İpek kumaş nasıl temizlenir? İpek kıyafetleri yıkamanın püf noktaları

16 Eylül 2020, 17:11
İpek kumaş nasıl temizlenir? İpek kıyafetleri yıkamanın püf noktaları

İpek kumaş hem hassas hem de değerli bir kumaş olduğu için diğer kıyafetler ile birlikte çamaşır makinesinde yıkanmaması gerekir. Peki, ipek kıyafetler nasıl yıkanır? İşte ipek kıyafetleri evde yıkamanın püf noktaları...

Yüzyıllar boyunca en değerli kumaşlardan biri olan ipek kumaş hem şık görünümü hem de dokununca verdiği güzel his sebebiyle, şal ve eşarp gibi aksesuarlarda da kadınlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. İpek kumaş, ipek böceklerinin kozalarını oluşturarak elde ettikleri liflerin işlenerek iplik haline getirilmesiyle oluşuyor. Bu kadar el emeği ve göz nuru olan ipek kumaş,  yumuşak, kaygan ve kışın sıcak yazın soğuk tutma özellikleriyle tercih edilmektedir.  Özellikle kadınların en çok tercih ettikleri bir kumaş türü olarak yumuşak ve şık olması gibi özellikleri ön planda tutulmaktadır. İpek şal ve eşarplar diğer kıyafetlerin üstüne kullanıldıkları için lekelenme hemen görünür. Kadınların sıkça kullandığı bir makyaj malzemesi ya da hafifçe dökülen kahve ipeklerin hemen lekelenmesine sebep olur. Yapısının tamamen doğal olması ipek kumaşın kolaylıkla boyanmasını sağlamaktadır. İpek kumaşla yapılan kıyafetler de hassas kumaşa sahip olduğu için diğer kıyafetler ile birlikte makinede yıkanmamalıdır. Genellikle kuru temizlemeciye verilen ipek kıyafetleri evde kendiniz de temizleyebilirsiniz. İşte evde ipek kıyafetleri temizlemenin püf noktaları…

İPEK KUMAŞ NASIL YIKANIR?

İpek kumaşlar, asla sıcak suda yıkanmamalı ve kimyasal içeren deterjanlar ile temas etmemelidir. Kıyafetin etiketindeki yıkama talimatlarına mutlaka bakılarak yıkanması gerekmektedir. Evde temizleyeceğiniz ipek kıyafetleri soğuk suda yıkamanız gerekmektedir.

SOĞUK SU İLE YIKAYIN

Bir leğenin içini su ile doldurun ve içine bebek şampuanı dökün.

Kıyafetinizi içine koyun ve hafifçe ovalayarak yıkamaya çalışın. Çok ağır lekeler var ise suda bekleme süresini uzatın ki leke yumuşayıp çözülmeye başlasın.

Lekeler çıktıktan sonra başka bir leğene durulama suyu doldurun ve güzelce durulayın.

Kumaşın yumuşaması için durulama suyunun içine bir miktar saç kremi ilave edebilirsiniz.

İpek kumaşlı kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra asla durulamak için sıkarak buruşturmayın. Yıkama işlemi bittikten sonra bir havlunun üstüne kıyafetinizi serin ve fazla suyunu almaya çalışın. 

Fazla suyunu aldığınız kıyafeti güneş ışıklarından uzak bir yere asın çünkü güneş ışıkları kıyafetinizin solmasına sebep olabilir. İpe asacaksanız altına bir havlu sererek asın, ya da askıya asarak kurumasını bekleyin.

İPEK KUMAŞ KULLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR

Kıyafetinize doğrudan parfüm, deodorant gibi kimyasallar temas ettirmeyin.

İpek kumaşları evde kendiniz yıkıyorsanız her zaman etiketteki yıkama talimatlarına uymanız gerekmektedir.

Etikette yazmadıkça kıyafetinizi kuru temizlemeye vermeyin çünkü kuru temizleme kıyafetinizin küçülmesine neden olabilir.

İpek kumaşlarda asla çamaşır suyu gibi ağartıcı etkisi olan kimyasallar kullanılmamalıdır.

İpek kumaşın sararmasını engellemek için durulama suyuna bir yemek kaşığı elma sirkesi ya da beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar