Karanfil yağının faydaları nelerdir?

25 Ağustos 2018, 07:15
Karanfil yağının faydaları nelerdir?

Hemen herkes tarafından sakinleştirici etkisi olduğu bilinir. Ancak karanfil yağının sağlığa aslında birçok faydası vardır. "Yasemin.com Sağlık" ekibi olarak sizler için bu mucize yağın az bilinen faydalarını araştırdık. İşte karanfil yağının faydaları...

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara iyi gelen karanfil yağının kullanımı Osmanlı Devletine kadar dayanır. Bitkisel tıpta ana madde olarak kullanılan karanfil yağı özellikle o dönmelerde ameliyatlarda sakinleştirici olarak kullanıldığı bilinir. 

İŞTE KARANFİL YAĞININ FAYDALARI

- İçerdiği anti-inflamatuar maddesinin ağrı kesici etkisi vardır. İltihaplı hastalıklar sonucu ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı için bir çay bardağına 3 damla karanfil yağı damlatıp içebilirsiniz. 

- En etkili olduğu alan ağız ve diş sağlığıdır, Aftlara ağız içi enfeksiyonlara, diş çürüklerine ve ağız içi kokusuna birebirdir. Bir çay bardağına 5 damla karanfil yağı damlatın. 5 dakika boyunca gargara yaparak kullanabilirsiniz. hem ağzı kokusunu giderir hem de içerdiği anti-bakteriyel madde ağız içerisindeki deforme hücreleri yok eder.

- Fenolik birleşenler kemik sisteminin yapısını güçlendirir. Eklem ağrılarını azaltır. Aynı zamanda kan akışını düzenleyerek ödemlere yakalanma riskini azaltır. Kalp ve damar sağlığını da olumlu etkiler. Kalp çarpıntısı sık sık olan kişileri haftada iki kez bir su bardağı ve içerisine 8 damla karanfil damlatıp tüketebilir. 

- Vücutta yeteriz olan insülin seviyesini eşitler. Yapılan bazı araştırmalarda karanfil yağının kandaki az olan insülini taklit ederek çoğaldığı gözlemlenmiştir. 

- Karaciğerin yağlanmasını engeller. Aynı zamanda vücutta dolaşan serbest radikalleri dengeler. Bunların aynı sıra cilde de birçok faydası vardır. Akne ve sivilce oluşumunu azaltmada kullanılan karanfil özellikle ağır sivilceler için 2 diş sarımsak ve karanfil yağını iyice ezin ve cildinize sürün. Hem sivilceleri kurutur hem kuruyan sivilcenin leke oluşturmasına izin vermez hem de yüzünüzdeki yağ oranını dengeleyerek parlamayı azaltır. Bunu haftada bir kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

- Yapılan araştırmalarda karanfil ve yağının kanserli hücreleri azaltığı gözlemlenmiştir.

- Sindirimdeki sinir hücrelerini uyararak besinlerin sağlıklı bir şekilde emilimini sağlar. Aynı zamanda karanfil yağı içeriğindeki çözücü maddeler sayesinde uyku problemine de iyi gelir. Sürekli uyku problemi yaşayan bir kimse uyumadan 2 saat önce yarım çay bardağına iki damla karanfil yağı damlatıp içerseniz hem rahat bir uyku çekmenizi sağlar hem de güne dinç uyanmanıza yardımcı olur.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar