Çok sık kullanılmazsa da aslında asırlardır alternatif tıpta kullanılan kozalak şurubu devamlı öksürüğü keser. Akciğerleri temizleyen bu doğa harikası hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evde kolayca elde edebileceğiniz kozalak şurubu özellikle mevsim geçişlerinde uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Kozalak şurubunun faydaları nelerdir? Kozalak şurubu nasıl tüketilir?

Geçtiğimiz günlerde yeni bir araştırma ile elde edilen sonuçlarda kozalak şurubunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıktı. Aslında yüzyıllardır tüketilen kozalak şurubu günümüzde artan hazır gıda ve hazır besinler nedeniyle unutulmak üzereydi. Ancak artan virüs ve enfeksiyonlu hastalıklardan sonra doğal beslenmenin de önemi hatırlatıldı. Bunlardan biri de kozalak şurubu oldu. Vücuttaki hücrelerin yapısını yenileyerek hastalıklara karşı bağışıklığın direncini artıran kozalak şurubuna aynı zamanda kozalak reçeli de denir. Bu durum biraz kıvamıyla alakalıdır. Bazıları yaparken fazla kaynatarak kıvamını koyulaştırıp kaşık kaşık yerken bazıları ise daha sıvı şekilde tüketir. Anadolu'da özellikle çam ağaçlarının yaygın olduğu köylerde yerel halk tarafından sıklıkla tüketilir. 

 • Akciğerleri temizler. Hava yollarını yeniler.
 • Vücudun enerjisini artırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Enfeksiyonu ve toksinleri vücuttan atar.

İLİŞKİLİ HABERÇam kozalağının faydaları nedir? Çam kozalağını kaynatıp suyunu içerseniz ne olur?

kozalak şurubunun daha kıvamlı hali akciğerlere fayda sağlar

KOZALAK ŞURUBU NASIL YAPILIR?

Daha faydalı olabilmesi için uzmanlar yeşil olan kozalakların tercih edilmesini öneriyor. Yaklaşık 15 adet yeşil kozalak iyice yıkanmalı. Daha sonra 1 litre su üzerine boşaltılıp ocağa alınmalı. Kaynadığı sırada Üzerine 2,5 su bardağı toz şeker ilave edilmeli. Son olarak kaynama devam ederken bir buçuk su bardağı ilave edilmeli. Ortalama 3 ya da 3,5 saat boyunca kaynatılmalı. Arada karıştırılmalı. Kıvamı istediğiniz noktaya gelince altını kapatıp ılımasını bekleyin. İçleri iyice yıkanmış olan kavanozların içine doldurun ve serin bir yerde bir kaç gün beklettikten sonra tüketin. Uzmanlar sabah aç karna ya da ara öğünden önce bir iki kaşık tüketilmesini tavsiye eder.

kozalak şurubu çam kozalağından yapılır

İLİŞKİLİ HABERÇam kozalağı suyu nasıl tüketilir? Çam kozalağı yoğurdunun inanılmaz faydaları...

KOZALAK ŞURUBUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Solunum yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan öksürük akciğer rahatsızlıkları için kozalak şurubu tavsiye edilir. Virüslerin etkisini kısa sürede yok eden kozalak şurubu nefes darlığına da fayda sağlar.
   
 • Bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyen kozalak şurubu mevsim geçişlerinde yaşanma ihtimali olan hastalıklara karşı direnci artırır. Özellikle düzenli tüketilmesi önerilir.
   
 • Güçlü bir sakinleştirici özelliği olan kozalak şurubu sinir sistemindeki deformasyonu yeniler. Bu sayede gün içinde artan stres ve depresyon riskini düşürür. Ayrıca uyku problemini çözerek akşamları Daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
   
 • Vücuttaki tüm mikropları temizleyerek karaciğere destek olur. Karaciğerin işlevselliğini artırarak idrar yoluyla tüm toksinleri atar. Bu aynı zamanda cildin yenilenmesi içinde faydalıdır.
   
 • Dişlerdeki çürümeyi azaltır. Besin atıklarını temizleyerek ağız kokusu ve ağız içi yaralanmaları önler. 
   
 • Vücudun enerji depolarını güçlendirerek kan akışını düzenler. Gün boyu daha dinç ve enerjik olunmasını destekler. 

İLİŞKİLİ HABER

Batık kasık kılları nasıl alınır? Batık olan kasık kıllarını düzelten kolay yöntem

İLİŞKİLİ HABER

Çok hızlı yağ yaktıran Türk kahvesi diyeti! 1 haftada 7 kilo verdiren Türk kahvesi diyeti

BİR YORUM YAPIN 3

YUH 1 hafta önce

koca karı ilacı. hem de garantili

misafir 21g 1 hafta önce

doğada bir çok faydalı bitkinin olduğu bir gerçek.bu konularda ciddi araştırmalara gerek var. elimizdeki bitkilerden elbette yararlanmanın yolları aranmalı ancak kandırmayın insanları. o kadar sigara iç sonra deki tertemiz akciğer.yok ya.

Özmen Küçükuysal 1 hafta önce

Teşekkür ederiz. Çok güzel bir ürün ve tarifi.