Protein bakımından en zengin kümes hayvanlarından biri olan hindi eti vücut sağlığı için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kalorisi yüksel olmasına rağmen içerdiği selenyum sayesinde vücutta serbest radikali hücrelerin birikmesini önler. Bu sayede kanser oluşumunun önüne geçer. Uzmanlar ayda bir kez de olsa tüketimini tavsiye eder. Peki Hindi etinin faydaları nelerdir?

Kolesterol ve yağ oranı oldukça düşük olan hindi eti, protein bakımından da bir o kadar zengindir. Tarihte ilk kez 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa'ya getirilen hindi, özel kutlamalarda tercih edildi. Anadolu topraklarında ise yüzyıllardır tüketilen hindi eti, özellikle soğuk kış günlerinde vücut ısısını artırdığından tüketildi. Pişirilmesi zor olan hindi eti günümüzde çok tercih edilmez. Özel günlerden özel günlere pişirilerek tüketilen hindi eti, 100 gramlık bir porsiyonu bile vücudun ihtiyacı olan proteini fazlasıyla karşılar. Diyet yapanların tavuk ve kırmızı etine oranla hindi eti tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü hindi etinin yağ oranı oldukça az ve bağırsakların çalışması için fayda sağlar. Bunların yanı sıra serotonin üretimi konusunda da oldukça etkilidir. Uzmanlar bu yüzden insanların ayda bir kez de olsa hindi eti tüketmelerini öneriyor.

İLİŞKİLİ HABERTavşan etinin faydaları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?

hindi eti yüksek oranda protein içerir

HİNDİ ETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Düşük kolesterol seviyesi içeren hindi eti, kalp ve damar sağlığına olumlu katkı sağlar. Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşüren hindi eti, ani damar tıkanmalarını önler.
   
 • B vitamini kompleksi bakımından zengin olan hindi eti, vücudun enerji oranını artırır. Aynı zamanda enerji depolayan hindi eti, yoğun iş temposunda stres ve depresyon gibi sorunların yaşanmasını engeller. 
   
 • Kandaki hücrelerin sayısını artırarak kansızlığın önüne geçer. Aynı zamanda kan basıncını dengeler. 
   
 • Serotonin hormonu bakımından zengin olan hindi eti, özellikle ruhsal hastalıklar yaşayan kişiler için tavsiye edilir. 
   
 • Yüksek antioksidan içeren hinti eti, vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece yaşlanmayı geciktirir. 

İLİŞKİLİ HABERKaz etinin faydaları nelerdir? Kaz yağı ne işe yarar ve faydası var mıdır?

hindi eti yüksek oranda protein içerir

HİNDİ ETİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu gibi hindi eti de alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden tüketilmeden önce bir uzmana danışılması gerekir. Bunun yanı sıra son günlerde hormonlu besinler listesinde olan hindi eti hakkında bilgili olmadan alınması tavsiye edilmez. Aksi halde yukarıdaki tüm faydaların tam tersi bir etkiye neden olur. 

HİNDİ ETİ NASIL TÜKETİLİR?

Birçok pişirme yöntemi ile tüketilen hindi et konusunda Anadolu mutfağında en lezzetli tarif bulunmaktadır. Hindi eti marine edildikten bir süre sonra bekletilir. Bir gün boyunca hazırlanan sarımsaklı baharatlı sosta bekletilen hindi eti daha sonra yüksek ısında bir fırına verilir. En az 3 en fazla 5 saat sonra fırından çıkartılarak tüketilebilir. Ya da göğüs kısmı ufak ufak kesilerek pilavlı yemek yapılır. 

İLİŞKİLİ HABERÖrdek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?

hindi eti besin değeri

İLİŞKİLİ HABER

Turner sendromu nedir? Turner sendromu belirtileri ve tedavisi nelerdir?

BİR YORUM YAPIN 12

hayydangeldim 5 ay önce

yılbaşında hindi etleri ellerinde patladı sanırım . :) (elhamdülillah) bekledikleri itibarı göremeyince ellerinde kalan hindileri satabilmek için hindi etinin bin bir türlü lezzetinden(!) söz etmeye başlamışlar. bu memleket müslüman yılbaşıyla şunla bunla gavurlaştıramıyacaksınız.

Toplam 2 beğeni

Ben 5 ay önce

Hindiciler satamıyor mu

Toplam 1 beğeni

KEKLİK 5 ay önce

Uılbaşında hindileri satamadılar:D

Toplam 1 beğeni

ismet 5 ay önce

kilosu 51 lira 5 kilodan ufak hindi yok piyasada yani 250 tl bir hindi ya nasıl olacak

Şenol 5 ay önce

Kimse yemeyince birden bin türlü yararları ortaya çıktı. Manidar.

Toplam 3 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun