Arabada kitap okurken mide bulantısı neden olur?

25 Kasım 2017, 07:29
Arabada kitap okurken mide bulantısı neden olur?

Op. Dr. Levent Akçay, hareket halindeyken kitap ya da dergi okumanın eşlik ettiği mide bulantılarının sağlık problemi olduğunu belirtti.

Bazı insanlar uzun bir yolculuk esnasında arabada canı sıkıldığı ya da vakit geçirmek için kitap okumayı tercih edebilir. Ancak araç içerisinde kitap okuma durumu, günlük yaşantı içerisinde 'Taşıt tutması' olarak nitelendirilen hareket hastalığına neden olabilir.

Bu hastalığın baş ağrısı ve mide bulantısıyla ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Levent Akçay, günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bu hastalığın oluşumunda teknolojik cihazlarının etkisinin oldukça büyük olduğunu söyledi.

Akçay, ''Bir insanın görsel, duyusal ve dengeyi sağlayan duyuları bir harmoni ile çalışmalıdır. Ancak bu şekilde içinde bulundukları ortamda tam olarak konumlarını bilebilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirler. Görme duyusu ise, bilgi alışının bir numaralı kaynağıdır. Görme problemleri olan bir kişi için hareket hastalığı hissediyor olmak olası bir durumdur.” ifadesinde bulundu.

KONTROLLERİNİZİ AKSATMAYIN

Araç içerisinde kitap okurken mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtiler görülüyorsa, kişi bir an önce göz muayenesine gitmeli ve rahatsızlığın teşhisi konularak tedavilere başlamalıdır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar