Sarımsak nasıl tüketilmelidir? Sarımsak çeşitleri! Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yerseniz...

05 Eylül 2020, 09:21
Sarımsak nasıl tüketilmelidir? Sarımsak çeşitleri! Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yerseniz...

Yüz yıllardır sarımsak alternatif tıp tedavilerinde kullanılan etkili besinlerden biridir. Birden fazla çeşidi olan sarımsak güçlü bir antioksidan olduğundan özellikle enfeksiyonlu hastalıklar için doğal antibiyotiktir. Peki sarımsak nasıl tüketilmelidir? Bazı uzmanlar özellikle vücudunda aşırı iltihap barındıranlar için günde 6 diş közlenmiş sarımsak önerdi.

Yemeklere aroma katan sarımsağın, sindirim sisteminden tutunda bağışıklık sistemine kadar birçok hastalığa faydası vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 6 diş közlenmiş sarımsak yemenin 24 saat içerisinde vücudumuzda birçok olumlu değişikliği meydana getirdiği gözlemlenmiştir. Anti bakteriyel etkiye sahip sarımsak, son yüzyıllarda kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Bilim literatüründe sarımsak "Allium sativum" olarak biliniyor. Yabani soğan ve pırasanın ailesinde olduğunu düşünülen sarımsak, tarihte Asya topraklarında ilk kez yetiştirildiği bilinir. Ülkemizde Kastamonu şehrinde üretimi yüksektir. Raf ömrü uzun olan besinler arasında yer alır. İçeriğinde yüksek miktarda A, C ve B vitamini kompleksi barındırır. Özelikle grip ve nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Mutfaklarda yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan sarımsak, kozmetik ve ilaç firmalarının ham maddesidir. 

sarımsak güçlü bir antioksidandır

SARIMSAK NASIL TÜKETİLMELİ?

Sarımsaktan en çok fayda çiğ halinden alınır. İçeriğindeki enzim ve maddelerden yararlanmak için ezilip bir kaç dakika bekledikten sonra tüketilebilir. Pişirme esnasında bu maddeler azalabilir. Lezzetli bir et ve tavuk yemeği için sarımsak, kekik ve zeytin yağıyla marine edilebilir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme ve kilo vermek isteyenler için yoğurt ve sarımsak karışımı uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca yeşillikli diyet salatalarına da eklenmesi tavsiye edilir. Hem vücut sağlığını korur hem de eksilen vitamin ve mineralleri tamamlar. 

sarımsağın en faydalı hali çiğdir

SARIMSAK ÇEŞİTLERİ!

- Son yıllarda popülerliği artan siyah sarımsak türü tadı oldukça acıdır. Ancak yapılan araştırmalarda içeriğinde yüksek miktarda antioksidan var. 

- Bir diğer bir popüler olan sarımsak türü Balıkesir'dir. İçi beyaz dışı kabukları siyahtır. Uzun ömürlü değildir. Koparıldığı andan itibaren çabuk bozulur.

- Avrupa genelinde en çok tercih edilen İspanyol sarımsağıdır. 

- Taşköprü sarımsağı, en yaygın tüketilen sarımsaktır. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelere ihraç edilir. Aşırı tüketildiğinde sindirim hastalıklarına neden olur. 

ihraçatta en yüksek besindir

GÜNDE 6 DİŞ KÖZLENMİŞ SARIMSAK YERSENİZ...

- İlk 4 ve 6 saat arasında metabolizmayı düzenleyerek vücutta depolanmaya meyilli yağ ve zararlı toksinleri idrar ve dışkılama yoluyla vücuttan atmaya yardımcı olur.

- 6 ve 7 saat içerisinde ise bazı besinlerden dolayı kanda meydana gelen düzensiz dolaşımı dengeler aynı zamanda kandaki zararlı toksinlerin oranını azaltarak, kanserli hücrelerin oluşumunu da engeller. Damarları temizleyerekde kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

- 6 ve 10 saatleri arasında da içerdiği vitaminler vücudun savunmasını kıran serbest radikallerin seviyesini düşürür. Kandaki trombosit hücreleri de dengeleyerek eklemlerde oluşma ihtimali olan ödemleri engeller.

göz sarımsağın faydaları

- Kronik hastalıklar ve bazı yiyeceklerden dolayı sinir sistemindeki hücreler zarar görür. Bu hücrelerin zarar görmesi sonucu ruhsal hastalıkların yaşanma oranı artar. Sarımsak antioksidan özelliği sayesinde bu tehlikeyi ortadan kaldırarak sinir sistemini güçlendirir. Böylece gün boyu zinde olmanızı sağlar. 

- Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler karaciğerde yağ bezesi oluşturur. Bu da ciltte; akne, sivilce ve yağ kitleleri olarak ortaya çıkar. Günde 6 diş tüketilen sarımsak bu sağlık sorunlarına neden olan zararlı toksinleri azaltarak cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cildin alt tabakası dermis ve cilt arasındaki gözenekleri sıkılaştırarak yağ birikmesini önler. Bunun yanı sıra saç ve saç derisinin yapısını da güçlendiren sarımsak,  saçın hacmini artırarak daha dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
15 Yorum Var
 • Mekiye 7 ay önce Şikayet Et
  Peki kaç gün devam ettirilir 6 diş sarımsak günde 6 diş sarımsak tüketeceğiz ma kaç gün devam etmek gerekir kaç ay ya da
  Cevapla
 • betül kyılmaz 8 ay önce Şikayet Et
  bugün denedim. közlenmiş olduğunda tadı güzel oluyor ve çiğ olduğu kadar kötü kokmuyor.Pandemi sürecinde dışarı çıkmayanlar deneyebilir.
  Cevapla
 • ali 10 ay önce Şikayet Et
  sarımsak gerçekten süper bir bitki antioksadan tansiyon dahil damartıkanıklığı kolestrol dahil bir çok şeye faydasını biliyorum size tavsiyem limon maydanoz ve nane zeytin yağı bunları beraber tüketin salata yapın et yiyorsanız mutlaka limon ve sarmımsak tüketin asla hasta olmamak yoktur ama sağlıklı olmak istiyorsanız spor yapın bol bol su tüketin sağlıklı kalın
  Cevapla
 • sir 2 yıl önce Şikayet Et
  Akşam yersek ewdekilerden sabah yersek toplumdan oluruZ
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Günde 6 dış sarımsak yersek, hergun bindigim 336 m hattındaki yolcular beni keser. Kokusu çok agir
  Cevapla
 • Metin 7 ay önce Şikayet Et
  Közlersen kokmuyor
Yorumların Tümünü Okuyun