Kestane nasıl toplanır? Kestane nasıl soyulur? Kestane toplamanın püf noktaları

Sonbahar mevsimini gelmesiyle birlikte toplanmaya başlayan kestaneler soğuk havaları vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor. İster sokaklarda satılan ister evde sobanın üzerinde pişirebileceğiniz kestane yorgunluğa ve hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevi görüyor. Kestane nasıl toplanır, kestane toplamanın püf noktaları nelerdir? İşte yanıtlar:

Ülkemizde daha çok Karadeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yetiştirilen kestane kış aylarının vazgeçilmezidir. Kestane hem lezzetli hem de sağlığa yararları bakımından çok tüketilir. Kestane, kayıngiller familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçlarına ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına olarak isimlendirilir. Kestanenin potasyum bakımından oldukça zengin olması, potasyum eksikliği olanlarda iyi bir potasyum tamamlayıcısı olduğu için tüketilmesi önerilir. Adeta bir kış klasiği olan bu atıştırmalık, sonbahar mevsiminde toplanmaya başlanır. Kestane toplandıktan sonra belirli bir süre kurumaya bırakılır. Kestane toplamak her ne kadar zahmetli olsa da uygulayacağınız kolay yöntemlerle kestane toplama işini daha kolay hale getirebilirsiniz. Peki kestane nasıl toplanır, kestane toplarken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir. Detaylar haberimizde:

Kestane nasıl çizilir? Kestane yapmanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERKestane nasıl çizilir? Kestane yapmanın püf noktaları

Kestane nasıl toplanır

Kestane nasıl toplanır

KESTANE NASIL TOPLANIR?

Kestane sonbahar başlarında olgunlaşmaya başlar, ekim ve kasım aylarında kestane hasadı başlar. Özellikle Karadeniz bölgesinde adım başı kestane ağaçlarına rastlamanız mümkün. Kestane her ne kadar yemesi güzel olsa da toplaması biraz zahmetlidir.

- Öncelikle kestaneni dışında bulunan dikenli kabuk yapısından dolayı eldivensiz toplamamanız gerekiyor.

Kestane toplamanın püf noktaları

Kestane toplamanın püf noktaları

- Kestane toplayanlar genelde direk yere düşenleri toplamayı tercih ediyor. Ama  büyük ağaçlardaki kestaneleri toplamak için uzun bir sopa almanız gerekiyor. Ya da tahtadan yapılmış bir nesne olabilir.

- Kestane ağaçların da bulunan kestaneleri düşürmek için ilk olarak başınıza şapka takın. Böylelikle kestaneleri silkelerken başınıza gelmesini engellemiş olursunuz.

- Daha sonra sopa yardımıyla kestane ağacında bulunan kestaneleri hafif bir şekilde sallayarak, dallardaki kestaneleri düşürmeye çalışın.

- Bütün ağacın dallarına aynı işlemi yaptıktan sonra kestaneleri, düşen kestaneleri bir çuvala koyup toplama işlemine başlayabilirsiniz.

- Hepsini topladıktan sonra sıra dikenlerini çıkarma işlemine geldi. Kestaneleri tek tek dikenlerinden çıkarıp sobada ya da fırında pişirip yiyebilirsiniz.

- Eğer kestaneler çok fazla ise kış mevsiminde tüketmek için serin bir ortamda saklayabilir ya da dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Kestane dikeninden nasıl ayrılır

Kestane dikeninden nasıl ayrılır

KESTANE DİKENİNDEN NASIL AYRILIR?

⇒ Kestaneyi dikeninden ayırmak için öncelikle eldiven giymenizi öneririz. Bazı kestaneler dikeni içinden ayrılması zor olduğu için elinizle açmanız gerekebilir.

⇒ Ellerinizle açamadığınız kestaneyi bir sopa veya sert bir cisim yardımı ile dikenini ezdirip kestanenin içinden çıkmasını yardımcı olup kestaneleri dikeninden kolayca ayırabilirsiniz.

Bebekler için az tuzlu zeytin yapımı! Bebeklere zeytin kaçıncı ayda verilmeli?

İLİŞKİLİ HABER

Bebekler için az tuzlu zeytin yapımı! Bebeklere zeytin kaçıncı ayda verilmeli?
Dal gibi yapan rendelenmiş elmalı tarçınlı yoğurt üçlüsü! Elma yoğurt detoksu nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Dal gibi yapan rendelenmiş elmalı tarçınlı yoğurt üçlüsü! Elma yoğurt detoksu nasıl yapılır?
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0