Onlarca kumaş türü arasında doğru seçimi yapmak kimi zaman kolay olmuyor. Bugünlerde sıklıkla karşımıza çıkan Alcantara Kumaş, moda sektöründe önemli bir yer ediniyor. Peki, Alcantara kumaş nedir? Alcantara kumaşın farkı nedir? Alcantara ne demek? Alcantara kumaş terletir mi? Alcantara kumaş özellikleri nelerdir? Alcantara kumaş sıcak tutar mı? İşte merak edilen her detay haberimizde...

Modanın ana hatlarını belirleyen unsurların başında renkler, dokular ve kumaşlar gelmektedir. Doğru renk ve kumaş kullanımı her şeyin adeta bir yıldız gibi parlamasını sağlayabilir. Mevsime göre renk ve kumaşlarda farklı seçenekleri değerlendirebileceğimiz gibi; kıyafet ve döşemeliklerde şekli, boyutu ve türü de bunda büyük bir etken olmaktadır. Son dönemlerin en dikkat çeken kumaş türlerinden biri olan Alcantara Kumaş, pek çok kişi tarafından internette sık sık araştırılıyor. Gelin, Alcantara kumaş özellikleri ve kullanım koşulları hakkında bilinmesi gereken detayları birlikte gözden geçirelim.

ALCANTARA KUMAŞ NEDİR?

Modanın kalbi İtalya'nın imzasını taşıyan Alcantara kumaş, süet kumaş ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Süet hissi veren bu kumaş aslına bakarsanız bir markanın adını taşımaktadır. İtalya'nın en gözde markalarından biri olan Alcantara S.P.A'nın tescilli markası olarak bilinmektedir. 

ALCANTARA KUMAŞIN FARKI NEDİR? ALCANTARA NE DEMEK?

Yüzde 60'ı polyester ipliği ve yüzde 40'ı poliüretan iplikten oluşan Alcantara kumaş, İtalyanların elinden çıksa da aslında kelime Arap kökenlidir. Asıl kelime "Al qantara" olmakla beraber "köprü" anlamını taşımaktadır. Hayvan derisi ve pamuklu kumaş arasında birleşimi gözler önüne seren Alcantara kumaş, burada bir köprü görevini üstlenmektedir. 

İLİŞKİLİ HABERYatak başlığı nasıl kaplanır? Yatak başlığı kaplanırken nelere dikkat edilmeli?

ALCANTARA KUMAŞ TERLETİR Mİ?

Kumaş seçiminde en dikkat edilen konulardan biri de terleme sorununa yol açıp açmayacağıdır. Moda literatüründe önemli bir yer edinen Alcantara kumaş, terletme yapmamasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu açıdan kumaş seçiminde Alcantara, bir adım öne çıkmaktadır. 

İLİŞKİLİ HABEREkose nedir? Dekorasyonda ekose desen nasıl kullanılır?

ALCANTARA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ 

  1. Alcantara kumaş göz alıcı bir yapıya ve dokuya sahiptir.
  2. Oluşabilecek lekelere karşı dayanıklı bir kumaş türü olarak bilinmektedir.
  3. Dokusu sert değil daha yumuşaktır.
  4. Solma gibi problemler oluşturmaz.
  5. Aynı zamanda tutunma özelliğinden dolayı kaymaz yapısıyla da ön plana çıkmaktadır.
  6. Yüzde yüz karbon nötral özelliği bulunmaktadır.
  7. Fazlasıyla hafif bir yapısı vardır.
  8. Temizliği kolaydır.
  9. Döşemelik kumaş olarak da bilinmektedir. 

ALCANTARA KUMAŞ SICAK TUTAR MI?

Soğuk havaların vazgeçilmezi olan Alcantara kumaş, sıcak tutma özelliği sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir? Kalça displazisi tedavisi nasıl olur?

BİR YORUM YAPIN 0