Konversiyon bozukluğu nedir? Konversiyon bozukluğunun belirtileri nelerdir?

09 Nisan 2021, 15:03
Konversiyon bozukluğu nedir? Konversiyon bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Dizi ve filmlerde son yıllarda psikolojik rahatsızlıkların gösterilmesi artıkça izleyiciler de hastalıkların ne olduğu araştırmaya başladı. Bunlardan biri de konversiyon bozukluğu oldu. Konversiyon bozukluğu kişinin herhangi fizyolojik bir rahatsızlığı olmamasına rağmen kendisinin felç geçirdiğini hissetmesidir. Peki Konversiyon bozukluğu nedir? Konversiyon bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Nörovejetatif sistemdeki organların psikolojik etkileri sonucu işlevini yitirmesine konversiyon bozukluğu denir. Histeri rahatsızlığıyla bir tutulurdu ancak uzmanlar son yıllarda bu hastalığın daha farklı olduğunu vurguladığından ayrı bir çalışma yapıldı. Yapılan araştırmalarda hastalık kırsal kesimlerde eğitim düzeyi az kişilerde saha sık rastlandığı ortaya çıkarıldı. Ayrıca 15-35 yaş grubunda görülen rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanır. Histeri gibi bu rahatsızlığa sahip insanlarında ilgi çektiği düşünülmüştür. Ancak bu hastalar ilgi çekmek için hasta olduklarını iddia eder. Felç geçirdiğini ya da sık sık bayıldığını düşünür.

  • Yapılan testlerde ise hastanın felç geçirme ya da bayılmaya neden olabilecek bir durumunun söz konusu olmadığı tespit edilmiştir.
     
  • Psikolojik olarak hastanın kendini bu sağlık sorunlarını yaşadığı hissettiği ortaya çıkarılır.
     
  • 1900 yıllarında Sigmund Freud'in araştırmaları sırasında bu hastalığı ortaya çıkarmış olabileceği düşünülüyor.
     
  • Freud bu hastalığın ortaya çıkarılmasının en önemli etkenin bastırılmış duyguların farklı yollarla ortaya çıkma isteği olduğunu vurgulamıştır

konversiyon bozukluğu sürekli hasta olduğu hissi verir

KONVERSİYON BOZUKLUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Konversiyon bozukluğu olan insanlar genellikle nöbet tarzı bir sorun yaşar. Bu sırada sağlık kontrolü yapılır ancak herhangi bir sorun bulunmaz. Ancak hasta sıklıkla felç geçirme ya da bayılma gibi durumlar yaşar.

- Aniden bilincini yitirir. Nerede ve kimlerle olduğunu hatırlamaz. Bazı hastalar kendini bile tanımaz.

- Gün içerisinde sıklıkla uykusu gelir. Uyku süresi bazen uzar. Hastaların bazılarında bir gün boyunca uyuduğu tespit edilmiştir. 

- Aşırı stres altına öfkelenmek yerine aniden düşer bayılır. Uzun süre kendine gelmez.

- Konuşma yetisi azalır. Hızlı düşünmez. Kelimeleri düzensiz bilinçsiz seçer. 

- Vücudunun ağrıdığını bu ağrıların kendisini öldüreceğini düşünür. 

- El, kol, dudak ya da dilini ısırır. 

- Kafasında sürekli bir şeyler kurar.

- Nöbet sırasında etrafındaki insanların sesini duyar ancak tepki vermez.

- Hayır demekten kaçınır. Herkesin işini yapmaya gayret gösterir. 

- Aşırı sakin ve kibarlardır. 

konversiyon bozukluğu olan hasta genellikle bayıldığını düşünür

KONVERSİYON BOZUKLUĞUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler sonrası hastalar genellikle fizyolojik bir durum olup olmadığı bakılır. Testler sonucu hastaya bazı terapi yöntemleri uygulanır. Psikolojik sorunlarda bu sürede ele alınır. Ne neden bu durumları tetikler uzmanlar genellikle bu duruma bakarlar. Hastanın tedavisinin başarılı olması için öncelikle hastalığı kabul etmesi gerekir. Ayrıca aile desteği ve çevredeki insanlarında desteği bu süreçte oldukça önemlidir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar