Bebeklere Heimlich Manevrası nasıl yapılır? Bebeklerde solunum yolu tıkanmalarına ilk yardım

Son günlerde sosyal medyada en çok rastlanan durumlardan biri bebeklerin boğazına kaçan cisim nedeniyle nefes almakta güçlük çekilir. Bu sırada uygulanan Heimlich Manevrasının ise yaşam kurtarmak da ne kadar önemli olduğunu anlaşıldı. Peki bebeklere Heimlich Manevrası nasıl yapılır? Bebeklerde solunum yolu tıkanmalarına ilk yardım

Bebekler ay geçtikçe etraflarını keşfetmeye başlar. Bu sırada ise çevrelerindeki cisimlere ya da eşyalara nasıl davranmaları gerektiğini çözmeye çalışır. O sıralarda ise sağlıksal durumlarla karşılaşılabilir. Bunlardan en sık olanı ise solunum sıkıntısıdır. Boğazına herhangi bir simin kaçması durumunda yaşanan durum sırasında ise uzmanlar genellikle yetişkinlere yapılan Heimlich Manevrasını uygulanır. Ancak yetişkinlere oranla Heimlich Manevrası bebeklere farklı uygulanır. 

bebeklerde solunum tıkanması ölüme neden olabilir

bebeklerde solunum tıkanması ölüme neden olabilir

ANNE BABALAR DİKKAT!

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Banu Bal Çermik, anne ve babaların en çok karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olan heimlich manevrası hakkında açıklama da bulundu. 

Uzman doktor Çermik konu hakkında "Özellikle 1 ile 2 yaş arası çocuklarda yabancı cisim yutma ve buna bağlı solunum sorunları oldukça sık gözlemlenir. 1 yaş altında çocuklarda solunum yoluna kaçan yabancı cisim bebek ölüm nedenleri arasında 5. sıradadır. Solunum yollarına sıklıkla kaçan yabancı cisimler çekirdek, fındık, fıstık, leblebi, kuru üzüm gibi kuru yemişler, tam çiğnenmemiş besinler ve küçük oyuncak parçalarıdır" şeklinde konuştu. Yaşanılan durum karşısında ise anne babanın mutlaka aldıkları eğitimi uygulamaları konusunda uyardı. 

İlk yardım çantasında bulunması gerekenler! İlk yardımda çantasında zorunlu olan malzemelerİLİŞKİLİ HABERİlk yardım çantasında bulunması gerekenler! İlk yardımda çantasında zorunlu olan malzemeler

BEBEKLERE HEİMLİCH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Bebeklere uygulanan Heimlich Manevrasında bebeğin yüzü yere doğru dönük olacak. Kolun dirseği kısmının iki yanına bebeklerin bacakları bırakılır. Avuç içiyle de bebeğin boyun kısmı tutulur. İki kürek kemiğinin tam ortasına orta sertlikte ve süpürge yapılır gibi beş kes ardı sıra vurulur. Bu içlen işe yaramadığında ise bebek ters çevrilir. Göbek deliği ve imam tahtası arasına orta parmak ve yüzük parmağı birleştirilerek 5 kez orta şiddette baskı uygulanır. 

bebeklere yapılan ilk yardım müdahalesinde yavaş almak gerekir

bebeklere yapılan ilk yardım müdahalesinde yavaş almak gerekir

BEBEKLERDE SOLUNUM SIKINTISI NEDEN OLUR? 

 • Herhangi bir cisim soluk borusuna kaçmış olabilir. Bunun dışında öksürürken tükürüğün soluk borusuna kaçması. Üst solunum yolu hastalıklarına bağlı dilin içe kaçması. Bebeklerin boyun kısımları 5 yaşına kadar çok hassastır. Kusma gibi durumlarda tam olarak kaslarını kullanamadıklarında solunum sıkıntısı yaşayabilirler. 

İlk yardım nasıl yapılmalı? Doğru bilinen yanlışlar neler?İLİŞKİLİ HABERİlk yardım nasıl yapılmalı? Doğru bilinen yanlışlar neler?

BEBEKLERDE SOLUNUM SIKINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebek aniden nefes almaya başlamaz. Bu sürede hızlı hızlı yaptığı vücut hareketleri solunumdan kaynaklı yavaşlar. Beyne oksijen gitmediğinden bebek kontrol mekanizmasını kaybeder. Ağzından hırıltılı sesler gelir. Ten rengi aniden pembe, kırmızıya dönüşür daha sonra morarmaya başlar. 

bebeklerde en iyi müdahale yüzü yere gelecek şekilde yapılmalı

bebeklerde en iyi müdahale yüzü yere gelecek şekilde yapılmalı

BEBEKLERDE SOLUNUM YOLU TIKANMALARINA İLK YARDIM

 1. Bebeğin kafası elle tutulur. Ağzı açılarak ilk müdahale havanın girip girmediğini kontrol ederek yapılır. Bu sırada kesinlikle bebeğin sırtına sert bir şekilde vurup ya da parmağı ağzına koyarak müdahale etmeyiniz.
   
 2. Bir cismin kaçması durumunda yapılacak en hızlı müdahale Heimlich Manevrasıdır. Bu manevrayı da yapmadan çok iyi eğitim almış olmanız gerekiyor. 
   
 3. Bebek tıkanmalarında en çok kullanılması gereken diğer yöntem ise bebeği avuç içine alıp yüzü yere dönecek şekilde sırtına hafif vurmaktır. 
   
 4. Kusma gibi solunum sıkıntılarında bebek yan yatırılarak sırtına ritimli vuruş yapılarak kusmanın boğaza kaçmadan ağızdan çıkması sağlanır.
   
 5. Öksürükten kaynaklı bir solunum sıkıntısında ise suni teneffüs yapılarak nefes borusuna fazla hava verilerek açılmalıdır. 
Akciğeri temizleyen: Kozalak şurubunun faydaları nelerdir? Kozalak şurubu nasıl tüketilir?

İLİŞKİLİ HABER

Akciğeri temizleyen: Kozalak şurubunun faydaları nelerdir? Kozalak şurubu nasıl tüketilir?

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0