziletleri nelerdir? Çok merak edilen bu soruları Sizler sizler için Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy yanıtladı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

'On bir ayın sultanı' olarak ifade ettiğimiz Ramazan Ayı, tüm İslam alemi için fazileti çok ve kıymeti büyük olan aylardan biridir. Mübarek Ramazan-ı Şerifin bu denli kıymetli olmasına birçok delil var iken bunlardan bir tanesi de Allah (c.c)'un kitabının yani Kuran-ı Kerim'in bu ayda inmesinden kaynaklanmaktadır. Allah (c.c), Kuran-ı Kerim'in bir bütün olarak tamamlandığı Kadir gecesinin kıymetini ve önemini Kadir Suresinde bizlere anlatmıştır. Ramazan-ı Şerif'in 27. gecesine tekabül ederek bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin ne denli özel olduğu şu şekilde zikredilmektedir: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.  O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar." 

Peygamber Efendimiz (SAV)'de bu gecenin feyiz ve bereketinden mutlaka yararlanılması gerektiğini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) hadis-i şerifinde bizlere beyan etmiştir. 

Kadir gecesinde okunacak dua! Kadir gecesinin önemi...İLİŞKİLİ HABERKadir gecesinde okunacak dua! Kadir gecesinin önemi...

KUR'AN KADİR GECESİNDE NASIL İNDİRİLDİ? KUR'AN-I KERİMİN İNİŞİ

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nin çok merak edilen faziletlerini sizler için Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy yanıtladı.

kadir gecesi ne zaman?

kadir gecesi ne zaman?

Kısaca kaderin defteri şeklinde tanımlayabileceğimiz Levh-i mahfuz, olmuş ve olacakların, yani her şeyin en ince ayrıntılarına kadar yazılı olduğu bir ilahi muhafaza levhasıdır. Berat gecesinin mucizelerine baktığımızda Kuran-ı Kerim'in Levh-i mahfuza 1 kerede indiğini biliyoruz. 7. kat semada olan Levh-i mahfuz, cennetten bir üst semadadır. Kuran-ı Kerim 1. kat semaya ise 20 yılda olmak üzere Kadir gecesinde indirilmiştir. İlk ayet (ikra)'dan sonra 3 yıl ayet inmeyen Kur'an-ı Kerim 23 yılda tamamlanmıştır.

Kuranı Kerim ne zaman indirildi

Kuranı Kerim ne zaman indirildi

KADİR GECESİ HANGİ DUA OKUNUR? KADİR GECESİNİN FAZİLETLERİ...

Resulu Ekrem (SAV)'in Ramazan ayının son on gününde her zamankinden daha fazla ibadet etmesi ve aile fertlerini de daha çok ibadete kaldırması sebebiyle Kadir gecesi Ramazan-ı Şerifin son on günündeki tek gecelerde aranır. Kur'an-ı Kerim, Cebrail (a.s) aracılığıyla Peygamber Efendimiz (SAV)'e ilk olarak Kadir Gecesinde inmeye başlamıştır. Kadir gecesinde önümüzdeki bir yılda yaşayacaklarımız Rabb'imiz (c.c) tarafından meleklere bildirilir. Kadir gecesinde Cebrail (as) olmak üzere birçok melek dünya semasına indirilir. Melekler uğradıkları her mümine selam verirler.

Bu gece Allah (c.c)'a yönelip çokça tövbe etmeliyiz. Bu konuyla ilgili hadis-i şerifte şöyle geçmektedir: "Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır." (Müslim).  Müminlerin annesi Hz. Ayşe (ra), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'e  "–Ey Allah’ın Resûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?" diye sormuş, Efendimiz (SAV) de: "Allah'ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!" diye dua et!" buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)

Kadir gecesi faziletleri

Kadir gecesi faziletleri

Kadir gecesi selamet gecesidir. Bu gecede inen melekler bereket ve rahmetle bizi ziyaret eder. Bu gecede yaptığımız dualar umut ediyoruz ki Allah (c.c) katında kabul olur. Şeytanın bugün müminlere kötülük yapmaya ve eziyet etmeye gücü yetmez. Bu geceyi nafile ibadetlerle, dua ederek, tesbih çekerek, Kur'an okuyarak geçiren insanlar, tam anlamıyla Allah (c.c)'ın koruması altına girmeye çalışır. Cenabı Hak (c.c) bizleri affetmek için bizlere birçok fırsat sunmuştur. Bazı mekânlar ve bazı zamanlar Allah (c.c) nezdinde diğerlerinden üstün ve faziletli kılınmıştır. 

Kadir gecesi de bu zaman dilimlerinden birisidir.  Bu gecede yapacağımız ibadetlerin sevabı çok daha fazla verileceği müjdesi bizlere bildirilmiştir.  Bu gece bin aydan daha hayırlıdır. Güneş doğana kadar bu geceyi ibadetlerle geçirmek Müslümanlar için kaçınılmayacak bir fırsattır. 

Kadir Gecesinin faziletleri nelerdir?

Kadir Gecesinin faziletleri nelerdir?

KADİR GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILABİLİR?

Kadir gecesini hakkıyla ihya edebilmek için yapabileceğiniz ibadetler arasında öncelikli olarak samimi ve içten bir dua ile, geçmişte bilerek ya da bilmeden yapılan tüm günahların affı için tövbe etmektir. En az 1 günlük kaza namazı kılınabilir. Kişinin üzerine borç namazları varsa önce bunları telafi etmeli daha sonra da nafile namaz kılmalıdır.

Bol bol Kuran-ı Kerim okunmalı, yapılabildiği kadar dua ve sureler okunmalıdır. Peygamber Efendimiz (SAV), bu gecede ''Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fu annî'' duasını tavsiye etmiştir. Tesbih şeklinde bu duayı gücünüz yettiğince okuyabilirsiniz. Öte yandan 4 rekatlık olan Kadir gecesi namazı kılınabilir.

Kadir Gecesi ne zaman 2023

Kadir Gecesi ne zaman 2023

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

2024 yılında 5 Nisan Cuma gününe denk gelen Kadir Gecesi için Peygamber Efendimiz (SAV), "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" (Buhârî, Leyletü`l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

Kandilde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla kandil etkinlikleri

İLİŞKİLİ HABER

Kandilde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla kandil etkinlikleri
Aziz Mahmut Hüdayi kimdir? Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi nerede, özellikleri neler?

İLİŞKİLİ HABER

Aziz Mahmut Hüdayi kimdir? Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi nerede, özellikleri neler?

BİR YORUM YAPIN 2

temel 2 yıl önce

fazla seye gerek yok melekler inmis iken yada bu gece allah israil ve usa yerle bir etse yeter baska seye gerek yok

Toplam 3 beğeni

Müslüman 3 yıl önce

Allah razı olsun

Toplam 8 beğeni