Özellikle genç yaştaki insanlarda sık sık görülen halsizlik dikkate alınmayan bir hastalıktır. Ancak uzmanlar halsizliğe ciddi hastalıkların neden olabileceğini söyledi. Peki halsizlik neden olur ve belirtileri nelerdir? Sizler için günümüzde yaygın olan hastalıkların başında gelen halsizlik hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzmanlardan halsizliği önlemenin yollarına dair her şeyi haberin detayında:

Hava kirliliği, düzensiz beslenme, vitaminsizlik, uzun saat aralıklarında çalışma ve ruhsal bunalımlar halsizliğe neden olur. Bu ileri seviyelere ise kronik yorgunluğa dönüşür. Sürekli uyuma isteği 8 saatten fazla uyumasına rağmen uykusuzluk çekme gibi durumlarla görülen halsizlik farklı etkenlerle oluşur. Sinir sisteminindeki çöküşün neden olduğu halsizlik basit bir sağlık sorunu gibi gelse de aslında doğru tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara zemin hazırlar. Bazı bilim adamların vücudun enerjisinin düşmesinin de halsizliği getirdiğini vurguluyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen halsizlik beraberinde yaşam isteğinin azalmasını getirir. Bu tür hastalar asosyal ve iş yapmama durumları yaşar. Uzun süreli aç kalan vücutta da görülen halsizlik için uzmanlar bazı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. 

İLİŞKİLİ HABERStres neden olur? Stres vücuda neler yapar? Akut stres bozukluğunun belirtileri nelerdir?

halsizlik neden olur

HALSİZLİĞİN NEDENLERİ NELERDİR?

- Az uyku ya da dengesiz uyku

- Bağışıklık sisteminde vitaminsizliğe bağlı bozulma

- Düzensiz beslenme

- Hormonlarda bozukluk 

- Stres oranını artıracak iş ortamı

- Güne kahvaltı yapmadan başlama ve ağır yağlı besinler tüketme

- Az su içme

- Kafein içeren içecekleri fazla tüketme

halsizlik belirtisi

HALSİZLİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Cildin sarı renkte olması

- Sürekli baş ve göz ağrısı çekme

- Uyku sonrasında bile kas ve kemik ağrısı

- İdrarda koku ve renkte koyuluk

- Şeker hastası olma

- İştahın aratması

- Cilt ve dilde kuruluk

- Böbrek ağrısı ve böbrek taşı oluşması gibi durumlar halsizliğin belirtilerindendir.

Uzmanlar Ramazan aylarında artan halsizliğin, nedenini ise sahurda ve iftarda tüketilen bazı besinlerden kaynaklı olduğunun altını çiziyor. Daha enerjik ve sağlıklı bir Ramazan geçirmek için uzmanlar mutlaka sahur yapılması gerektiğini vurguluyor. Bunun için de bazı besinlerin tüketilmemesini bazıların ise daha sık tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

halsizliğe iyi gelen besinler

HALSİZLİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

HALSİZLİĞE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

KURUYEMİŞ

Çiğ badem, ceviz ve çiğ fındık gibi besinler magnezyum bakımından oldukça zengindir. Magnezyum özellikle sinir hücrelerinin çalışmasını destekler. Bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek vücudun enerji oranını artırır. Akşam yemeği sonrasında birer saat aralıklarla bir avuç tüketilmesi uzmanlar tarafından kabul edilen miktardır.

kuruyemiş

SU

Günlük ortalama 2,5 litre su tüketilmelidir. Özellikle sıcak günlere denk gelen Ramazan ayını daha rahat atlatmak için bu 2,5 litre ortalamasını iftar sonrasından sahura kadar yapılması gerekir. Ayrıca sıvı oranı yüksek, domates salatalık ve karpuz tüketimininde artırmak gerekir.

su

KOMPOSTOLAR

İftarda kayısı, vişne ve erik gibi meyvelerin kompostolarını tüketerek hem halsizlik giderilir hem vücudun ek sıvı oranı karşılanır. Ayrıca bu besinlerin zengin posası sayesinde sindirimi kolaylaştırdığından Ramazan'da kabızlık gibi sağlık problemlerinin yaşanmasını da engeller. 

komposto

SÜT VE SÜT ÜRÜNLER

Süt ve sütten yapılan diğer besinleri tüketilerek vücudun ihtiyacı olan kalsiyum  ve antioksidanları karşılayarak gün içerisinde daha dinç olmasını sağlarsınız. Lif zengini olan süt ürünlerinden özellikle yoğurt hem sinir hem de sindirim sistemlerini yeniliyor. 

süt ve süt ürünleri

İLİŞKİLİ HABER

Güneş yanığı nasıl geçer? Deniz sonrası yanıklar için kolay çözümler

İLİŞKİLİ HABER

Hint yağı nedir ve ne işe yarar? Hint yağının faydaları nelerdir? Hint yağı nasıl kullanılır?

BİR YORUM YAPIN 6

Afyok03 10 ay önce

Asgari ücretle evi zor geçindiriyoruz, 2 haftadır pazara çıkamadım, siz akşam yemeğinden sonra kuruyemiş yiyin diyorsunuz, hayat size güzel.

Toplam 8 beğeni

Gülendal Sari 9 ay önce

Cok haklisin kardesim, ben avrupada yasiyorum burada bile cok zor gecinmek . Allah cümlemizin yardimcisi olsun . Selamlar

Toplam 1 beğeni

Vatandaş 10 ay önce

4 kişilik aile bir ay akşam yemeklerinden sonra bir avuç kuruyemiş yesin, altı ay belini doğrultamaz. Olacak olan budur.

Toplam 8 beğeni

ramazan arıcı 10 ay önce

evet kuru yemiş faydalı, ama yeme zamanına dikkat bunlar hazmı zor şeyler, akaşam değil öğleden önce yemeli. yoksa bütün gece kabus görebilirsiniz.

Toplam 1 beğeni

Hasimato.com 1 yıl önce

Halsizlik, kilo alma, unutkanlık, aşırı üşüme, tiroid hormonu yetmezliğinin (hipotiroidi) işareti olabilir. Tiroid hormonu eksikliğine en sık yol açan hastalık, kronik tiroid iltihabı'dır (Haşimato tiroiditi). Kanda TPOAb yüksekliği ve ultrason ile teşhis konur. Son senelerde selenyum ve çörek otunun bu hastalık üzerinde çok etkili olduğu ispatlanmıştır.

Toplam 4 beğeni

Hormonlar İçin 10 ay önce

Cam şişedeki bir litre suya yarım çay kaşığı Boraks atın. Çocuklar hariç biz her gün bir bardak içiyoruz. Bu konuyu araştırın ve sorunlarınıza son verin.

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun