Sakatatın faydaları nelerdir? Hangi sakatat neye iyi gelir? Kelle paça yerseniz...

Birçok insanın tercih etmediği ancak özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıklıkla tüketilen sakatat hayvanların iç organlarıdır. İnsan sağlığına inanılmaz faydaları olan bu organlar belirli tarzlarda tüketilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sakatat; İşkembe, kelle, karaciğer, akciğer, böbrek, paça ve taşlık gibi organlardan oluşur. Peki Sakatatın faydaları nelerdir?

Güneydoğu ve Doğu Anadolu sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan sakatatların aslında vücudumuza birçok faydası vardır. Sakatatlar, kırmızı ete oranla vitamin ve mineral açısından zengindir. Daha az yağ içeren yapısı nedeniyle kalori oranı düşük karbonhidrat ve enerji yönünden yüksektir. Sakatat kesimi yapılan hayvanların içinde kalan kısımlardır. Bu kısımlar yürek, karaciğer, kalın bağırsak (bumbar), böbrek, işkembe, beyin, baş ve akciğer gibi yerleridir. Kireçli suya batırılan organlar daha sonra sirke ile yıkanıp tuza bastırılarak temizlik aşamasından geçer. Daha sonra yöresine göre yemek yapılarak tüketilir.

Batı mutfağının yeni fark ettiği bu lezzet Anadolu topraklarında özellikle Mezopotamya'da yüzyıllardır tüketiliyor. Salamura ile uzun yıllar muhafaza da edilebilen sakatatlar, insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda hastalıkları önleyerek insan bünyesini güçlendiren bu besinlerin düzenli tüketilmesinde fayda var. B12 vitamin kompleksi ve folat açısından zengindir. Düzenli tüketildiğinde vücudun tam 20 yaş gençleşmesini sağlar. Hücreleri hızla yeniler. 

Kemik suyunun faydaları nelerdir? Günde bir bardak kemik suyu içerseniz...İLİŞKİLİ HABERKemik suyunun faydaları nelerdir? Günde bir bardak kemik suyu içerseniz...

kele paça çorbası

kele paça çorbası

HANGİ SAKATAT NEYE İYİ GELİR?

KELLE PAÇA YERSENİZ...

Sakatatlar arasında en çok tercih edileni kelle paçadır. Çorba hem büyükbaş hem de küçükbaşlardan yapılır. Baş ve ayak kısmıyla yapılan kelle paça özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Aynı zamanda uzmanlar kemiği kırılmış hastalarına önerdiği doğal tedavi yöntemlerinden biridir. D vitamini sayesinde özellikle kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyona karşı vücuda enerji sağlar.

KARACİĞER

Vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan A ve B12 vitaminlerinin 2 kat fazla alınmasını sağlar. Ancak uzmanlar karaciğerin hafta da bir kez tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.Özellikle kronik hastalığı olan kişilerde bu besinlerin göstereceği etkiler tam olarak bilinmemektedir.

BÖBREK

İnek ve kuzu böbreklerinde yüklü miktarda selenyum ve oksidatif maddeleri bulunur. Bu maddeler kansere karşı bağışlık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda sinir hücrelerini yenileyerek stres gibi psikolojik sorunların yaşanma riskini azaltır.

BEYİN VE DİL

Balıkta bulunan omega-3 vitamininin 3 katı inek, kuzu ve keçi gibi hayvanların beyninde bulunur. Bu hayvanların dili de aynı zamanda B12 vitamini bakımından zengindir. Özellikle uzmanlar gelişim çağındaki çocukların ve hamilelerin bu organları tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

İŞKEMBE, DALAK VE TAŞLIK

İşkembe içerdiği yüksek miktarda selenyum sayesinde troid hastalığına karşı vücudu korur. Ancak kalori oranı yüksek olduğundan ayda en fazla iki defa tüketilmesi yeterlidir. B2, B3 ve demir bakımından da zengin olan dalak ve taşlık, hem cilt hem de gözdeki hasara uğramış hücreleri yeniler ve kansızlığı giderir.

KEMİK SUYU

Lif bakımından zengin olan kemik suyu bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Aynı zamanda kemiklerimizi de güçlendirerek kanser hücrelerine karşı korur.

Kırmızı etin faydaları nelerdir? Kırmızı eti kimler ne kadar tüketmeli?İLİŞKİLİ HABERKırmızı etin faydaları nelerdir? Kırmızı eti kimler ne kadar tüketmeli?

sakatatlar nasıl yenir

sakatatlar nasıl yenir

SAKATATIN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Yüksek demir içerdiklerinden vücudun kendi kendine sağlayamadığı demir emilimini sağlar. Böylece kansızlık ve anemi gibi riskli rahatsızlıkların önüne geçilir. 
   
 2. İnsan vücudu zamanla bazı fonksiyonları işlenmez hale geldiğinden ek takviyeye ihtiyaç duyar. Özellikle beyin sağlığı için önemli olan ek takviyeler vücut hareketlerinde ve organların çalışmasında etkili olur. Sakatatlar bu eksiklikleri gidermede en etkili besinlerdir. 
   
 3. Vücudumuzda özellikle 20 yaş sonrası üretimi azalan kolajeni kolaylıkla sağlar. 
   
 4. B12 vitamin kompleksi ileri yaş hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyen mucize vitaminlerin başında gelir. Bu vitaminin eksik olduğu kişilerde kanser hastalıkları hızla yayılır. Uzmanlar her besinde kolayca bulunmayan bu vitamin kompleksini almanın en hızlı yolunun sakatatlar olduğunu vurguluyor.
   
 5. Göz sağlığından cilt sağlığına kadar her alanda faydası olan sakatatlar çocukluktan erişkinliğe kadar düzenli tüketildiğinde etkisi hızla görülür. 

SAKATATIN ZARARI VAR MIDIR?

Kronik hastalığı olan kişilerin tüketmeden önce uzmanlarına danışmasında fayda var. Aksi halde sakatatlar bazı rahatsızlıklara da zemin hazırlayabilir. Hayvansal yağ bakımından yüksek olan bu besinler günlük sınırlı tüketilmelidir. Aşırı tüketildiğinde sindirim rahatsızlıklara neden olur. 

Kurban etinden sucuk evde nasıl yapılır? En kolay sucuk yapımının püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Kurban etinden sucuk evde nasıl yapılır? En kolay sucuk yapımının püf noktaları
Dukan içeceği nedir?Yağ yaktıran dukan detoksu tarifi!Dukan detoksu 15 günde kaç kilo verdirir?

İLİŞKİLİ HABER

Dukan içeceği nedir?Yağ yaktıran dukan detoksu tarifi!Dukan detoksu 15 günde kaç kilo verdirir?

BİR YORUM YAPIN 5

Isimsiz 5 ay önce

Fiyatlarını da yazsaydınız keşke.

Levent Veziroğlu 1 yıl önce

Kuzu kelle haşlayıp yiyiyorum,75 yaşındayım..Eşim kızıyor,zararlı diyor.

Toplam 2 beğeni

erdem değer 2 yıl önce

dut pekmezini unuttunuz dut pekmezi. corona virüse karşı çook etkili çok.

Toplam 8 beğeni

Jack 1 yıl önce

Burda satakat ürünleri var oyuzden

Toplam 0 Beğeni

zafer gülten 4 yıl önce

Avrupa birliğine giesek,bunların hepsi yasaklanırdı,ama velakin eskiden İstanbul da dev gibi kazanlarda işkembe,paça,kelle pişiren ,işkembe salonları vardı ve turistlerin en uğrak yeriydi.

Toplam 9 beğeni