Radyasyondan korunmak için evde bulundurmanız gereken bitkiler hangileridir?

02 Temmuz 2020, 09:00
Radyasyondan korunmak için evde bulundurmanız gereken bitkiler hangileridir?

Günümüzde, teknolojinin ilerlemesiyle hayatımızın her alanında karşımıza çıkan radyasyon insan sağlığını tehlikeye atıyor. Peki radyasyonun etkilerini en aza indirmek için ne yapmalıyız? İşte Radyasyondan korunmak için evde yetiştirilmesi gereken bitkilerden bazıları:

Teknoloji, günümüzde her yerde karşımıza çıkan ve hayatımızı kolaylaştıran bir sistem olsa da insan sağlığına verdiği zararları saymakla bitmez. evde işyerinde gittiğimiz bütün alanlarda her zaman radyasyona maruz kalıyoruz. Evde kullandığımız bilgisayar, televizyon, modem, cep telefonları ve mutfak aletleri gibi birçok ürün radyasyon yaymakta. 

Radyasyonun ışınları vücudumuz olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda bazı bitki türlerinin radyasyonu emdiği biliniyor. Radyasyonun olumsuz etkilerinden korunmak ya da etkilerini daha aza indirmek için evinizde bulunduğunuz ortamda bitkiler yetiştirebilirsiniz. İşte radyasyonu emen bitkilerden bazıları:

ANTORYUM ÇİÇEĞİ

Büyük flamingo çiçeği olarak da bilinen bu çiçek, bulunduğu mekandaki bütün radyasyonu temizliyor.

ALOE VERA

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Aloe vera'nın faydaları saymakla bitmez. Kabuk bölümünde bulunan aloe özsuyuyla vücutta bulunan yaraları iyileştirme etkisi bulunuyor. En önemli faydalarından bir diğeri de elekronik eşyaların ortamda yaydıkları radyasyonu temizliyor olması.

BENJAMİN KAUÇUĞU

Benjamin kauçuğu, elektronik cihazların yaydığı bütün mekanda yayılan radyasyonun nerdeyse tamamını emdiği bilinmekte.

ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI

Ülkemizde daha yeni yeni keşfedilen bu bitki karanlık yerlerde yaşamayı sever ve bulunduğu mekandaki radyasyonu emer. Aynı zamanda sigara dumanı ve havadaki kötü kokuları temizleme etkisi olduğu bilinmektedir.

AŞK MERDİVENİ

Zarif görüntüsüyle ve bakımı çok kolay olan aşk merdiveni her ortama uyum sağlar ve bulunduğu ortamda yayılan bütün radyasyonu temizler.

KAKTÜS

Kaktüs, son dönemlerde ofislerde küçük saksılar içinde çok tercih edilmekte aynı zamanda bir sürü çeşidi de bulunuyor. Çöllerde yetişen bu bitkinin bulundurulduğu ortamlarda radyasyonun etkilerini önemli ölçüde azalttığı söyleniyor. İster küçük saksılar şeklinde ister büyük bir tane saksı olarak evinizin bir köşesinde koyabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar