Mutant virüs nedir? Mutant virüs belirtileri nelerdir? Çift maske mutant virüsü önler mi?

03 Nisan 2021, 11:14
Mutant virüs nedir? Mutant virüs belirtileri nelerdir? Çift maske mutant virüsü önler mi?

Koronavirüsün bitmesi beklenirken virüs mutasyona uğrayarak yayılma hızını artırdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklandı. İngiltere temaslı dünyada yayılan mutant virüs olarak adlandırılan virüsün daha hızlı yayıldığı ortaya çıktı. Ülkemizde de görülmeye başlayan mutant virüs vaka ve ölüm sayılarını artırdı. Peki Mutant virüs nedir? Mutant virüs belirtileri nelerdir? Çift maske mutant virüsü önler mi?

Bir virüsün genetik materyelinde oluşan değişim mutasyona uğradığının kanıtıdır. 2019 yılının Aralık Çin'de ortaya çıkan Kovid-19 virüsünün ise genetik yapısının değişip hızı azalması beklenirken virüs bir sene de mutasyona uğrayarak daha da şiddetli hale geldi. Dünya genelinde 2020 yılının Mart ayında hızla yayılmaya başlayan koronavirüs, mutasyona uğranı. Benzerlik gösteren bu mutant virüsler ilk virüse göre daha hızlı yayılıyor. Bu da dünya genelinde gün içindeki vaka sayılarında artışa neden oldu. Koronavirüs geçirenlerin bile yeniden geçirme ihtimali olan bu mutant virüsler konusunda uzmanlar yeni açıklamalarda bulundu. Aşıların mutasyonlu virüs için etkili olduğu Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklandı.

 • 2020 Kasım ayı itibaren Brezilya ve İngiltere'de koronavirüs mutasyona uğradı. Ancak virüs yayılma hızı azalır beklenirken artışa geçti.
 • Mutant virüslere karşı geliştirilen aşılar ekilidir.
 • Mutant virüs yayılma hızı arttı hemen hemen aynı belirtileri gösteriyor.
 • Bu kez şiddetli baş ağrısı ve öksürük ilk belirtiler arasında yer alıyor.
 • Mutant virüs tüm yaş gruplarına bulaşma riski vardır. 

Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...İLİŞKİLİ HABERBağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

MUTANT VİRÜS NEDİR?

Kovid-19 virüsü bir RNA çeşidi virüslerindendir. Bu virüs çeşidinde bulunan DNA dizinimi daha hızlı değişir. RNA bir nükleer asittir. Asit çevresel faktörlerden etkilenerek hızla değişebilir. Bu da DNA yapısını değiştirebilir. Mutasyon denilen bu değişim sonrası ortaya mutant virüs çıkar. İngiltere de bilim insanlarının yaptığı araştırma sonrası koronavirüsün varyantının yani mutasyonunun kaygı verici olduğu açıklandı. Yapılan araştırmalarda mutant virüsün etkileri aşı çalışmalarını etkilemediği ayrıca bildirildi. Çünkü aşı çalışmalarında bağışıklık sisteminin virüslere karşı ürettiği antikor sayısını artırmaya yöneliktir. Antikorlar tüm virüslerin baş düşmanı olduğundan bilim insanları yapılan aşıların çoğunun etkisinin devam ettiği ayrıca belirtildi.

çift maske koronavirüse karşı korur mu

Vücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?İLİŞKİLİ HABERVücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?

MUTANT VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dünya Sağlık Örgütünün ve Sağlık Bakanlığı tarafından kesin bir açıklama yapılmamasına rağmen insanlar tarafından mutant virüsün belirtileri merak edildi. Ancak yapılan açıklamalarda mutant virüslü hastaların ülkemizde şiddetli ya da farklı bir belirtisinin olmadığı ancak hızlı yayıldığı söylendi. Ateş, boğaz ağrısı, vücut ağrısı gibi belirtilerle görülen virüsün kronik hastalarda şiddeti daha fazladır. Koku ve tat kaybı ile başlayan belirtiler sonrası hastalığın daha hafif ancak solunum sıkıntısı ve yüksek ateş ile başlayanlarda daha ağır geçirildiği tecrübelerle kanıtlandı. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı tekrardan hatırlattı. Hijyen, sosyal mesafe ve maskenin önemli olduğunun yayılma hızını azalttığının yeniden altını çizdi. 

mutant virüsün belirtisi ne

ÇİFT MASKE VİRÜSE KARŞI ETKİLİ Mİ?

Mutant virüsle beraber maskenin önemi bir kez daha hatırlatılınca bazı vatandaşlar çift maskenin daha korumalı olduğunu düşünmeye başladı. Bu konu hakkında ise uzmanlar uyarıda bulundu. Çift maskeye güvenerek hijyen ya da sosyal mesafenin bozulmaması hatırlatıldı. Burun ve ağız çevresinin tamamen kapatılması etkilidir. Ancak kronik akciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için çift maske risk taşıyor. Ağız içine yapılan solunumu kısıtladığından nefes darlığına yol açabilir. Çift maske konusunda bir uzmana danışmakta fayda var. 

mutant virüsün yayılma hızı ne kadar

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
13 Yorum Var
 • sezai 1 hafta önce Şikayet Et
  bir arkadaşım var devamlı amerikalıların oyunu bu diyor. Saçma
  Cevapla
 • haydar 1 hafta önce Şikayet Et
  böyle bir virüs yok . Büyük resmi görün . Bu amerikalıların oyunu
  Cevapla
 • Akıl 1 hafta önce Şikayet Et
  3.dünya savaşı küreselcilerin dijitalleşme geçişi ile ilerliyor aynı zamanda ekonomiyi de ele geçiriyorlar insanlar aklını kullanmaktan yoksun , maske virüse davetiye çıkarıyor ayrıca immün sistemi çökertiyor,ÇİN DÜNYAYA AŞI SATIYOR KENDİ İNSANLARINA SU BUHARI ÇEKTİRİYOR Bizde sağlık kurumları bu konularda kapı duvar,,,,,Allah akıl fikir versin böyle gerzeklere
  Cevapla
 • Neden Niçin Nasıl 2 hafta önce Şikayet Et
  yetmez< yetmez, altına içlik de takın...
  Cevapla
 • Parola 61 2 hafta önce Şikayet Et
  Yok 10 tane takmak lazım virüsten değil havasızlıktan ölelim
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun