Maca kökü denir? Maca turpunun faydaları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Turpa benzediği için maca turpu olarak bilinir ancak asıl adı maca köküdür. Güçlü potasyum, kalsiyum ve demir barındırır. Vücudun takviye ihtiyacını gideren maca kökü özellikle adet dönemlerinde kadınların yaşadığı şiddetli kramp ağrılarını giderir. Gerekli enerjiyi sağlayan maca kökü ya da maca turpu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Maca turpunun faydaları nelerdir? Maca tozu ne işe yarar?

Yüzyıllardır doğurganlığı artırdığı için bitkisel tedavilerde kullanılan maca kökünün inanılmaz faydaları vardır. Turpa benzeyen bu kök kurutularak toz haline getirilip tüketilir. Çay olarak tüketilen bu kök, pişmiş yemeklere, salatalara, içeceklere ve zayıflamak amacıyla tüketilen yoğurtlara eklenebilir. Lepidium meyeni olarak bilinen maca turpu bazı yörelerde maka turpu olarak da adlandırılır. Turpgiller ailesine ait olan maca, yıllık bir osu bitkidir. Peru, Abolivya ve Anda Dağlarının yükseklerinde kendiliğinden yetişir. Soğuk oranı yüksek topraklarda kolaylıkla yetişir. Ancak faydaları olduğundan seralarda özel yöntemlerle yetiştirilir. Toprak altından yetiştirildiği için maca kökü olarak da bilinir. Altın, kırmızı, mor, mavi, siyah, yeşil ve krem renklerde bulunur. Ancak sıklıkla krem türü tüketilir. Krem türü tatlı olandır. Siyah ise acı bir tada sahiptir. Aynı zamanda enerji verir. Kırmızı renkte olanı ise halen araştırılmaktadır. Bu renge sahip olan maca turpun üzerinde yapılan araştırmalarda özellikle prostat kanserini önlediği görülmüştür. Latin Amerika'da Peru Ginseng olarak geçer. Peru'da maca kökü toz haline getirilerek ekmek yapılır. Maca kökü içinde karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller ayrıca selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir açısından zengindir. Bunun aynı sıra linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler barındırır. Maca turpun da aynı zamanda 19 kadar amino asit, potasyum, kalsium, çinko, selenyum, demir, iyot, bakır ve magnezyum içerdiği bulunmuştur. 

maca trupu

maca trupu

MACA TURPUNUN FAYDALARI NELERDİR?

- Yüzde 16 oranda protein içeren bu kök et tüketmeyen kişiler için ideal bir besindir. Özellikle diyet yapmak isteyenler ya da vejeteryan olanların tüketmesi gereken bir besindir. Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan proteini de böylece karşılamış olur. Son yıllarda artan virüsler nedeniyle hastalıklar da giderek çoğaldığından uzmanlar mutlaka bu tarz besinlerin tüketilmesi önerilir.

- Aminoasit bakımından zengin olan maca kökü vücudun dengesini korur. Vücut fonksiyonları daha sağlıklı çalışır. Bu sayede birçok hastalığın yaşanmasını engeller. 

toz haline getirilmiş maca trupu

toz haline getirilmiş maca trupu

- Adet dönemlerinde yaşanan hormonal sıkıntıları dengelemek ve şiddetli sancıları dindirmek için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Kadınlar sadece adet değil aynı zamanda menopoz ya da hamilelik dönemlerindeki sağlık sorunlarını da önler. 

- Sinir sisteminin doğru çalışmasını destekleyerek, stres, depresyon, yorgunluk, kaygı ve panik atak gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Beyne giden sinir hücrelerini de güçlendirerek konsantrasyon gücünü artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık gibi hastalıkların yaşanmasının da önüne geçer.

toz almadan önceki hali

toz almadan önceki hali

- Aynı zamanda içerdiği mineraller cildin ve saçların deforme olmuş hücrelerini yenileyerek ışıltı ve parlaklık kazanmasını sağlar.Yaşlanmayı azaltan maca turpuna antik çağlardan beri hakim olan topluluklar yenileyici bir sebze olarak görmüşler. 

- Doğurganlığı artıran bu kök ayrıca vücudun direncini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. Kısırlıkla ilgili yapılan çalışmalarda faydalı olan maca turpu toz halinde tüketilir. 

turp halindeki maca

turp halindeki maca

MACA TOZU NE İŞE YARAR?

Maca tozunu aktarcılarda ya da eczanelerde bulunur. Toz ya da kapsül olarak satılır. Ek gıda olarak alınan maca tozu, cilt problemlerinde de kullanılır. Ancak maca tozu oldukça etkili olduğundan tüketilmeden önce bir uzmana başvurulmasında fayda var. Aksi halde aşırı tüketildiğinde mide hastalıklarına yol açar. 

maca turpu besin değeri

maca turpu besin değeri

Maydanozun cilde faydaları nelerdir? Evde maydanoz maskesi nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Maydanozun cilde faydaları nelerdir? Evde maydanoz maskesi nasıl yapılır?
Meryem Ana otu hamilelikte nasıl kullanılır? Meryem Ana Otunun şaşırtıcı faydaları

İLİŞKİLİ HABER

Meryem Ana otu hamilelikte nasıl kullanılır? Meryem Ana Otunun şaşırtıcı faydaları
Kandaki CRP neden yükselir? CRP nedir? CRP nasıl düşürülür?

İLİŞKİLİ HABER

Kandaki CRP neden yükselir? CRP nedir? CRP nasıl düşürülür?

BİR YORUM YAPIN 1

taseron 3 yıl önce

maca turpu denir?