Çam kozalağının faydaları nedir? Çam kozalağını kaynatıp suyunu içerseniz ne olur?

20 Eylül 2020, 09:03
Çam kozalağının faydaları nedir? Çam kozalağını kaynatıp suyunu içerseniz ne olur?

Çoğu kişi bilmezse de çam kozalağının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolu hastalıkları için birebir fayda sağlayan çam kozalağı suyu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çam kozalağı suyu bronşları enfeksiyondan temizleyen alternatif ilaçlardan biridir. Peki Çam kozalağını kaynatıp suyunu içerseniz ne olur? Çam kozalağının faydaları nedir?

Milyonlarca çeşidi olan çam ağacında yetişen kozalakların insan sağlığına faydası var. Uzak doğuda tıbbı tedavide sıklıkla kullanılan çam kozalağı hakkında çoğu kimse süs eşyası yapar. Dekor amaçlı kullanılan çam kozalağı kış aylarında üst solunum yolları hastalıklarında doğal tedavi olarak tüketilir. Ayrıca güzellik amaçlı da kullanılan çam kozalaklarının hepsi aynı özellikte olmadığından kullanmadan önce bir uzmana danışılmalıdır. Genellikle yeşil halinde kullanılan kozalaklar vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçeriğinde verimli bir toprak kadar madde taşıyan kozalaklar sadece kaynatılarak değil öğütülerek de tüketilir. Yöreden yöreye kullanımı değişen kozalakların çiğ yani yeni çıkmış hali ile reçel yapanlarda var. En genel hali ise kaynatılarak tüketilmesidir. Yazın sonu ve son baharın başında toplanılan kozalaklar yetiştikleri yerlere göre farklı türlere sahiptir. 

ÇAM KOZALAĞI SUYUNUN BESİN DEĞERİ;

Bir bardak kaynatılmış çam kozalağı suyunun içeriğinde 40 gram protein, 19 mg kalsiyum, 4 gram şeker, 10 gram karbonhidrat ve 60 mg potasyum bulunur. 

çam kozalaklarının faydaları

ÇAM KOZALAĞININ FAYDALARI NEDİR? ÇAM KOZALAĞINI KAYNATIP İÇERSENİZ NE OLUR?

- Çam kozalağı sirke ile kaynatılıp gargara yapıldığında diş etlerindeki enfeksiyonlu hücreleri yok eder. Diş köklerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca diş yüzeyinde oluşan tartarları temizleyerek beyazlatır. Ancak bu karışım yutulmadan ağızdan atılmalıdır.

- Bir yemek kaşığı zeytin yağ, bir tane öğütülmüş çam kozalağı ve bir kaşık balmumu karıştırılarak yaraya ya da hasar almış cilde sürüldüğünde burada deforme olmuş hücreleri yeniler. Yaraların hızla kapanmasını sağlarken iz kalmadan kısa sürede geçmesinde etkili olur.

çam kozalağı suyu

- Yeşil halde toplanılan çam kozalakları kaynatılılır. Bir gün dinlendikten sonra süzülüp içerisine bal eklenerek tüketildiğinde boğazdaki mikropları temizler. Etkili bir balgam sökücüdür. Öksürme, bronşit ve nefes darlığı gibi hastalıklar sırasında tüketildiğinde hızlı bir tedavi süreci sağlar. 

- Tüketilen bu karışım içerdiği yüksek kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri vücuttan atarak, hastalıklara karşı bağışıklığın direncini artırır. 

- İçeriğinde potasyum bulunan çam kozalakları kozmetiklerden yıpranmış saçların daha parlak ve canlı durması içinde kullanılır. Aynı zamanda cilt hücrelerinin kendi kendilerini yenilemesine destek olur. Kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır.

çam kozalağının faydaları nelerdir

- Sürekli stres altında olan kişilerde bir süre sonra ciddi sinir çöküşleri yaşanır. Sinir hücrelerinin iletimi azaldıkça yorgunluk ve halsizlik gibi durumların yaşanma riski artar. Çam kozalağı içerdiği sakinleştirici sayesinde bu gibi durumların yaşanma oranını düşürür.

