Mahlebin faydaları nelerdir? Mahlep hangi hastalıklara iyi gelir?

04 Mayıs 2020, 20:47
Mahlebin faydaları nelerdir? Mahlep hangi hastalıklara iyi gelir?

Toz haline getirilerek baharat olarak kullanılan mahlebin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle solunum hastalıklarını önlemek için süt, bal ile karıştırılıp tüketilebilir. Peki mahlebin faydaları nelerdir? Mahlep hangi hastalıklara iyi gelir? Sizler için mahlep hakkında merak ettiklerinizi araştırdık. Haberin detayında mahlebe dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kandil simidinin içerisine eklenen mahlep, ağaç ve çalı karışımıdır. Güzel kokusu ile etrafı saran mahlep, beyaz renkli çiçektir. Büyüdükçe siyah bir renk alır. Görünüş itibari ile genellikle badem ile karıştırılır. Orta ve Güney Avrupa'da yetişen bu hoşlu meyveye halk arasında kokulu kiraz, meltem ve idris ağacıda denilir. Yağ ve toz halinde kullanılan mahlep aktarcılardan alınabiliyor. Meyve olarak yetişse de genellikle ufalanarak baharat olarak tüketilir. Tıbbi tedavi de idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Hoş kokusu sayesinde afrodizyak etkiye sahiptir. Ülkemizde Tokat, Amasya ve Mardin'de yetiştiriliyor. İçeriğinde bolca potasyum, protein, lif, yağ asidi, magnezyum ve kalsiyum bulunur.

mahlebin faydaları

MAHLEBİN FAYDALARI NELEDİR? MAHLEP HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- Potasyum bakımından zengin olan mahlep bağışıklık sistemindeki zararlı serbest radikalleri temizleyerek güçlenmesini destekler ve hastalıklara karşı direncini artırır. Toz haline getirilen mahlep süt ile karıştırılarak tüketilebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gerekir. 

- Metropol yaşamda sıklıkla karşılaşılan hastalıklar yorgunluk, uykusuzluk ve stres sonucu oluşur. Bu da şiddetli baş ağrılarına zemin hazırlar. Mahlep içerdiği güçlü floven sayesinde sinir hücrelerinin işlevselliğini artırarak bu hastalıkların yaşanma oranını düşürür. Böylece baş ağrısının önüne geçer. 

toz mahlep

- Göğüs sıkışması ani nefes darlıkları birçok nedenden ortaya çıkabilir. Mahlebin yatıştırıcı etkisi sayesinde bu tür sağlık sorunları giderilebilir. Özellikle toz halinde mahlep bal ile karıştırılarak tüketildiği sırada göğüs kısmına sıcak bir havlu konulması tavsiye edilir. 

- Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde üst solunum yollarından dolayı boğazda biriken mikropları öksürük ile söker balgam şeklinde atılmasına yardımcı olur. Bu faydası sayesinde boğazdaki tümörlü hücreleri atarak kanserin oluşmasını önler. 

mahlep

- Kandaki şeker oranını düzenleyen etkili besinlerden biri olan mahlep, şeker hastaları için oldukça idealdir. Aynı zamanda mahlep vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi de sağlar. Bu sayede gün içerisinde iş yoğunluğunun neden olduğu stresi azaltır. Kişinin beyin ve sinir sağlığını da korur.

- Vücuttaki toksinleri biriktiren karaciğeri de temizlemede etkili olan mahlep, idrar yolu ile tüm toksinleri atar. Karaciğerin yağlardan hasar almasını önleyerek kendini yenilemesine destek olur. Böbrekler içinde aynı görevi yapan mahlep, enfeksiyon nedeniyle yaşanan ağrıların oranını azaltır. Aynı zamanda böbreklerde biriken toksinleri de atmada etkilidir.

- Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kolesterolün yükselmesini önleyerek, damar tıkanmasının önüne geçer. Kalp hastalıklarının riskini azaltır. 

- Kalsiyum ve potasyum vücut gelişiminde etkili olan minerallerdir. Bu mineraller gün içerisinde vücuda alınması gerekir. İki mineral bakımından en zengin süttür. Ancak mahlep ile süt karıştırılarak tüketildiğinde vücudun alması gereken karşılanır. Uzmanlar çocuk, ergen ve hamilelerin bu karışımı sıklıkla tüketmesini tavsiye eder. Kemik ve kas kütlesini artırır. 

İÇERDİĞİ DEĞERLER

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • sıla 2 ay önce Şikayet Et
    İnsan bir yorum yapar
    Cevapla