Çürük veya iltihaplı dişin kalp enfeksiyonuna neden olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar çürük dişin kalbe zarar verdiği yönünde şaşırtan bir açıklama yaptı.İşte haberin detayları...

Diş sağlığına gerekli özen gösterilmediği taktirde çürümesine neden olabilir. Ağrımıyor veya rahatsız etmiyor diye düşünüp tedavi edilmeyen çürük dişin yapılan bir araştırmalar sonucu özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanmakta olduğunu açıkladı.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre; çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, endokardit adı verilen kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir.

Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski taşıyan son derece ciddi bir klinik rahatsızlık olduğundan mutlaka diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiğine, oluşan çürük dişlerin dolgusu ya da çekimi yapılırken kan dolaşımına karışan enfeksiyon riskine karşı diş tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmesi gerektiğini vurguluyor.

İLİŞKİLİ HABER

Kendinizi iyi hissetmek için yapmanız gerekenler

İLİŞKİLİ HABER

Enerji içeceğinin zararları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Yanlış ayakkabı seçiminin neden olduğu hastalıklar

İLİŞKİLİ HABER

Kalk Gidelim'de ikinci "Erik Dalı" şov!

İLİŞKİLİ HABER

Menopoz sonrası kemik erimesine dikkat!

BİR YORUM YAPIN 1

Taçsız kral 2 yıl önce

Dişimin alt kısmı iltihap olmuştu şimdi çenemi şişirdi bir bilgisi olan varmı