- Sinir hücreleri sadece ruhsal hastalıklara değil aynı zamanda beyinde ciddi hasarlara neden olur. Çam kozalakları sinirleri yatıştırarak odaklanma problemini çözer.

ÇAM KOZALAĞI SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Olgunlaşmamış yeşil çam kozalaklarından temiz 3 tanesini kesip yarım litre su ile kaynatın. 24 saat aynı su da bekletin. Daha sonra kozalakları süzüp suyu ayrı bir tencereye ekleyip bir kes daha kaynatın. Acı bir tadı olacağında bal ilave edip tüketin. Günde bir bardak yeterli olacaktır. 

çam kozalağı nasıl tüketilir

ÇAM KOZALAĞININ ZARARI VAR MIDIR?

Suyu hazırlanırken yeşilini kullanın. Diğer tariflerinde örneğin reçel ve pekmez yaparken kesinlikle olgunlaşmış kahverengi olanını tüketin. Aksi halde ciddi sindirim sorunlarının yaşanmasına zemin hazırlarsınız. Ayrıca aşırı tüketimi de önerilmez. Faydalı hale gelen bu besin ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden özellikle kronik hastalığı olanlar doktorlarına başvurarak tüketmesi tavsiye edilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
18 Yorum Var
 • Cinar 1 hafta önce Şikayet Et
  Kozalak surubu küçük çocuklara verilirmi
  Cevapla
 • kenan 4 hafta önce Şikayet Et
  kalp rahatsızlıgı olana zarari varmı
  Cevapla
 • Adem 1 ay önce Şikayet Et
  Cam kozalagi suyunu acmi tokmu icecez hic bir sitede yazmamislar
  Cevapla
 • Nagihan 2 hafta önce Şikayet Et
  Sabahları ac karna 1 kasik
 • Şükran 3 ay önce Şikayet Et
  Çam kozalakları ile ilgili duyumlarım vardı. Bu yazılanları okuyup bilinçlenmek ve faydalanmak istedim fakat kaç dakika kaynatılması ve kaç gün kullanılması hakkında ayrıntılı bilgiye rastlamadım. Hangi tür çam kozalağı olması hakkında da bir bilgi yok. Yetiştiği toprağa göre içeriğindeki mineraller değişir mi? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
  Cevapla
 • Şeref 2 hafta önce Şikayet Et
  Kaynatın saat önemli deyil sonra bekletin bir gün daha sonra suyu güzelce süzün ve dolaba koyun her sabah aç karnına bir bardak için rengi vişne suyu gibi oluyor biraz buruk olsada çok faydası var
 • Altan 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün bitkisel gıdalar 21 gün kullanılmalı ve sabahları aç kahvaltıdan 20 dkk önce 1 hafta dinlen 21 daha 3 dehadan sonra birileri değiştiğinizi söyleyecektir
 • Fatma 2 ay önce Şikayet Et
  Kara çam kozalağı kullanılıyor. Kozalaklar yeşil dönemde toplanacak. Temmuz ayında toplanması çok iyi olur. Özellikle Temmuz ayı başı ile 15 ine kadar olan dönemde toplamanızı tavsiye ederim. İmkanı olanlar yüksek kesimlerden ya da yayladan kozalak toplarsak çok daha iyi olur. Bütün bu faktörler kozalağın içerik kalitesini etkiler
 • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğada zararlı ne var ki
  Cevapla
 • Enes 6 ay önce Şikayet Et
  Zehirli mantarlar zehirli otlar alerjen birsürü bitki polen var ayrıca kenevirde doğada yetişiyor. Düşünceniz çok yanlis. Doğada herşey mevcut önemli olan onu bilinçli kullanmak
 • zehir 9 ay önce Şikayet Et
  zehir de dogadan. mantarlar, yilanlar vs. dogada zararli seyler de var
 • ....? 10 ay önce Şikayet Et
  İnsan!
Yorumların Tümünü Okuyun