Kestanenin faydaları nelerdir? Kestanenin besin değerleri

Soğuk havalarda sokaklarda buram buram kokan kestanenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Lif bakımından zengin olan kestane sindirimin soğuklarla beraber tembelleşmesini engeller. Kestane ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir? Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane kaç kalori ve besin değerleri ne? İşte, kestanenin faydaları ve kalori değeri:

Kayıngiller ailesine ait olan kestane ağacındaki meyvelerin tüketimi Antik Yunan tarihine kadar dayanıyor. Güney Avrupa'dan Asya'ya kadar tüketimi uzanan kestanenin dışı kalın bir kabukla kaplıdır. İçinde bol et bulunan kestane tama bir karbonhidrat kaynağıdır. Ülkemizde ise en fazla Ege bölgesinde yetiştirilir. Aydın ilinde daha fazla yetiştirilmesine rağmen kestane şekeri imalatı Bursa'da yapılır. Kestane un haline getirilerek de kullanılır. Bunun dışında çörek, kek ve pasta yapımında ham maddedir. Kestane ağacı da meşe ağacı gibi sert bir yapıya sahip olduğundan mobilyacılık da kullanılır. Fransa başta olmak üzere birçok Kuzey Avrupa ülkesinde et yemeklerine eklenir. Sindirimi kolay olan kestane yüksek miktarda lif içermektedir. Yağ oranı az olan kestane, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Günde dört tane tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüzde yüzü karşılanır. Kabukları kaynatılıp elde edilen su çay olarak tüketilebilir. Bu çay mide asidini dengeler. Bağırsak florasını düzenler. Kısacası sindirimi düzenler.

Kestane nasıl toplanır, Kestane nasıl soyulur? Kestane toplamanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERKestane nasıl toplanır, Kestane nasıl soyulur? Kestane toplamanın püf noktaları

Her gün 5 tane kestane yerseniz! Kestane hangi hastalıklara iyi gelir? Kestane zehirlenmesiİLİŞKİLİ HABERHer gün 5 tane kestane yerseniz! Kestane hangi hastalıklara iyi gelir? Kestane zehirlenmesi

KESTANENİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Diyabet lifi içeren kestane, düşük şekerli besinler grubuna girer. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ayrıca kandaki şeker oranını düzenler. Lif bakımından zengin olması sadece şeker hastalarına değil aynı zamanda kilo vermek isteyen kişiler için de idealdir. 
   
 • Yüksek oranda C vitamini içeren kestane, güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı serbest radikalli hücrelerden arındırır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler. Kanın çoğalmasını sağlar. Ayrıca kan ve bağışıklığa bağlı oluşan hastalıkları engeller.
   
 • Kemik sağlığının en temeli magnezyum maddesidir. Magnezyum vücuda alındığında demir emilimi gerçekleştirmek için kullanıldığından vücut bu madde açısından eksiklik yaşar. Ancak kestanedeki yüksek magnezyum hem demir emilimini hem de magnezyumu sağlar. 
   
 • B vitamini kompleksi beyinin işlevini artırmada etkilidir. Kestane B vitamini bakımından zengin olduğundan hem beyin hem de sinir hücrelerini yeniler. Özellikle uzmanlar günde dört tane kestanenin hafızayı artırdığını ileri yaşlara görülme ihtimali olan unutkanlığı önlediğini vurguluyor.
   
 • Kanı artırıyor ancak lan basıncını düşüren nadir besinlerden biridir. Bu bakımdan kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önler. Aynı zamanda damarların sertleşmesinin de önüne geçerek tıkanıklık gibi durumların riskini azaltır. 

kestane besin değerleri

kestane besin değerleri

BİR YORUM YAPIN 2

Eyya 1 ay önce

kilosu 300 küsürdü en son maketlerde nereden alınacakki yensin zaten eskiden bir kaç kez alıyorduk bu sene elimiz gitmedi bir türlü

Teoman 3 yıl önce

Kestane şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besin falan değildir. Yazınız insanların sağlığıyla canıyla oynuyor.

Toplam 2 beğeni