İshal neden olur? En çabuk ishal nasıl geçer? İshale iyi gelen besinler nelerdir?

30 Kasım 2020, 09:21
İshal neden olur? En çabuk ishal nasıl geçer? İshale iyi gelen besinler nelerdir?

Koronavirüs beliritlerinden biri olan ishal, ciddi bir sindirim hastalığıdır. Dışkılamanın yüzde 70'ini sıvı olarak akmasına neden ishal, Dünya Sağlık örgütüne göre çocuklarda görüldüğünde ölüme neden olabilir. Vücutta ciddi bir su kaybına yol açar. Kalın bağırsaktaki fonksiyonel bozuklukla ortaya çıkan ishal hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki En çabuk ishal nasıl geçer? İshale iyi gelen besinler nelerdir?

Anne karnından beri gelişen beslenme vücudun şekillenmesi ve sağlıklı bir yaşamı için gerekli ihtiyaçlardan biridir. Ancak dünyaya geldikten sonra şekillenmeye başlayan beslenme beraberinde bazı komplikasyonlarda oluşur. Özellikle hassas olan sindirim sorunları bunların başında gelir. Anne sütü ile tam beslenememiş ve bağırsak oluşumunda sıkıntıları olan kişilerde bu yüzden sıklıkla ishal görülür. İshal aslında birçok nedenden dolayı her yaşta görülebilir. Yeni doğan bebekte görülmesinin nedeni henüz yeni oluşan bağırsaklarda eksik olan flora sayısından kaynaklıdır. Çocukluk döneminde ise sağlıksız beslenme, uyku sorunu ve alerjik semptomların görülme sıklığa bağlıdır. Yetişkinlikte ise tıpkı bebeklikteki gibi az olan flora sayısı ya da çeşitli dış etkenler örneğin tüketilen suyun tam temiz olmaması ya da kronik hastalıklardan dolayı tüketilen ilaçların yan etkilerinden kaynaklı da bağırsakların işlevselliğinin bozulmasına yol açar.

ishal şiddetli karın ağrısına yol açar

İSHAL NEDEN OLUR

- Yeterli miktarda annesi sütü ile beslenmemek

- Çocukken geçirilen enfeksiyonlu hastalıklar sonucu virüslerin vücutta kalması

- Bağırsak florasını düşüren beslenme şekli

- Alerjik ve yüksek ateşli hastalıkların oluşturduğu komplikasyonlar

- Hastalıkların belirtileri

- Tüketilen besinlerin tarihinin geçmesi

- Vücudun ihtiyacı olan lif oranını karşılamamak gibi durumlar ishale yol açabilir. Ancak bunun yanı sıra yaz aylarında artan sıcaklıklar vücut ısı dengesini bozar. Sıcaklık organların özellikle de bağırsakların fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu da kusma ve ishalin artmasına yol açar.

uzun süreli dışkılama vücudun enerjisinin düşmesine sebep olur

İSHAL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şiddetli karın ağrısı ve kasılmalarla görülen ishal, huzursuz uyku ve sosyal ortamda rahat hareket etmeyi engeller. Dışkılama da sıklık görülür. Dışkılama sonrası kusma hissi yaşanır. Artan dışkılama ile beraber terleme ve yüksek ateş görülür. Hafif bir baş dönmesi, ağız kokusu ve iştahsızlık belirtiler arasında yer alır. İshal olan kişinin dudakları kurur. Genellikle aniden zayıflama ve vücut yorgunlukları yaşanır. Ten rengi ya beyaz ya da sarı olur. Yorgun ve halsiz görülür. 

sık sık tuvalete çıkma ishalin belirtileri arasında yer alır

İSHALE NEDEN OLAN BESLENME ŞEKLİ NEDİR?

Günlük beslenme şekli sindirim sistemini etkilediğinden ishale neden olan yiyecekler konusunda uzmanlar uyarıda bulunur. Örneğin baharatlı yiyecekler bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra aşırı yağlı, işlenmiş ve gazlı içecekler de yol açabilir. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri aşırı protein içerdiğinden hücre yapısını bozar. Bu hem gaz sıkışmasına hem de ishale yol açabilir. Aşırı tüketilen nohut, ıspanak, soğan, sarımsak ve çiğ sebzelerde ishal yapan besinler arasında yer alır. 

ishal genellikle sağlıksız beslenme alışkanlığına bağlı görülebilir

EN ÇABUK İSHAL NASIL GEÇER?

İshali hızla durdurmanın yollarından biri patates haşlamasıdır. İki orta boy patates bağırsakların daha yavaş çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra yulaf, buğday ya da pirinç lapası da bağırsakların hızlanmış fonksiyonunu düşürebilir. Bu süreçte su tüketimini artırmak hem ishali hem de vücudun enerjisinin düşmesinin önüne geçer. Bazı uzmanlar sarı leblebi, çubuk kraker ve ekmeğin ishale iyi geldiğini vurguluyor. Muz ve elma da ishale iyi gelen meyvelerdendir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar